Alcatraz - wyspa z legendarnym więzieniem i ostoją ptaków

Alcatraz to po hiszpańsku Isla de los Alcatraces, czyli Wyspa Pelikanów. Faktycznie, swoje gniazda ma tu wiele ptaków. Jednak nie za ich sprawą ta malutka wysepka (0,089 km²) położona w Zatoce San Francisco zasłynęła w świecie. Sprawiło to legendarne więzienie o zaostrzonym rygorze.

Zdjęcie

Więzienie Alcatraz w Zatoce San Francisco /123/RF PICSEL
Więzienie Alcatraz w Zatoce San Francisco
/123/RF PICSEL

29 lat działania i znacznie dłuższa legenda

Więzienie na Alcatraz działało zaledwie 29 lat: od 1934 do 1963 roku, a jednym z pierwszych więźniów był legendarny Al. Capone. Zamknięto je z powodu wysokich kosztów utrzymania oraz konstrukcji ułatwiającej ucieczkę. 

Choć oficjalnie nikomu się stamtąd nie udało uciec (ucieczkę utrudniało odizolowanie od lądu oraz lodowata woda z silnymi prądami w zatoce), odnotowano kilka spektakularnych prób. Najgłośniejszą z nich podjęli Frank Morris oraz bracia John i Clarence Anglinowie w 1962 roku, którym udało się wydostać przez otwory wentylacyjne poza mury więzienia, a następnie wszelki ślad po nich zaginął.

Reklama

Koniec działalności więzienia, przez które przeszło około 1500 osób, nie zakończył jego legendy. Do dziś powstają o Alcatraz seriale i filmy, z których najgłośniejszym jest "Ucieczka z Alcatraz" z 1962 roku z Clintem Eastwoodem w jednej z głównych ról.

Zwiedzanie Alcatraz

Dawne więzienie na Alcatraz jest udostępniane do zwiedzania, bilety na rejs na wyspę można kupić w porcie San Francisco, jednak warto zarezerwować je wcześniej, gdyż jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna, a liczba miejsc jest limitowana. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać tylko pod opieką dorosłych; nie można też zabierać ze sobą zwierząt, z wyjątkiem psów-przewodników.

Do oglądania udostępnione są dawne cele więzienia oraz - kontrastujące z nimi - ogrody uprawiane niegdyś przez strażników i ich rodziny. Atrakcyjność zwiedzania podnosi słuchanie - za sprawą audio-guide - opowieści byłych strażników i więźniów, przez co można lepiej odczuć atmosferę placówki. 

Całości dopełniają wystawy tematyczne. Zwiedzanie trwa około 2,5 godziny, warto zabrać na nie cieplejsze ubranie, gdyż pogoda na wyspie bywa zmienna. Dla spragnionych dreszczyku emocji organizowane jest także zwiedzanie nocne więzienia (konieczna wcześniejsza rezerwacja).

Bilety są do nabycia na stronie http://www.alcatrazcruises.com/ , tam też znajdziemy informacje o różnych wariantach zwiedzania.

Alcatraz - ostoja ptaków

Odwiedzający Alcatraz turyści - oprócz zwiedzenia więzienia - mogą też zobaczyć ruiny indiańskiego osiedla, pamiątkę okupowania wyspy przez Indian w latach 1969-71. 

Miłośników przyrody ucieszy natomiast podglądanie życia licznych na Alcatraz ptaków (głównie mewy, kormorany i gęsi). Aby najlepiej podpatrzeć ptasie życie, warto odwiedzić wyspę w marcu.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej