Alanya: Co warto zwiedzać

Zachwyca bogatą historią zaczarowaną w budowlach oraz niesamowitą wprost przyrodą.

To najpopularniejszy kurort na południowym wybrzeżu Riwiery Tureckiej. Prawdziwy raj dla miłośników kąpieli słonecznych!

Wzdłuż ciągnących się kilometrami plaż znajdziesz zadbane parki z palmami i kolorowymi kwiatami, nad którymi majestatycznie góruje skaliste pasmoTaurus, porośnięte plątaniną egzotycznych drzew i krzewów.

Reklama

Najsłynniejsza jest Plaża Kleopatry. Legenda głosi, że tutejszy piasek pochodzi z Egiptu i został nawieziony przez Marka Aureliusza, który plażę podarował królowej w prezencie ślubnym. Wierzyć lub nie, to miejsce zachwyca urokiem, a szerokość białej wstęgi piasku sięga 100 m. Skaliste brzegi znajdziesz nieco dalej, przy plaży Ulas, gdzie panują idealne warunki dla wędkarzy i nurków. Na plaży Damlatas odnajdziesz poszarpane skały i tajemnicze jaskinie.

Pełna stalaktytów jaskinia Damlataş

Zdecydowanie najciekawszą jest pełna stalaktytów jaskinia Damlataş, co oznacza Kapiący Kamień. Liczy ona ponad 15 tysięcy lat! Trasa zwiedzania biegnie 20 metrów pod ziemią. Koniecznie zajrzyj też do portu, który jest jednym z najpiękniejszych zakątków Alanyi.

Ponad starymi dokami, w których produkowano niegdyś statki, góruje niekwestionowany symbol miasta − Czerwona Wieża. Trzydziestometrową budowlę z czerwonej cegły wzniósł w 1226 r.władca i zdobywca Alanyi, Alaaddin Keykubat. Dziś mieści się tu ciekawe muzeum etnograficzne. Marzysz o morskiej podróży? Z portu codziennie wyruszają statki wycieczkowe oferujące trwający 6 godzin rejs wzdłuż wybrzeża. W planie zwiedzanie ukrytych w nabrzeżu jaskiń i malowniczych zatoczek.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej