Annecy - miasto kanałów i mostów

Przerzucony przez rzekę most przypomina secesyjne konstrukcje z Paryża. Stalowe przęsło ma w sobie siłę, styl i zarazem nieskrywane piękno charakterystyczne dla dzieł miary konstruktora Wieży Eiffela. Dołem płynie krystalicznie czysta, górska rzeka. Zasilana wodami Lac d’Annecy, drugiego co wielkości jeziora Francji, wije się pomiędzy kolorowymi kamienicami.

W cieniu pod mostem widać jak pod lustrem wody pośród kłębów wodorostów uwijają się sieje, pstrągi, klenie i liny. Wyglądają na dobrze odkarmione (przez turystów).

Obfitość wody wśród domów Annecy jest tak duża i tak ważna, że miasto jest określane jako alpejska Wenecja. Tylko tu woda zdecydowanie czystsza.

Reklama

To miasteczko należące do grona „cudów Sabaudii” (jak to określają francuskie przewodniki) ma szczęście bowiem leżeć nad jednym z najczystszych jezior w całej Europie!

A wszystko dzięki temu, że lokalne władze już w latach 60. XX wieku wprowadziły drakońskie prawo ekologiczne. Konsekwentnie egzekwowany zakaz zanieczyszczania jeziora i prace hydrotechniczne spowodowały, że jakość wody podnosiła się z roku na rok, a kolejne gatunki ryb i raków charakterystycznych dla górskich strumieni zasiedlały akwen.

Annecy stało się także centrum sportów wodnych

Co roku gości nie tylko tysiące wędkarzy, ale i żeglarzy, windsurferów, kitesurferów a nawet i narciarzy wodnych oraz nurków – ci ostatni mogą nie tylko podglądać ryby, ale odwiedzić wrak stuletniego promu oraz podwodne ruiny prehistorycznych miast z czasów, gdy poziom wód jeziora był o wiele metrów niższy.

Okolica jest znana z atrakcji sportowych i aktywności turystycznych – nad taflą wody nieustannie krążą czasze paralotni i skrzydła lotni, na pobliskich skałach zauważyć można wspinaczy, a wszędzie widać turystów chodzących na górskie wycieczki lub uprawiających nordic walking na malowniczej drodze nad brzegiem.

Nic więc dziwnego, że większość odwiedzających Annecy zatrzymuje się na kempingach – od niskobudżetowych po eleganckie, wyposażone w baseny.

Miejsca trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, bo położenie Annecy czyni z niego świetny punkt wypadowy do zwiedzania nie tylko Górnej i Dolnej Sabaudii oraz Trzech Dolin, ale i nawet najwyższych Alp; leżące u ich podnóża Chamonix znajduje się zaledwie nieco ponad godzinę jazdy autostradą z Annecy.

Samo miasteczko jest małe i romantyczne

Niewielkie, stare, szalenie barwne kamieniczki udekorowane kwiatami przywodzą na myśl domy odległej Prowansji i ar chitekturę Tyrolu. Na parterach dawnych średniowiecznych domostw dziś rozgościły się restauracje, sklepy z lokalnymi smakołykami, obowiązkowymi pamiątkami i nowoczesnymi, dizajnerskimi meblami i kosztownymi wiecznymi piórami, których kontrast z wiekowymi wnętrzami powoduje miłe kołatanie serc.

Pośrodku jednego z największych kanałów znajduje się wyjątkowa budowla – warowny miniaturowy zamek z grubymi kratami w oknach. To dawne więzienie, pamiątka po czasach religijnych wojen, jakie w XVI wieku ogarnęły tę część kontynentu.

Dla samego Annecy był to jednak czas prosperity – tu bowiem swój dwór (a co za tym idzie i swoje wydatki) przenieśli biskupi katoliccy z opanowanej przez protestantów Genewy. To dzięki ich funduszom możemy dziś podziwiać wiele z tutejszych perełek architektury.

Tolerancyjna polityka władz Annecy sprzyjała także artystom

A także wolnomyślicielom i filozofom, którzy ściągali do tego zakątka Francji. Jednym z najsłynniejszych, którzy schronili się wówczas w mieście był Jan Jakub Rousseau, pisarz łączący w sobie te wszystkie pierwiastki.

Zapewne chadzał do tawern nad kanałem, spacerował Mostem Zakochanych, odwiedzał warowny zamek stojący wysoko na wzgórzu nad starym miastem... Warto pójść w jego ślady i pospacerować po Annecy!

Tekst: M. Hmielewicz, M. Jamkowski

Ile to kosztuje

Lot do Genewy lub Lyonu (ok. 900 zł), skąd wynajętym autem (40 min z Genewy), autobusem (godzina w dwie strony ze Szwajcarii, ok. 100 zł) lub pociągiem (2 godziny i ok. 100 zł z Lyonu). Noclegi w pensjonatach, hotelach od 200 zł za osobę. Warto nocować na kempingach, np. Eurocampu.

najlepsza, oficjalna strona miasta Annecy: www.annecy.fr

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej