​Atrakcje włoskich miast

Nie tylko małe i tajemnicze, ale również ogromne i imponujące. O czym mowa? Oczywiście o miastach ojczyzny pizzy i wina! Włoskie metropolie z jednej strony wydają się być wciąż pogrążone w mrokach intrygującej przeszłości, jednocześnie burząc ten stereotyp i pokazując światu swoje współczesne, nowoczesne oblicze. Poznaj niezwykłe kontrasty, odkryj nieziemską architekturę i dowiedz się, których miejsc zdecydowanie nie można przegapić.

Zdjęcie

Katedra w Mediolanie /123/RF PICSEL
Katedra w Mediolanie
/123/RF PICSEL

Północna część kraju - Mediolan i Wenecja

Wjeżdżając do Włoch, zwróćmy uwagę na, może nie tak popularne jak te południowe, ale równie słoneczne i pełne niepowtarzalnego uroku metropolie północy. Jako pierwszy wita nas Mediolan, stolica mody, nauki i oczywiście turystyki. To właśnie tutaj znajdziemy tak znane zabytki jak gotycką katedrę, XIII-wieczny Ratusz i jeden z najstarszych teatrów operowych świata.

Swoje podwoje otworzą przed nami zarówno monumentalne bazyliki, jak i kilkadziesiąt różnorodnych muzeów, wśród których znajdziemy zarówno te dotyczące klasycznej sztuki, jak i kina czy oceanu. "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci jest w zasięgu naszej ręki - wystarczy przespacerować się do kościoła Santa Maria delle Grazie. 

Reklama

Kolejnym przepięknym miastem na naszej trasie jest Wenecja. Znana z urokliwych kanałów miejscowość, zachwyca nie tylko unikatową atmosferą, ale również architektonicznymi perełkami. Koniecznie wybierzmy się na plac św. Marka, w którego okolicy znajdziemy najwięcej monumentalnych historycznych budowli. Naszymi "must see" będą przede wszystkim bizantyjska bazylika św. Marka, stojąca obok dzwonnica, z której roztacza się niesamowity widok na okolicę i Pałac Dożów.

Rzym

Położona w centrum kraju stolica co roku przyciąga miliony spragnionych atrakcji turystów z całego świata. Co sprawia, że jest aż tak interesującym celem wakacyjnych wycieczek? No cóż - nie dość, że znajdziemy tutaj niezliczoną ilość niezwykłych pozostałości starożytnego cesarstwa, to jeszcze dostaniemy okazję odwiedzenia setek nieco późniejszych kościołów i ujrzenia tysiące naprawdę niepowtarzalnych budowli.

 Tak naprawdę nie da się w pełni zrozumieć fenomenu Rzymu bez odwiedzenia go - panująca w mieście atmosfera jest absolutnie unikatowa i nie do podrobienia. Jakie zabytki przede wszystkim należy zobaczyć podczas wizyty we włoskiej stolicy? Ruiny Koloseum, Plac Wenecki, Campo de Fiori... Przepiękne miejsca można by wyliczać bez końca! 

Warto również udać się na najstarszy plac miejski, czyli Forum Romanum, na którym niegdyś odbywały się najważniejsze uroczystości i obchody oraz zobaczyć Piramidę Cestiusza, stanowiącą monumentalny grobowiec. Żaden katolik nie może również ominąć placu św. Piotra w Watykanie.

Malownicze południe Włoch

Neapol słynie nie tylko z niezwykłego położenia (bo podnóże Wezuwiusza zdecydowanie nazwać można niezwykłym), lecz również z ogromnej ilości architektonicznych zabytków. W okolicy tego przepięknego miasta przeważają monumentalne zamki: Castel Nuovo z interesującym muzeum wewnątrz i Castel dell'Ovo od lat wzbudzają podziw przybywających na południe podróżników. 

Niezwykłą atrakcją są również liczne kościoły pochodzące z XIII i XIV wieku oraz muzea, których wystawy prezentują najciekawsze znaleziska z terenów dawnych Pompejów. To gratka nie tylko dla miłośników historii. Warto rzucić okiem także na barokowe pałace i poznać sekrety cesarstwa rzymskiego podczas odwiedzin w katakumbach. Ciarki na plecach gwarantowane!Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej