Amazonia - "zielone płuca" świata

W dorzeczu Amazonki występuje ponad połowa lasów deszczowych na świecie. Nigdzie nie spotkamy bogatszego i bardziej różnorodnego ich zbioru. Z tego powodu Amazonię nazywa się "zielonymi płucami" świata.

Zdjęcie

Trachycephalus resinifictrix - nadrzewna żaba, występująca w lasach deszczowych Amazonii /123/RF PICSEL
Trachycephalus resinifictrix - nadrzewna żaba, występująca w lasach deszczowych Amazonii
/123/RF PICSEL


Tam, gdzie walczyły kobiety?

Według tradycji, nazwa Amazonii wywodzi się z czasów podbojów kolonialnych w XVI stuleciu, kiedy to do walki z hiszpańskim konkwistadorem Francisco de Orellana stanęło całe plemię Tapuya, a kobiety broniły swojej ziemi na równi z mężczyznami. Nie jest jednak pewne, czy w relacjach podróżników nie doszło do pomyłki i Hiszpanie nie uznali ubranych w spódniczki z trawy mężczyzn - za kobiety. 

Reklama

Niemniej, ta zapożyczona ze starożytności nazwa przylgnęła do mającej siedem milionów kilometrów kwadratowych krainy położonej w dorzeczu Amazonki i jej ponad 1 100 dopływów, na terenie kilku południowoamerykańskich krajów: Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli.

Skarbnica światowej wody

W dorzeczu Amazonki znajduje się 2/3 rezerwy światowej słodkiej wody, a las deszczowy, zwany selwą, urzeka różnorodnością. Na jednym hektarze może występować tutaj aż 100 różnych gatunków drzew, których rozwojowi sprzyja wilgotny klimat równikowy ze średnimi rocznymi temperaturami 24-27 stopni Celsjusza. 

Naturalne bogactwo stanowią tu kauczukowce - niestety, to właśnie użyteczność kauczuku w przemyśle spowodowała pierwszą falę rabunkowej gospodarki człowieka w lasach deszczowych i przyczyniła się do sporych zniszczeń. W lasach Amazonii odkryto też wiele złóż bogactw naturalnych: rud żelaza, manganu, cyny i glinu. Do ich eksploatacji przyczyniła się kolej zbudowana w latach 70. XIX wieku przez Polaka Ernesta Malinowskiego.

Amazonia - kraina, gdzie czas płynie inaczej

W bezkresnych lasach Amazonii żyją jeszcze plemiona, które nie miały bliskiej styczności z cywilizacją. Odległości są tu znaczne i trudne do pokonania, w wielu miejscach dżungla stale jest nie do przebycia. Czas za to płynie zupełnie inaczej - nie ucieka, a podlega kontemplacji.

Jednym z najciekawszych, poza nielicznymi miastami - porośniętych dziewiczą puszczą, miejsc jest delta Amazonki. Jest to obszar o szerokości około 80 km, w rozgałęzionych ramionach rzeki, których jest ponad dwieście. Dzięki temu delta Amazonki obfituje w liczne wyspy, z których największą nie tylko w Brazylii, lecz także - na świecie, jest Marajó, o powierzchni około 48 tys. km2

Bardzo ciekawą jest natomiast położona w pobliżu miasta Belem Ilha Papagaio (Wyspa Papug), gdzie żyją tysiące tych ptaków. W samym Belem warto odwiedzić zabytkowe śródmieście z targiem Mercado Ver-o-Peso, a także - wybrać się na piękną piaszczystą plażę.

Tepui - "domy bogów"

Na pograniczu Wenezueli, Brazylii i Gujany wznosi się Roraima (2 810 m n.p.m.). Jest to najwyższy z niezwykłych formacji tepui, zwanych przez miejscową ludność "domami bogów". Tepui to pozostałości najstarszej orogenezy prekambryjskiej: góry o stromych skalistych ścianach i płaskich szczytach, trudno dostępne i zachwycające pięknem. 

W regionie Roraima drugą wielką atrakcją jest Pedra Pintada (Malowana Skała), o wysokości 35 m, zdobiona malunkami sprzed 4 tysięcy lat. W głąb stanu organizowane są wycieczki z lokalnym przewodnikiem po uzyskaniu zgody fundacji FUNAI.

Maunas - "Paryż tropików"

Stolica regionu, Maunas, zupełnie nie pasuje do dzikiego obrazu Amazonii. Ta nowoczesna, prawie dwumilionowa, metropolia była nawet swego czasu określana mianem "Paryża tropików". Jego symbolem jest zbudowane pod koniec XIX wieku Teatro Amazonas. Maunas znajduje się u zbiegu dwóch rzek tworzących Amazonkę - Rio Negro i Solimoes - i jest ważnym międzynarodowym portem morskim mimo oddalenia od morza o ponad 1 500 km.

Wilgotny las... wysycha?

Temu rajowi roślin i zwierząt grozi jednak zagłada. Od kilkunastu lat zdarzają się katastrofalne susze (największa miała miejsce w 2005 roku). Jest to skutek rabunkowej gospodarki człowieka i wycinania drzew.  

Niestety, proces ten ma charakter błędnego koła - każda susza rodzi kolejną, a obumarłe drzewa łatwo ulegają pożarom. Zniszczenie lasów deszczowych będzie mieć katastrofalne skutki dla klimatu całej Ziemi.

Wycieczka do serca puszczy

Wycieczki do serca puszczy stają się coraz popularniejsze; organizuje je wiele biur podróży, zazwyczaj jest to koszt powyżej 10 000 złotych, w zależności od wybranych opcji. Wyruszając do Amazonii, należy pamiętać, że podczas pobytu powyżej 90 dni w Brazylii należy mieć wizę.

Nie są wymagane żadne szczepienia, jednak wyruszając do dżungli, warto zabezpieczyć się przed tężcem, tyfusem, żółtą febrą, żółtaczką typu A i B oraz zapaleniem opon mózgowych.

W Amazonii porozumiemy się bez problemu po hiszpańsku lub portugalsku, angielski jest rzadkością. Ponieważ w części gniazdek płynie prąd o napięciu 110 V, warto mieć ze sobą adapter do europejskich urządzeń.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również