​Armenia - zwiedzamy tajemnicze zakątki Azji

Marzysz o wycieczce do niezbadanych przez europejskich turystów miejsc? Szukasz spokojnych, lecz pełnych ekstremalnych atrakcji terenów? Liczysz, że podczas wakacji przeżyjesz absolutnie niepowtarzalną przygodę? Mamy dla ciebie świetną propozycję - swój urlop zaplanuj w... Armenii! Kwiat Kaukazu przyciąga podróżników nie tylko wyjątkową kulturą, ale również przepiękną przyrodą i mnóstwem niezgłębionych tajemnic.

Zdjęcie

Zachwycające krajobrazy Armenii /123/RF PICSEL
Zachwycające krajobrazy Armenii
/123/RF PICSEL

Dlaczego warto wybrać się do Armenii?

Mniej znana od sąsiedniej Gruzji i niezbyt doceniana, Armenia może się pochwalić nie tylko zadziwiającą historią, ale również ogromem intrygujących zabytków i prześlicznych krajobrazów. Na dodatek od kilku lat możemy ją odkrywać posługując się jedynie paszportem - wizy dla Polaków zostały niedawno zniesione. 

Jak podróżować? Oczywiście najlepiej samolotem. Do Erywania, czyli armeńskiej stolicy, mamy do wyboru kilka bezpośrednich połączeń z Warszawy, dlatego warto zdecydować się właśnie na taki sposób transportu. Jeżeli wciąż zadajesz sobie pytanie, czy warto, pomyśl, że tylko tutaj czekają na ciebie skaliste góry z malowniczymi urwiskami, hellenistyczne kościoły i przesympatyczni mieszkańcy. Poznaj wszystkie sekrety położonej w sercu Kaukazu Armenii i daj się zachwycić jej niezwykłemu urokowi!

Reklama

Armeńska architektura i zabytki

Mogłoby się wydawać, że kraj taki jak Armenia nie może zachwycić nas, Europejczyków, żadnymi historycznymi zabytkami. Wystarczy jednak tylko chwila spędzona w tym wyjątkowym państwie, by odkryć, jak bardzo się myliliśmy! Nikt nie przypuszcza ile monumentalnych budowli kryje górski Kaukaz - zaczynając od dawnych chrześcijańskich klasztorów i kościołów, a kończąc na tajemniczym Karahundź. 

Na każdym kroku czekają tu na nas imponujące opuszczone zamczyska oraz monastyry, takie jak Gegar, Eczimiadzin oraz Tatev, na który nie dość, że wyjedziemy ogromną kolejką linową, to jeszcze dostaniemy okazję wędrówki startującymi przy kościele szlakami turystycznymi. Mając kilka godzin wolnego czasu wybierzmy się również do Garni, czyli miejscowości słynącej ze znajdującego się w niej przepięknej świątyni hellenistycznej.

Wybudowana w I wieku naszej ery za czasów armeńskiego króla Trdetasa wzbudza podziw nie tylko swoją wielkością, ale również świetnym stanem i wydaje się bardziej pasować do Grecji lub Rzymu, niż armeńskiej głuszy. Na koniec zostawiliśmy monastyr na Chor Wirap, z którego roztacza się wyjątkowy widok na całą okolicę - zdecydowanie godny odwiedzenia!

Przyroda i malownicze zakątki kraju

Gdzie warto się udać, by móc podziwiać jedyną w swoim rodzaju armeńską przyrodę? Koniecznie w masywy Kaukazu! Najwyższy szczyt, sięgający 4090 m n.p.m. Aragac, to idealny cel ekstremalnej wycieczki dla miłośników górskiej wspinaczki. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach do zdobywania czterotysięczników, wybierzmy się dla odmiany na najniżej położone tereny w kraju. 

Dolina rzeki Debed w okolicach Alawerdi to prześliczna okolica, słynąca z wielu architektonicznych cudeniek i wyjątkowej atmosfery. Mimo że w Armenii nie wypoczniemy na rajskich plażach, to wciąż możemy zdecydować się na wyjazd nad wodę. 

Położone na wysokości 1916 m n.p.m. jezioro Sewan przyciąga turystów nie tyle lazurową taflą, co malowniczymi widokami oraz położonymi na jego brzegu średniowiecznymi klasztorami. W lecie mamy nawet okazję popluskać się w jego ciepłych falach - temperatura wody sięga nawet 20 stopni Celcjusza.

Armeńska kuchnia

Mimo że jest zdecydowanie mniej znana od gruzińskiej, od lat zachwyca nawet najbardziej wyczulone podniebienia. Przepyszna i atrakcyjna jest czymś, czego podczas pobytu w Armenii zdecydowanie nie można pominąć! Przygotowane według tradycyjnych receptur dolmy, czyli nieduże gołąbki zawijane w liście kapusty, to jeden z największych lokalnych przysmaków - tak samo jak szaszłyki, których możemy spróbować na każdym kroku. 

Wybierając się do restauracji, jako pierwsze danie warto zamówić gotowaną na wieprzowych nóżkach zupę hasz, a na drugie wybrać prosty, lecz smaczny lawasz lub kiszone warzywa. A po posiłku koniecznie usiądźmy nad lampką wina. 

Dlaczego? Armenia jest ojczyzną tego rodzaju trunków, co łatwo poznać po wyjątkowym smaku pochodzących z jej terenów alkohole. Równie słynne stały się armeńskie koniaki oraz domowe wyroby, takie jak tutowka. Idealny pomysł na pamiątkę i prezent!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Roztoczańskie szumy - nasz nowy cud natury

    Odgłosy wody spadającej po kamiennych przełomach słychać na kilkaset metrów, dlatego te kaskadowe wodospady nazywane są szumami. Znajdują się w gminie Susiec na rzece Tanwi. więcej