​Ameryka Południowa. Jak zaplanować podróż?

Amazońskie lasy deszczowe i najbardziej suche miejsce na Ziemi, tętniące życiem Sao Paulo i zaginione miasto Machu Picchu, fauna Galapagos i ogromne solnisko w Boliwii - Ameryka Południowa zaskakuje i zachwyca w każdym zakątku.

Zdjęcie

Zachód słońca w Boliwii /123/RF PICSEL
Zachód słońca w Boliwii
/123/RF PICSEL

Amerykę Południową zamieszkuje niecałe 6 % ludności kuli ziemskiej. Dominują tutaj języki hiszpański i portugalski, w niektórych krajach można posługiwać się również angielskim, francuskim czy niderlandzkim. Język polski usłyszymy w brazylijskich stanach Paraná, Santa Catarina i Rio Grande do Sul.

Połowę kontynentu zajmuje Brazylia, gdzie żyje ponad 50 % ludności Ameryki Południowej.

Reklama

Kiedy jechać?

O każdej porze roku znajdziemy tam coś dla siebie. Góry, pustynia, lasy tropikalne, koło podbiegunowe, równik - jest w czym wybierać. Występują tutaj wszystkie strefy klimatyczne, można odpocząć na białej plaży pod palmami, można też porządnie zmarznąć na lodowcu czy górskim szlaku.

Transport w Ameryce Południowej

Ameryka Południowa jest dużym kontynentem, dlatego przemieszczanie się z miejsca na miejsce to często wielogodzinne podróże. Praktycznie nie występuje tutaj transport kolejowy, turyści muszą wybierać pomiędzy samolotami i autobusami. Ceny lotów nie są bardzo wysokie, ale bilety autobusowe są zdecydowanie tańsze. 

W krajach takich jak Argentyna, Brazylia, Chile czy Peru transport autobusowy zaliczyć można do luksusowych - często podróżować tam można autobusem dwupoziomowym, z toaletą, telewizorem, rozkładanymi siedzeniami. Na dłuższych, kilkunastogodzinnych trasach posiłek jest wliczony w cenę biletu. Na drugim biegunie znajduje się transport autobusowy w Boliwii - brak luksusów w autobusie i toaleta w szczerym polu rekompensowane są niską ceną biletu.

Na krótszych dystansach można poruszać się taksówkami - najlepiej w grupie 3-4 osób. W Peru i Boliwii cenę za kurs ustala się przed jazdą. Zanim wsiądziemy do taksówki rozpoczynamy negocjacje z kierowcą - gdy już osiągniemy porozumienie możemy jechać, po dotarciu do celu płacimy ustaloną kwotę. Inaczej jest w Paragwaju, gdzie taksówki mają liczniki - tutaj bardziej opłaca się korzystać z transportu publicznego.

Co zobaczyć?

Ameryka Południowa ma sporo do zaoferowania swoim turystom - najdłuższy łańcuch górski na świecie (Andy), najsuchsze miejsce na Ziemi (pustynia Atacama), najdłuższa rzeka świata (Amazonka), najwyższy wodospad (Angel), największy i najbogatszy gatunkowo obszar na Ziemi (Amazonia, amazoński las deszczowy). A to dopiero początek atrakcji.

Andy są najdłuższym i drugim pod względem wysokości pasmem górskim na Ziemi. Rozciągają się od Morza Karaibskiego na północy po Ziemię Ognistą na południu - w sumie 7000 km.

Pomiędzy Andami a Oceanem Spokojnym, w północnej części Chile leży  pustynia Atacama. Jest to najbardziej suche miejsce na Ziemi, gdzie nigdy nie odnotowano opadu.

Najdłuższa rzeka świata, Amazonka, posiada również największe na świecie dorzecze (powierzchnia ok. 7 mln km2), największy średni przepływ i największe zasoby wodne. Ze względu na te warunki wyrastają tutaj ogromne lasy tropikalne, zwane też dżunglą lub lasem deszczowym.

Kilometrowy Wodospad Angel w Wenezueli jest najwyższym wodospadem  świata.  W porze deszczowej wodospad oglądać można podpływając pod niego łodzią. W pozostałych miesiącach Angel można podziwiać jedynie z samolotu, przelatując nad Diabelską Wyspą, z której spływa woda tworząca wodospad.

A skoro już o wodospadach mowa, to warto wspomnieć o Iguazu - 275 wodospadów i kaskad położonych na styku Brazylii i Argentyny. Wodospad wygląda najefektowniej w porze deszczowej, czyli od listopada do marca, jedynie w okresach uporczywej suszy (raz na kilkadziesiąt lat) zdarza się, że zamiera całkowicie. Na co dzień Iguazu robi oszałamiające wrażenie na turystach, w słoneczne dni tworzą się tutaj tęcze.

Wulkaniczne wyspy Galapagos, archipelag składający się kilkunastu wysp i wysepek, z których najstarsze mają około 4 milionów lat a najmłodsze są jeszcze w fazie tworzenia. Kraina zwierząt, rozsławiona m.in. dzięki Darwinowi i jego teorii ewolucji, Na Galapagos można dostać się samolotem, dzięki swojemu położeniu wyspy dostępne są dla odwiedzających przez cały rok.

Boliwia zaskoczy nas ogromną, solną pustynią -rozpościerają się tutaj płaskie jak stół, białe połacie. Największe solnisko świata zwiedzać można dżipem, warto również zatrzymać się w solnym hotelu, gdzie nie tylko ściany, ale także stoły, krzesła czy łózka wykonane zostały z soli.

Machu Picchu, czyli zaginione miasto Inków peruwiańskich, odkryte zostało nieco ponad 100 lat temu. Kamienne budowle zachwycają do dzisiaj, nadal skrywają też wiele tajemnic, od czasu do czasu pozwalając przypadkowemu badaczowi czy turyście trafić na jedną z nich.

A jeśli to ciągle za mało atrakcji, to nie pozostaje wam nic innego, jak udać się na poszukiwanie tajemniczej złotej krainy - Eldorado.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również