​Arezzo - druga twarz Toskanii

Pośród wzgórz wschodniej Toskanii maluje się piękna, historyczna kraina. Jeśli planujesz wycieczkę w te lawendowe obszary Włoch pamiętaj, że najpiękniejsze jest to, co nie do końca odkryte. Arezzo może nie jest tak popularne jak Florencja, ale ugości Cię równie ciepło i podzieli się tym, co ma najcenniejszego - historyczną sztuką i klimatem lokalnych uroczystości.

Zdjęcie

Piazza Grande w Arezzo /123/RF PICSEL
Piazza Grande w Arezzo
/123/RF PICSEL

Historia Arezzo

Włoskie miasto kiedyś podlegało kontroli biskupów, w XI wieku władzę przejęli mieszkańcy, by trzysta lat później oddać swą niezależność na rzecz Florencji. To wtedy miasto ucierpiało po raz pierwszy. Zaniedbane i niepoddawane modernizacji paradoksalnie umacniało swoją historyczną duszę.

Drugi raz skazano je na cierpienia podczas II wojny światowej. Zabudowa miasta została uszkodzona, to dlatego  Arezzo nie cieszy się tak wielką sławą jak Florencja, czy Siena, ale ma swój niepowtarzalny, przesiąknięty sztuką i historią urok...

Reklama

Szlakiem sztuki malarskiej

Główną atrakcją miasta są freski toskańskiego malarza Piero della Francesca. To właśnie one rozsławiły kościół San Francesco. Bazylika zyskała rozgłos w XV wieku, kiedy ród Baccich zlecił artyście ukończenie dekoracji malarskiej ścian chóru. W latach 90. ubiegłego stulecia te niezwykłe malowidła zostały poddane renowacji, dzięki czemu obecnie znajdują się w idealnym stanie i dalej cieszą oczy turystów.  

Wędrując szlakiem sztuki malarskiej zwiedzający chętnie zaglądają również do kościoła Piere di Santa Maria, który ozdobiony został malowidłami  m.in. Pietra Lorenzettiego. Budowa świątyni trwała od XII do XVI wieku, to sprawiło, że stała się ona niezwykłym przykładem tego jak na przestrzeni lat zmieniała się sztuka, także architektoniczna.

Śladem biografii Petrarki

W Arezzo atrakcje czekają także na miłośników literatury. To tu urodził się i wychował znany włoski pisarz, mistrz poezji miłosnej - Francesco Petrarka . Upamiętnia to historyczny dom  artysty. Budynek jest wielki i robi ogromne wrażenie, jednak nie zawsze uda nam się go zobaczyć od środka. 

Na ogół jest zamknięty, gdyż stanowi ośrodek nauki i badań, mieści się w nim  Akademia literatury, sztuki i nauki im. Petrarki. To nie przeszkadza jednak w tym, by miłośnicy renesansowej poezji poznali miejsca, które ukształtowały młodego mistrza, zanim wraz z rodziną został skazany na wypędzenie z Włoch.

Złote Arezzo

Arezzo to miasto złotników i jubilerów. Znajduje się tu wiele luksusowych sklepów z biżuterią. Co roku, między 5 a 8 kwietnia spotykają się tu miłośnicy kosztowności. Międzynarodowe targi biżuterii to impreza, która odbija się echem na całym świecie. 

Jest ona nie tylko sposobnością do poczucia niesamowitej atmosfery towarzyszącej wydarzeniu, ale przede wszystkim okazją do nabycia kosztowności w atrakcyjnych cenach.  Jeśli jesteś związany z branżą jubilerską musisz tu być! Jeśli należysz do grona amatorów biżuterii powinieneś choć raz wybrać się do wiosennego Arezzo.

Lokalne uroczystości

Kiedy najlepiej przybyć do Arezzo? Wtedy kiedy panuje tu największa zabawa. Latem i jesienią odbywają się tutaj liczne festiwale. W przedostatnią niedzielę czerwca i pierwszą niedzielę września główny plac Arezzo Piazza Grande ożywia średniowieczny turniej rycerski. Impreza rozpoczyna się wielobarwnym pochodem, kończy rzutem włócznią. O główną nagrodę walczą  drużyny złożone z reprezentantów poszczególnych dzielnic miasta.  

Jeśli zamierzasz odwiedzić Arezzo, pobyt tutaj zaplanuj tak, byś miał możliwość uczestniczyć w tym niezwykłym święcie. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przeniesiesz się w czasy średniowiecza, poznasz korzenie tego wyjątkowego miejsca.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również