​Algier - słynna Kasba, łaźnie i drugie w Afryce metro

Przejść się uliczkami zabytkowej Kasby, poplotkować w hamamie czy też zobaczyć gigantyczny, zaprojektowany przez Polaka, Pomnik Chwały i Męczeństwa - często niedoceniany przez zwiedzających Algier ma do zaoferowania turystom wiele. Warto zatrzymać się tu na chwilę.

Zdjęcie

Algier - stolica Algierii /123/RF PICSEL
Algier - stolica Algierii
/123/RF PICSEL

Krwawe wojny i autorytarne rządy przyczyniły się do sporych zniszczeń Algieru i, choć miasto intensywnie się rozbudowuje (jest to zdecydowanie centrum polityczne, naukowe, kulturalne i naukowe Algierii), do świetności z zamierzchłych czasów wiele brakuje. Mimo to warto przejść się jego uliczkami i - pośród zgiełku i chaosu współczesnej metropolii - odnaleźć jego dawny czar.

Cytadela, meczety i pałace - Kasba

Arabskie Al Qasbah oznacza cytadelę. Jednocześnie jest to nazwa algierskiej starówki (która powstawała pomiędzy XVI a XVIII w. na ruinach starożytnego Icosium) - imponującej, górującej nad położoną nad samym morzem nowszą częścią miasta. 

Reklama

Kasba otoczona jest potężnym murem, dzięki któremu przez wieki była niezdobyta. Obecnie algierska starówka jest w dużej mierze zrujnowana, a poobtłukiwane fontanny czy uszkodzone portale przypominają o przemijalności ludzkich dzieł.

Podczas wędrówki po zaułkach Kasby, warto zwrócić uwagę na:

- Cytadelę, zdobytą dopiero przez Francuzów w 1830 roku;

- Plac Męczenników - centralny punkt miasta, ze znajdującym się na nim XVII-wiecznym meczetem, zbudowanym... na planie krzyża (co ponoć stanowi wynik intrygi chrześcijańskiego architekta), za to z minaretem w stylu andaluzyjskim;

- Meczety: Djeema Ali Bitchine (zbudowany według legendy przez Włocha, który przeszedł na islam), XVII-wieczny Djeema Ketchoua (który za panowania francuskiego pełnił funkcje kościoła) i Djeema El-Kebir, dostępny do oglądania jedynie z zewnątrz;

- Palais du Dey z 1516 roku - niegdyś siedzibę namiestników, obecnie w remoncie.

Specyfiką starszej części miasta są także hamamy, czyli łaźnie - tradycyjnie miejsce kobiecych spotkań i plotek.

"Módlmy się za nas i za muzułmanów" - Notre Dame d’Afrique

Monumentalna sylwetka Notre Dame d’Afrique to jeden ze znaków rozpoznawczych Algieru. Konsekrowana w 1872 roku świątynia stanowi mieszankę stylów - bizantyjskiego i romańskiego. 

Słynie z umieszczonego wewnątrz napisu w trzech językach (francuski, arabski, berberyjski): "Módlmy się za nas i za muzułmanów".

Gigantyczny akcent... polski w Algierze

Ogromny Pomnik Chwały i Męczeństwa góruje nad Algierem, słynąc przede wszystkim nie ze swojej urody czy historii, a z widocznej spod niego pięknej panoramy miasta. Monument stanowi polski akcent - zaprojektował go Marian Konieczny, twórca m.in. warszawskiej Nike.

Zwiedzanie Algieru

W Algierze znajduje się międzynarodowe lotnisko, łatwo tu także dostać się pociągiem lub autobusem z Maroka i Tunezji. Wiele tu hoteli o różnych stawkach za noc. Po samym mieście wygodnie poruszać się taksówką. 

Obywatele polscy, aby wjechać do Algierii, potrzebują wizy (którą nie jest łatwo uzyskać - przydatne są zaproszenia) oraz paszportu ważnego minimum trzy miesiące.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej