​Azory - zielony cud natury na Atlantyku

Azory to należący do Portugalii archipelag 9 wysp wulkanicznych na środkowym Atlantyku. Łącznie zajmują około 2300 km2. Każda wyspa mieni się innym kolorem i urzeka swym pięknem, warto tam pojechać.

Zdjęcie

Azory - zielona wyspa /123/RF PICSEL
Azory - zielona wyspa
/123/RF PICSEL

Azory podzielone są na grupy:

1. Wschodnią (wyspy  Sao Miguel,  Santa Maria, w odległości 1400 km od Europy)

2. Centralną  (wyspy Faial, Graciosa, Pico, San Jorge, Terceira)

Reklama

3. Zachodnią ( wyspy Corvo, Flores, w odległości  1800 km od Ameryki Północnej)

Azory część wschodnia:

1. Sao Miguel (Zielona Wyspa) największa 746 km2  i najbardziej ucywilizowana , a tym samym najprzystępniejsza dla turystów.  

Warto zobaczyć: Klasztor i Kaplicę Matki Bożej Nadziei, XIX wieczny pałac Sant’Ana (obecnie siedziba prezydenta), XVIII wieczny Park Terra Nostra, Pico da Vara rezerwat i jednocześnie najwyższe wzniesienie wyspy. 

Na tle pozostałych wyróżnia ją ogromna ilość błękitnych jezior i soczysto-zielonych pastwisk, łąk i lasów cedrowych. Całości barwnego efektu dodają niezliczone ilości wrzosów i kwiatów lilii, irysów, hortensji . 

Oprócz tych nieziemskich widoków podziwianych podczas spacerów, jazdy konno czy rowerem, kolejną atrakcję stanowią naturalne gorące baseny (m.in. Cascata Velha, Poca da Beija, Furnas Valley). Dla żądnych mocniejszych wrażeń istnieje możliwość przepłynięcia kajakiem w środku krateru wygasłego wulkanu albo surfing na Populo czy Agua d’Alto.

2. Santa Maria o powierzchni  powyżej 97 km2 to najstarsza wyspa na Azorach nazywana także Słoneczną, ze względu na cieplejszy klimat albo Żółtą od licznych kwiatów żarnowca.  

Wyróżniają ją: wodospady (np. w Ribeira do Maloas, Cascata do Aveiro), rozległe  piaszczyste plaże (np. Praia Formosa, Sao Lourenco, Sul) oraz mroczne jaskinie (np. Romeiro Islet, Pombas, Anjos). Santa Maria to najlepsza na Azorach wyspa do pływania. To prawdziwa mekka dla uprawiających surfing, windsurfing czy żeglarstwo.

Azory część centralna:

1.  Faial (Niebieska Wyspa) o powierzchni 170 km2. Warto ją odwiedzić  15 lipca, wtedy w Porto Pim odbywa się barwny korowód mieszkańców na uczczenie przybycia pierwszych osadników. Ciekawym miejscem jest Port w mieście Horta - symboliczne miejsce dla żeglarzy z całego świata.

Nabrzeże pełne jest kolorowych rysunków i napisów wykonywanych własnoręcznie przez załogi. Tworzą one niespotykany mural. Pozostając w morskim klimacie, warto odwiedzić Muzeum Skrimshaw, które w swojej kolekcji posiada unikatowe wyroby z kłów wielorybów. Będąc na Faial, aby zapewnić sobie niesamowite wrażenia, koniecznie trzeba wejść na szczyt wulkanu Capilinhos , z którego rozciąga się widok na całą wyspę. Widok rzeczywiście zapiera dech w piersiach. 

Dodatkowo warto zwiedzić Caldeira krater usiany endemicznymi roślinami i drzewami, które pełną feerią barw niesamowicie mienią się w promieniach słońca na tle jaskrawoczerwonych wiatraków. Będąc w tym miejscu zupełni nie dziwi, że uznane jest za rezerwat przyrody

2.  Graciosa (Biała Wyspa) o powierzchni 61 km2. Słynie głównie z jaskiń, najbardziej znana Furna do Enxofre (w środku znajduje się siarkowe jezioro) oraz liczne o intrygujących nazwach Pompas (Gołębie), Bolos (Ciasta), Calcinhas (Bielizna Damska) czy Lembradeira (Przypomnienie Kobiety).

3.  Pico (Szara Wyspa) najmłodsza z Archipelagu Azory. Obecny tam wulkan o tej samej nazwie to jednocześnie najwyższy szczyt Portugalii (2351 m. n.p.m). Obszar najbardziej aktywny sejsmicznie (ostatni wybuch wulkanu w 1963 roku), dzięki temu można tu oglądać całkiem świeże pokłady spiętrzonej czarnej lawy. Dodatkowo Pico słynie z największych winnic (Madalena zapewnia zwiedzanie i degustację wina, Lajido, Cabrito).

Winnice spotkały się ze światowym uznaniem, które zaowocowało wpisaniem ich na światową listę UNESCO. Warte zwiedzenia są również XVIII wieczne kościoły w Sao Rogue do Pico: Sao Rogue i Sao Pedro de Alcantara oraz muzeum wielorybnictwa w Lajes do Pico. Jeśli chcemy zrelaksować się w takim otoczeniu, to można skorzystać z oferty wellness i spa w hotelu Aldeia da Fonte.

4.  San Jorge (Brązowa Wyspa) na 246 km2 rozciąga się dziewiczy, wręcz rajski krajobraz. Składają się na niego:  pagórkowate położenie wyspy, liczne fajas - stworzone z lawy i osuwania się ziemi z urwiska na skutek trzęsienia ziemi (Fajas da de Santo Cristo Caldeira, Cubres, Ouvidor, Almas, Vimes), tropikalna roślinność(drzewa bananowe, pomarańczowe, kawowe)  oraz bardzo długie odcięcie od świata i masowej turystyki (zmienił to wybudowany port lotniczy). 

Największym zabytkiem na San Jorge jest kościół Santa Barbara z XVIII wieku. Na uwagę zasługują tam ręcznie wykonane malowidłami przedstawiające sceny z życia patronki.

5.  Terceira (Fioletowa Wyspa) w kształcie elipsy o powierzchni 380 km2. Nazwę zawdzięcza wiszącym wisteriom i bzom. Odwiedzając wyspę warto udać się do jej stolicy. To historyczne miasto warowne, którego starówka została wpisana na światową listę UNESCO.  

Odwiedzić należy: Muzeum Angra do Heroismo, Algar do Carvao (groty ze unikatowymi stalagmitami i stalaktytami), Biscoitos muzeum wina.  Poza tym na wyspie znajduje się dużo pozostałości po erupcjach  (np. jaskinie Algar do Carvao, Gruta do Natal, Furnas do Enxofre). Piękno Terceiry można podziwiać: 

·         Z lądu - górskie wspinaczki (Chanoca, Chupa Cabras, Grota do Medo) jazda na koniu, ośle, czy rowerze (w Parku Adventure)

·         Z głębin - nurkowanie (Silveira, Negrito,, Salgueiros, Porto Martins)

·         Z powietrza - paralotniarstwo

Azory część zachodnia:

1. Corvo (Czarna Wyspa) to najmniejsza wyspa na Azorach o powierzchni  17 km2. Na uwagę zasługują małe wiatraki z czarnego kamienia, urokliwe klify oraz różnorodność ptaków, które wybrały sobie to miejsce jako przystankowe podczas swych długich lotów do Ameryki Północnej.

2. Flores (Różowa Wyspa) o powierzchni 143 km2, uznaje się ją za najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy. Warta zobaczenia jest bazaltowa skała Rocha dos Bordoes. Zadziwia swym monumentalnym wyglądem i różnymi kolorami, które przybiera w ciągu dnia. Będąc na Flores urzeka miasteczko Fajazinha z pozostałościami młynów wodnych.

Azory w podróżniczej pigułce

Na Azory można dolecieć z: Lizbony, Porto, Amsterdamu, Kopenhagi, Sztokholmu, Oslo, Londynu, Manchesteru. W obrębie samego Archipelagu istnieją połączenia lotnicze między wyspami oraz rejsy. Na wyspach  istnieje możliwość wypożyczenia samochodu. 

Na Azory najlepiej wybrać się w miesiącach letnich. Temperatura jest wtedy przyjemna i nie przekracza 28 stopni C. Niedogodność stanowić mogą nieustannie wiejący silny wiatr oraz częste opady. Jednak obecne tam cuda natury z pewnością to zrekompensują.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej