Attyka kiedyś i dzisiaj

Attyką nazywany jest jeden z trzynastu regionów administracyjnych we współczesnej Grecji. Tak samo nazywana jest historyczna kraina, która położona była we wschodniej części starożytnej Grecji. Zajmuje powierzchnię prawie 4 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Zdjęcie

Świątynia Posejdona w Sunion /123/RF PICSEL
Świątynia Posejdona w Sunion
/123/RF PICSEL

Starożytna Attyka

Najwcześniejsze odkrycia z terenu Attyki pochodzą z neolitu. Jest to obszar, gdzie znajduje się Akropol, dlatego pierwsze polis, o którym wiadomo znajdowało się właśnie tam. Liczne wojny wpłynęły na stan budynków, które wielokrotnie były odbudowywane. Rozwijało się tam prężnie rzemiosło, handel, a także kult bogów, który skupiał ludzi w świątyniach. 

Mieszkańcy dbali o bezpieczeństwo swojego terytorium. W tym celu wznieśli wokół niego mury cyklopowe, które sięgały nawet 5 m grubości w najbardziej zagrożonych miejscach. Wejście stało się potem miejscem, gdzie powstały Propyleje.

Reklama

W największym mieście w starożytnej Attyce doskonale rozwijały się myśli filozoficzne. Najlepszym okresem dla tego regionu, a w szczególności dla Aten był czas rządów cesarza Hadriana. 

Lawrio i Sunion w Attyce

Dwa bardzo ważne punkty na mapie starożytnej Attyki. Były głównymi ośrodkami rozwoju handlu i przemysłu. Lawrio było bogate w kopaliny, zaś Sunion odgrywał dużą rolę w dziedzinie kultury.

Lawrio jest dziś portem i ważnym ośrodkiem przemysłowym. Znany także za sprawą górnictwa i przetwarzania rud wielu metali. Cumują tutaj kontenerowce oraz jachty turystyczne. 

Sunion znany jest obecnie, jako doskonały punkt widokowy na Morze Egejskie. To tutaj zlokalizowane są ruiny Świątyni Posejdona. W starożytności, jak i teraz jest bardzo ważnym punktem orientacyjnym dla żeglarzy. Według mitologii greckiej jest miejscem, gdzie Egeusz skoczył do morza, gdy ujrzał czarny żagiel, który miał rzekomo oznaczać śmierć jego syna Tezeusza.

Współczesna Attyka

Obecnie Attyka nazywana jest Riwierą Ateńską i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych regionów Grecji, także za sprawą największej liczby mieszkańców w skali całego kraju. Podzielona jest na cztery mniejsze obszary, czyli nomarchie: Ateny, Attyka Wschodnia, Pireus oraz Attyka Zachodnia. 

Zwiedzanie Attyki to zwiedzanie przede wszystkim Aten, które są miastem bogatym w zabytkowe budynki i wyjątkowe miejsca. Podstawowy punkt wędrówki turystycznej to wzgórze Akropolu, czyli Partenon,  Erechtejon, Propyleje, Pinakoteka oraz Świątynia Bogini Nike. 

Ciekawym miejscem jest  Kalimarmaro, arena pierwszych, nowożytnych igrzysk olimpijskich. Mati, to niewielka wyspa z malowniczym wybrzeżem. Jest doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, gdzie wypoczynek odbywa się w ciszy i spokoju typowo greckiej miejscowości. Stąd bardzo blisko do Aten, dlatego wybierając się tam, nie ominie nas nic z uroku centrum Attyki.

Sami Ateńczycy na weekendowe urlopy najczęściej wybierają maleńką wyspę o nazwie Egina. I z tym miejscem związana jest legenda. Według mitologii, Zeus porwał Aiginę i umieścił ją właśnie na wyspie Egina. Było to miejsce schadzek Zeusa i jego wybranki. Ateńczycy uważają, że skoro Zeusowi wysepka przypadła do gustu, to i oni będą mogli tam wyjątkowo spędzić wolny czas.

Festiwale i rozrywka w Attyce

Można tutaj zagrać w golfa, wspinać się, jeździć na rowerze oraz uprawiać żeglarstwo, windsurfing, czy wakeboarding.

Latem w Atenach odbywa się "Hellenic Festival". Należy do grupy największych festiwali w Europie, bo przybywają na niego największe gwiazdy. Teatr Epidarius zaprasza od czerwca do końca sierpnia na festiwal muzyki, tańca i teatru. Równie grecki i wyjątkowy jest Festiwal Wina w Keratea.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej