​Arkansas - diament USA

Kiedyś należało do Indian. Potem przejęli je Europejczycy. Dziś to amerykańska kraina lasów, jezior i diamentów. Arkansas zyskało sławę razem z prezydentem Clintonem. A swoje pięć minut bardzo dobrze wykorzystało...

Zdjęcie

Rzeka Arkansas i skyline w Little Rock /123/RF PICSEL
Rzeka Arkansas i skyline w Little Rock
/123/RF PICSEL

Lokalizacja Arkansas

Arkansas to jeden z pięćdziesięciu stanów Ameryki. Biorąc pod uwagę kolejność chronologiczną przystępowania do Unii - dwudziesty piąty. Zanim stał się częścią państwa federalnego znajdował się pod panowaniem Francji, a jeszcze wcześniej Hiszpanii.  Na własność Stanów Zjednoczonych przeszło w 1803 roku. Arkansas sąsiaduje z Missouri, Oklahomą, Teksasem, Luizjaną, Missisipi i Tennessee.

Little Rock

Little Rock to stolica stanu Arkansas. Jak na "wielką" Amerykę miasto jest bardzo małe - liczy tylko 180 tysięcy mieszkańców. Ale nie brakuje tu atrakcji. Do najbardziej znanych obiektów w mieście należy Little Rock River Market District, w którym działają kluby, kawiarnie, sklepy. 

Reklama

Poza samoobsługowymi restauracjami oferującymi przysmaki kuchni z całego świata można tu znaleźć farmers market, przypominające polskie targowisko. To tu możecie nabyć produkty od lokalnych rolników i ogrodników.

Arkansas -stan naturalności

Arkansas posiada przydomek, który w wersji oryginalnej brzmi: "The Natural State". Odnosi się to oczywiście do krajobrazu wypełnionego lasami  (zajmują aż 50% powierzchni stanu) i jeziorami. Widoki w Arkansas przypominają nawet nasze polskie Mazury! Jeśli planujesz podróż do tej części USA nie zapomnij o wycieczce do Parku Narodowego Hot Springs, położonego w centralnej części Arkansas. 

Głównym celem powołania parku było zachowanie źródeł termalnych w postaci pozwalającej na ich użytkowanie. To dlatego okolica rezerwatu stała się jednym z najsłynniejszych na całym świecie ośrodków SPA. Mimo że możesz spotkać tu bizony, szopy, kojoty, lisy - jak w prawdziwym rezerwacie przyrody-  nastaw się na zabiegi lecznicze bardziej niż na eksplorację dzikiej natury. Hot Springs to wyjątkowy park - również część miasta wchodzi w jego obszar.

Rodzinne miasto prezydenta

W Arkansas urodził się były prezydent USA - Bill Clinton. To tu, w małym miasteczku Hope chodził do szkoły, śpiewał w chórze i grał na saksofonie marząc o karierze muzyka.  I mimo że odszedł z urzędu w niesławie z powodu afery rozporkowej - jego rodzimy stan chlubi się swoim znanym mieszkańcem. 

Jego nazwiskiem nazwano stanową bibliotekę oraz ulicę w centrum miasta. Zanim Clinton stał się głową USA dwukrotnie zajmował stanowisko gubernatora Arkansas, wtedy uznawanego za jeden z najbardziej zacofanych stanów.

Kopalnia diamentów

Arkansas to szansa na szybkie wzbogacenie się. To tutaj znajduje się  jedyne publicznie dostępne miejsce dobywania diamentów. W ubiegłym stuleciu odnaleziono ich tam 75 tys. Największy ważył ponad 40 karatów! Jeśli jesteś poszukiwaczem lub po prostu nie narzekasz na brak szczęścia koniecznie odwiedź Arkansas...

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej