Addis Abeba - "kwiat" Etiopii

Ponad sto dwadzieścia lat temu na terenie dzisiejszej stolicy Etiopii pośrodku pustyni wyrósł gaj eukaliptusowy - sprawiła to siła miłości. Dziś Addis Abeba tętni życiem, a turystów przyciąga zwłaszcza Etiopskie Muzeum Narodowe ze szkieletem sławnej "Lucy" - australopiteka znalezionego w Etiopii w latach 70. XX wieku.

Zdjęcie

Katedra Świętej Trójcy w Addis Abebie /123/RF PICSEL
Katedra Świętej Trójcy w Addis Abebie
/123/RF PICSEL

"Nowy Kwiat", czyli oaza pośród piasków pustyni

Przyszłą stolicę Etiopii, Addis Abebę, założył na słonecznej równinie Finfinnie w 1887 roku cesarz Menelik II jako prezent dla żony, Taitu Betul. Na pustynnym afrykańskim piasku posadzono sprowadzone specjalnie z Australii eukaliptusy, dzięki którym Addis Abeba zyskała swą nazwę - "Nowy Kwiat". 

Dwa lata później, po "przeprowadzce" ze zboczy Entoto (3 200 m n.p.m.) w niższe, cieplejsze rejony, miasto zostało stolicą Etiopii. W nim podpisano wiele ważnych dla Afryki traktatów, między innymi Kartę Organizacji Jedności Afrykańskiej w 1963 roku.

Reklama

Addis Abeba - nowoczesne i wielokulturowe afrykańskie miasto

Stolica Etiopii to centrum kultury i gospodarki tego państwa. Mieszkają tu ponad 3 miliony ludzi (w niektórych dzielnicach gęstość zaludnienia sięga 6 000 osób/m2). W Addis Abebie działa międzynarodowe lotnisko (Bole), jedno z najbardziej ruchliwych w Afryce. 

Tutaj ma swoją siedzibę uniwersytet oraz wiele instytucji, takich jak Unia Afrykańska czy Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Afryki. O wielu religiach egzystujących koło siebie w Addis Abebie przypominają liczne wieże kościołów i meczetów.

Z wizytą u "Lucy"

Będąc w Addis Abebie, nie sposób nie zobaczyć w Etiopskim Muzeum Narodowym repliki szkieletu słynnej "Lucy" (oryginał jest przechowywany w specjalnym magazynie), której kości znaleziono w pobliżu wsi Hadar w północnej Etiopii w 1974 roku, a która swoje imię zawdzięcza... piosence Beatlesów Lucy in the Sky with Diamonds.

Oprócz Etiopskiego Muzeum Narodowego otoczonego przez piękne ogrody cesarskie, w Addis Abebie koniecznie trzeba odwiedzić również Merkato. Jest to największy targ w Etiopii (a według niektórych - także w całej Afryce), na którym można kupić przysłowiowe "mydło i powidło": owoce, warzywa, kawa prosto z plantacji, a nawet... sprzęt AGD. 

Na Merkato koniecznie trzeba się targować! Bez tego stajemy się klientami "gorszej kategorii". Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wybrać się na to targowisko - kupimy tam najczęściej autentyczne produkty, a nie tanie masowo produkowane pamiątki.

Godne uwagi w stolicy Etiopii są również kościoły, w tym katedra Św. Jerzego z końca XIX w. (jeden z najstarszych kościołów Addis Abeby, zaprojektowany przez włoskiego jeńca Sebastiano Castagna na wzór świątyń europejskich), w której miały miejsca cesarskie koronacje (między innymi ostatniego z nich - Haile Selassie), a także - katedra Św. Trójcy z lat 30. XX w., najważniejsza świątynia Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. 

Podziemia kościoła Matki Boskiej kryją Mauzoleum Menelika II - założyciela miasta, który zasłynął także odparciem ataku Włochów w bitwie pod Aduą w 1896 roku.

Panoramę Addis Abeby najlepiej podziwiać z góry Entoto, na której pierwotnie miało powstać miasto.

Autobus spóźniony o... cztery godziny

Odwiedzając Addis Abebę, trzeba być przygotowanym na trudności komunikacyjne - miasto jest bowiem zakorkowane, a opóźnienia autobusów mogą sięgać nawet czterech godzin. Po samym mieście najłatwiej poruszać się taksówką, choć są też liczne wypożyczalnie samochodów (należy jednak pamiętać, że afrykański styl jazdy różni się od europejskiego).

Obrzeża stolicy Etiopii ze slumsami nie należą do najbezpieczniejszych miejsc, więc zwiedzając miasto, lepiej trzymać się centralnych dzielnic, w których poziom przestępczości jest niższy.

Jak dotrzeć do Addis Abeby?

Stolica Etiopii ma własne lotnisko, oddalone o 8 kilometrów. Lądują tam samoloty z kilku europejskich miast (między innymi Londynu czy Frankfurtu), a także wielu afrykańskich stolic.

Wybierając się do Etiopii, musimy posiadać wizę.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej