​Ascoli Piceno - Włochy, jakich nie znacie

Jeżeli lubicie festiwale i inscenizacje historyczne, ta z pewnością Was zainteresuje. Wkrótce we włoskim Ascoli Piceno odbędzie wielkie wydarzenie z okazji święta patrona miasta. Jeśli chcielibyście poczuć się, jak średniowieczni rycerze i damy, nie może Was tu zabraknąć.

Zdjęcie

Ascoli Piceno - klimatyczne włoskie miasto /123/RF PICSEL
Ascoli Piceno - klimatyczne włoskie miasto
/123/RF PICSEL

Quintata - rycerski turniej

Ascoli Piceno, chociaż zdecydowanie nie należy do najpopularniejszych włoskich miast, na początku sierpnia nieodmiennie ściąga jednak tłumy. Jest to związane z obchodzonym wówczas świętem Emigliusza, które zostało połączone z jedną z najsławniejszych imprez regionu, czyli La Qunitata. 

Jest to festiwal historyczny odwołujący się do średniowiecznej przeszłości miejscowości. Jego popularność wynika przede wszystkim z dwóch rzeczy. Po pierwsze, jest to wspaniała atrakcja - nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale dla każdego, którego chociaż trochę fascynują dzieje Włoch. Po drugie, jeżeli ktoś chciałby podsumować, która to już edycja, mógłby mieć z tym problem. 

Reklama

Chociaż obecnie wydarzenie ma formę festiwalu, wiele wieków temu był to tradycyjny turniej rycerski, a współczesna kontynuacja to nie tylko zabawa, ale także fantastyczna rekonstrukcja. Udział w Quintacie daje więc okazję, by przyjemnie spędzić czas oraz dowiedzieć się czegoś wartościowego.

Giostra della Quintata odbywa się w pierwszy weekend sierpnia. Podczas festiwalu ma miejsce nie tylko sam turniej rycerski. Wydarzenie otwiera pochód mieszkańców w średniowiecznych strojach, które - jak przystało na Włochów - są naprawdę imponujące. Zawody natomiast sprawią, ze poczujecie się, jakbyście przenieśli się kilkaset lat wstecz! Rycerze na koniach, popisujący się swoją zręcznością i umiejętnościami wprawią w zachwyt nie tylko najmłodszych.

Marche

Jednak i samo miasteczko warte jest odwiedzenia, nie tylko ze względu na festiwal. Jest to największa miejscowość regionu Marche położonego w środkowej części Włoch. Nie jest on zbyt popularny wśród turystów, co działa na korzyść tych, którzy zdecydują się zdecydują się na podróż tutaj. Jego znakiem rozpoznawczym są niesamowite winnice i gaje oliwne, które  niczym nie ustępują tym toskańskim, prowansalskim czy andaluzyjskim. 

Zresztą, jednym z najsłynniejszych przysmaków tej części Włoch są właśnie oliwki. Takich jak te, nie znajdziecie w żadnym innym miejscu na świecie. Z ogromnych zielonych owoców przygotowuje się Olive all’Ascolana - czyli nadziewane mięsem, serem i ziemniakami oliwki, które następnie panieruje się i smaży. 

Ta pozornie drobna przekąska to jeden z ulubionych smakołyków mieszkańców, dzięki czemu znajdziecie ją w każdej restauracji. A jeżeli i Wam przypadnie do gustu, przygotowane do usmażenia oliwki kupicie w lokalnych sklepach - można je zabrać do domu i cieszyć fantastycznym smakiem jeszcze przez jakiś czas po wakacjach.

W okolicy Ascoli Piceno znajdziecie jeszcze wiele innych, mniejszych, ale równie uroczych miejscowości. Nie tylko te miasteczka są warte uwagi. Całkiem niedaleko zaczyna się Riviera delle Palme - czyli jeden z najsłynniejszych odcinków włoskiego wybrzeża z pięknymi plażami i luksusowymi kurortami. Inną atrakcją się Via Salaria - czyli starożytny szlak solny. No i nie można zapomnieć, że to już tylko rzut beretem od Apeninów!

Ascoli Piceno

A czym zachwyci Was samo Ascoli? Otóż miasteczko znane jest przede wszystkim dzięki licznym zabytkom, które wspaniale ilustrują jego dawne dzieje. Jeżeli kiedykolwiek widzieliście słynne bolońskie wieże, przekonacie się, że są niczym w porównaniu z tutejszymi. Nie bez powodu Ascoli nazywa się miastem stu wież - zachowało się ich bowiem bardzo wiele - podobnie, jak innych dawnych obwarowań. 

Wewnątrz murów miejskich odkryjecie najstarszą część miejscowości - z pięknymi placami, pałacami i bazylikami. Pasjonaci historii odwiedzają tę część Włoch także z tego względu, że tutejsze zabytki architektoniczne są bardzo unikatowe. Po pierwsze, są w świetnym stanie, a po drugie - znaczna część z nich została wzniesiona z trawertynu, czyli bardzo rzadko występującej na świecie skały, którą z tego względu przyrównuje się czasem do alabastru.

Jednak i nowsza część Ascoli z pewnością się Wam spodoba. W całym miasteczku pełno jest malowniczych uliczek i uroczych zakątków, dzięki czemu udadzą się tutaj zarówno wakacje z drugą połówką, jak i z małymi dziećmi. Jeżeli chcielibyście sami się o tym przekonać, wyruszcie w podróż z Tanimi lotami do Włoch, gdzie zarezerwujecie bilety lotnicze w najlepszej cenie.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również