​Atrakcje węgierskich miast

Węgry to nie tylko Budapeszt! Odkryj inne interesujące miejsca na terenie tego przepięknego kraju i sprawdź, jakie tajemnice kryją najciekawsze metropolie. Tylko tutaj dostaniesz okazję spróbowania jedynej w swoim rodzaju kuchni, zobaczenia niezwykłych pozostałości rzymskich fortyfikacji i poznania absolutnie unikatowej kultury. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka propozycji miast, które warto odwiedzić.

Zdjęcie

Debreczyn - centrum miasta /123/RF PICSEL
Debreczyn - centrum miasta
/123/RF PICSEL

Zwiedzanie miast na Węgrzech - świetny pomysł na wakacje!

Jesteś znudzony popularnymi atrakcjami, masz dość natarczywych tłumów turystów i szumu wielkich metropolii? Poznaj wyjątkową atmosferę Węgier "od kuchni" - wycieczki do tych mniej znanych miast mogą okazać się naprawdę niepowtarzalną przygodą! Zetkniesz się tutaj z wielowiekową tradycją, zobaczysz unikatową w skali światowej architekturę i przepiękną sztukę sakralną: a to wszystko w bardzo przystępnej cenie! 

Położone niedaleko Polski Węgry słyną nie tylko ze swoich walorów turystycznych, ale również z prześlicznej pogody. Nieważne więc, na kiedy planujesz swój wypad - w kraju Madziarów zawsze możesz liczyć na świetne warunki i słońce. Wyszehrad, Debreczyn czy któraś z balatońskich wiosek idealnie nadają się zarówno na rodzinny urlop, jak i romantyczną weekendową wycieczkę. 

Reklama

Wystarczy więc spakować plecak i wskoczyć do samolotu, by przeżyć zaskakująco wyjątkowy i niezapomniany czas - właśnie na Węgrzech.

Zabytki i burzliwa przeszłość kraju

Odkrywanie tajemnic węgierskich miast warto zacząć od wizyty w Wyszehradzie. Ta niewielka miejscowość stanowiła niegdyś stolicę całego królestwa, w co ciężko teraz uwierzyć, szczególnie biorąc pod uwagę jej małe rozmiary. Mimo swojej niepozorności, jej starówka zachwyca unikatowymi budowlami: znajdziemy tutaj m.in. położoną na wzgórzu cytadelę z pięknym widokiem na Zakole Dunaju i rekonstrukcję Wieży Salomona. 

Kolejnym na naszej liście jest drugie co do wielkości miasto Węgier, czyli Debreczyn. Tutaj odnajdą się przede wszystkim miłośnicy architektury sakralnej - imponujący Wielki Kościół Ewangelicki, Kościół Świętej Anny czy budynek zakonnego liceum robią naprawdę duże wrażenie. Oprócz bazylik, uwagę przyciąga również XVI-wieczny Uniwersytet i kamienice położone w centrum. 

Na koniec zostawiliśmy dwie prawdziwe perełki: zamek Gödöllő zlokalizowany na wschód od Budapesztu, w którym odbywają się obecnie koncerty i festiwale, oraz Eger - barokową siedzibę biskupstwa, znaną z interesujących muzeów. Polecamy przede wszystkim wycieczkę na wystawę dotyczącą więzień oraz do mennicy i galerii obrazów - są naprawdę świetne!

Miasta nad Balatonem

Szukasz idealnego miejsca na leniwy wypoczynek? Wybierz się do jednej z miejscowości okalających najsłynniejsze węgierskie jezioro. To właśnie tutaj możesz bez końca pluskać się w ciepłej wodzie, chodzić na długie spacery szlakami turystycznymi i odwiedzać okoliczne rezerwaty przyrody z dziką zwierzyną na wolności.

 Jednym z sympatyczniejszych kurortów jest Balatonlelle, w którym co roku odbywają się festiwale wina oraz znane z atrakcji historycznych Tihany. Z łatwością natrafimy tutaj zarówno na pola namiotowe, jak i hotele o wysokim standardzie, dlatego niezależnie od naszych preferencji, wypoczynek na pewno zaliczymy do udanych. 

Na koniec chcielibyśmy jeszcze polecić Sifok, Keszthely oraz Zamardi, z którego rozpościera się malownicza panorama Półwyspu Tihany.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej