​Amsterdam - tulipany i Van Gogh

W 2015 roku mija równo 125 lat od śmierci genialnego artysty, którym był Vincent van Gogh. Rocznicę obchodzić będzie wiele muzeów i placówek kulturalnych w Holandii, Belgii, Francji i Anglii. W wyjątkowy sposób uczyni to jeden z holenderskich ogrodów, położony niedaleko od Amsterdamu.

Zdjęcie

Amsterdam i tulipany /123/RF PICSEL
Amsterdam i tulipany
/123/RF PICSEL

Vincent w Keukenhof

W Keukenhof, znanym holenderskim ogrodzie botanicznym, otwarta zostanie niesamowita wystawa poświęcona van Goghowi. Artysta jest jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci związanych z krajem, nic więc dziwnego, że nadchodząca ekspozycja będzie aż tak spektakularna. 

Główną atrakcją będzie ogromna kwietna instalacja - mozaika, która przedstawiać będzie portret malarza. Ułożona zostanie z tulipanów i hiacyntów, a więc roślin, które stanowią symbole Holandii. Jej powierzchnia wyniesie aż 250 metrów kwadratowych! W ten sposób Keukenhof połączy dwa popularne elementy tradycji kulturowej państwa.

Reklama

W tutejszym Orange Nassau Pavilion zostanie otwarta także wystawa dzieł van Gogha, która uzyska niezwykła oprawę. Otóż obrazy zestawione zostaną z prawdziwymi kwiatami - pięknymi i unikalnymi odmianami hodowanych w ogrodzie gatunków.

Ze względu na okres otwarcia Keukenhof wystawę będzie można oglądać tylko do 17 maja.

Ogród kuchenny?

Keukenhof to miejsce o bardzo ciekawej historii, które warto jest uwzględnić w planie podróży do Holandii. Jego nazwa oznacza po polsku "ogród kuchenny", jednak nie należy się nią zbytnio sugerować. Keukenhof pierwotnie należał do jednej z holenderskich arystokratek, która zbierała tutaj zioła do wykorzystania w pałacowej kuchni. 

Ogród przechodził przebudowy, ostatecznie przyjmując kształt angielski. Tradycja wystaw kwiatowych sięga tu połowy XX wieku, kiedy to zorganizowana została pierwsza, kontynuowana zresztą do dziś w formie parady. Ilość imprez w parku znacznie jednak od tego czasu wzrosła. Obecnie w okresie, kiedy Keukenhof jest otwarte, ekspozycje odbywają się tu co tydzień. 

Niekiedy przyjmują jakiś temat przewodni, jak w przypadku obchodów rocznicy śmierci znanego malarza, innym razem natomiast gromadzą po prostu najpiękniejsze lub egzotyczne gatunki kwiatów.

Święto malarza w Amsterdamie

Chociaż rocznicę będą obchodziły placówki także w innych europejskich krajach, oczy wszystkich skierowane są przede wszystkim w jedną stronę - amsterdamskiego Muzeum Vincenta van Gogha. To wyjątkowe miejsce, które ma za zadanie nie tylko przedstawić twórczość malarza, ale także wprowadzić odwiedzających w jego świat i pozwolić zrozumieć jego artystyczną wizję. 

Dlatego też pochwalić może się niezwykłymi zbiorami, które obejmują nie tylko obrazy, ale także rysunki i szkice, a nawet listy. Ukazują wnętrze van Gogha, jego charakter, zainteresowania, słabości i inspiracje. Druga część ekspozycji jest poświęcona temu, jaki wpływ wywarł on na potomnych.

Inspirujący Amsterdam

Muzeum van Gogha to jedna z wielu galerii sztuki w Amsterdamie, który nazywany bywa "miastem muzeów". Do najważniejszych osób związanych z tutejszymi placówkami, oprócz autora "Słoneczników", należy także Rembrandt czy Vermeer. Ich twórczość podziwiać można przede wszystkim w Rijksmuseum. 

Bardzo ciekawe jest także muzeum sztuki współczesnej, czyli Stedelijk. Pasjonaci obcych kultur mogą odwiedzić natomiast Tropenmuseum, którego ekspozycje poświęcone są cywilizacjom z niemal całego świata.

Warto pamiętać, że Amsterdam jest wyjątkowym miejscem, którego atmosferę w całości można opisać jako artystyczną. Bardzo kameralne jak na europejską metropolię, usiane jest małymi galeriami sztuki, w których można zobaczyć dzieła współczesnych holenderskich artystów, a niejednokrotnie poznać ich osobiście.

Jednocześnie, wyprawę tutaj można połączyć z odwiedzinami w Keukenhof. Oba miejsca nie są od siebie bardzo oddalone, a w dodatku z centrum miasta do ogrodu można dojechać komunikacją miejską. Jeżeli chcielibyście więc odwiedzić wystawę i spędzić kilka dni w pięknym Amsterdamie, zarezerwujcie lot i hotel na City Break.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej