​Apeniny - informacje i ciekawostki

Apeniny to pasmo górskie, które swoim urokiem przekona do spacerów nawet najbardziej leniwych wczasowiczów. Rozciągają się na terytorium Włoch i San Marino, jednak znacznie większa ich część leży na Półwyspie Apenińskim.

Zdjęcie

Apeniny /123/RF PICSEL
Apeniny
/123/RF PICSEL

Z badan geologów wynika, że pasmo powstawało podczas orogenezy alpejskiej, jednak nie jest w pełni ukształtowanym terenem. Do dziś obserwuje się zmiany w podłożu, a dowodem na to jest wysoka aktywność sejsmiczna tego miejsca. Region ten jest bogaty w złoża mineralne. Występują tutaj pokłady manganu, boksytów oraz marmuru.

Apeniny rozciągają się na długości 1350 km, na szerokości od 20, do nawet 400 km. W celu ułatwienia poruszania się po górach, podzielono je na trzy części: Apeniny Północne, Apeniny Środowe i Apeniny Południowe. Większość zboczy porośnięta jest lasami liściastymi oraz mieszanymi, zaś wyższe partie charakteryzują się nieco inną florą, ze względu na skaliste i ostrzejsze podłoże.

Reklama

Góry poprzecinane są licznymi autostradami i liniami kolejowym. Najciekawsze jest to, że obecna sieć połączeń pokrywa się z tymi, które wieki temu zaprojektowali Rzymianie jeszcze za czasów cesarstwa. Przykładem mogą być Via Appia, łącząca Cappui z Benewentu.

Ludzie zajmują się tutaj głównie rolnictwem i pasterstwem, a także od niedawna inwestują w gospodarstwa agroturystyczne. Dzięki zakwaterowaniu w takich miejscach urlopowicze mogą bliżej poznać mieszkańców i zasmakować lokalnej kuchni.

Wezuwiusz

Jest jedynym, aktywnym wulkanem na kontynencie europejskim. Zlokalizowany jest na Półwyspie Apenińskim, nad Zatoką Neapolitańską. W liczbach przedstawia się bardzo imponująco, bo ma 1281 m n. p. m. wysokości, jego krater jest głęboki na 230 metrów i szeroki miejscami nawet do 650 m. Ostatni wybuch miał miejsce 13 marca 1944 roku i był dwudziestym szóstym w kolejności. 

Cały stok objęty jest ochroną na prawach parku narodowego. Ochrona ma na celu zadbanie o wyjątkowe podłoże geologiczne, unikatowe gatunki flory oraz duża liczbę zwierząt tutaj żyjących. Spotykać można bardzo często króliki, kuny domowe, zające, dudki, dzięcioły duże, drozdy śpiewaki, kruki, sikorki, gołębie grzywacze, słonki, czy jaszczurki zielone. 

Stoki, które bogate są w wyjątkowo żyzną glebę wulkaniczną są miejscem upraw moreli, pomidorów, wiśni, kopru i brokułów.

Montes Apenninus

W tłumaczeniu oznacza to góry księżycowe, ale zbieżność nazwy z Apeninami nie jest przypadkowa. Nazwę tę nadał Jan Heweliusz w nawiązaniu właśnie do gór w Italii. Montes Apenninus to łańcuch górski na Księżycu, dokładniej na stronie naturalnego satelity Ziemi, którą widujemy codziennie. 

Badania nad tym wzniesieniem pozwoliły wyróżnić kilka najwyższych szczytów, które otrzymały nazwy. Wymienić należy Mons Wolff, Mons Ampère, Mons Huygens, Mons Bradley, Mons Hadley Delta, Mons Hadley. Dwa ostatnie wymienione szczyty są o tyle ważniejsze od pozostałych, że w dolinie między nimi wylądował Apollo 15, najefektywniejsza ze wszystkich dotychczasowych misji Apollo.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również