​Antananarywa - metropolia w centrum dżungli

Wyprawa na Madagaskar to z pewnością gwarancja niezapomnianych przeżyć dla ciebie i twoich najbliższych. Jeżeli jesteś fanem przestrzeni miejskiej, a jednocześnie poszukujesz czegoś niecodziennego i egzotycznego, to powinieneś spędzić kilka dni w samym sercu czwartej co do wielkości wyspy na świecie. Antananarywa to niezwykłe połączenie ogromnej metropolii z klimatem mniejszego miasta, które żyje, rusza się i funkcjonuje w rytmie prawie dwóch milionów mieszkańców.

Zdjęcie

Pałac Królewski w ​Antananarywa na Madagaskarze /123/RF PICSEL
Pałac Królewski w ​Antananarywa na Madagaskarze
/123/RF PICSEL

Zabytkowe pałace

Jak każda stolica na świecie, podobnie Antananarywa może poszczycić się kilkoma obiektami, które niegdyś służyły jako centra sprawowania władzy. Do najbardziej reprezentatywnych budynków należy pałac Tana, który powstał z inicjatywy Francuzów. Jednak o wiele większe wrażenie zrobią na tobie mury tak zwanego Pałacu Królowej. 

Początkowo była to konstrukcja z drewna, jednak w drugiej połowie XIX wieku królowa Ranavalona II nakazała jego renowację i przebudowę. Powstał wówczas imponujący budynek z bloków kamiennych. Do dziś nad miastem dominują jedynie pozostałości jego murów. W 1995 roku kompleks spłonął prawie doszczętnie a od ponad 9 lat trwają próby rekonstrukcji pałacu. 

Reklama

Część wystawy, która była udostępniona turystom znalazła swoje miejsce w innym ważnym budynku na terenie Antananarywy. Pałac Premiera, który został zaprojektowany przez specjalnie sprowadzonego w tym celu z Anglii Williama Poola, powstał w roku 1872 i do dziś może być podziwiany przez turystów.

Flora i fauna w pigułce

Wcale nie trzeba wyjeżdżać kilkaset kilometrów poza obręb stolicy miasta, żeby mieć okazję zapoznać się z florą i fauną charakterystyczną dla całego Madagaskaru. Obowiązkowym punktem w planie pobytu w Antananarywie powinien być park Tsimbazaza, który składa się z ogrodu zoologicznego, ogrodu botanicznego, szklarni i Muzeum Paleontologii i Etnologii. 

Największą atrakcją zoo są rzecz jasna lemury - zwierzęta, które na całym świecie kojarzone są właśnie z Madagaskarem. Nie tylko za sprawą znanej serii filmów animowanych. W Tsimbazaza zgromadzono aż 21 ze wszystkich 35 gatunków żyjących lemurów! Muzeum znajdujące się na terenie parku posiada w swoich zbiorach wystawy poświęcone przede wszystkim malgaskiej kulturze i obyczajom. 

Będziesz miał okazję zapoznać się z historią wyspy ale także obejrzeć przedmioty codziennego użytku. Do ciekawszych należy ekspozycja poświęcona w całości fryzurom na Madagaskarze. Muzeum posiada także ogromną kolekcję motyli. Jeżeli jesteś fanem dzikich zwierząt to powinieneś wybrać się także na Farmę Krokodyli. To prywatna inicjatywa francuskich hodowców tych zwierząt, którzy umożliwiają turystom ich obserwację niemalże w pełni naturalnych warunkach.

Pozostałe atrakcje

Będąc w stolicy Madagaskaru nie sposób nie odwiedzić lokalnych targowisk. Do najbardziej popularnych należy Marche Artisanal. To miejsce, gdzie bez problemu zakupisz na pamiątkę drobne wyroby rzemieślnicze. Szczególnie polecamy wyplatane kosze a także drewnianą biżuterię. Inne targowisko godne uwagi znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Anosy. 

Ten przypominający kształtem serce zalew jest idealnym miejscem na spokojne spacery ale także ciekawe zakupy. Kramy w tej okolicy oferują przede wszystkim setki różnych odmian kwiatów. Na targowiska polecamy wybrać się w niedzielę lub sobotę - właśnie w te dni handlarze dysponują największymi zasobami towarów. Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej