Zwiedzanie Pułtuska

Położony pięknie nad rzeką, z fantastyczną historią, zabytkami i prawdziwie kosmicznymi atrakcjami, Pułtusk jest wyśmienitym celem na weekendową wycieczkę dla całej rodziny.

Zdjęcie

Zamek biskupów w Pułtusku /123/RF PICSEL
Zamek biskupów w Pułtusku
/123/RF PICSEL

Historia obeszła się z Pułtuskiem łaskawie. Nie tylko rozpieszczała go przez stulecia fundując pałace i kościoły, ale także pozwoliła tym zabytkom przetrwać zawieruchy dziejów i doczekać do naszych czasów.

Od XIV do XVI miasto było własnością biskupów płockich, którzy mieli tu letnią rezydencję. Zorganizowali port na Narwi, wokół którego kwitł handel zbożem i założyli uczelnię. W kolegium jezuickim wykładał autor „Kazań Sejmowych” Piotr Skarga. W Pułtusku także funkcjonował pierwszy w Polsce teatr publiczny i drukarnia.

Reklama

W mieście bywali Zygmunt III Waza, szwedzki król Karol XII, carowie Aleksander I i Aleksander II. Wszyscy oni byli zafascynowani prawie 400-metrowym, najdłuższym brukowanym rynkiem w Europie.

Co ciekawe, w jednej z kamienic przy jego skraju na przełomie lat 1806/7 odpoczywał Napoleon po zwycięskiej bitwie nad Rosjanami.Pułtusk w ogóle miał dobrą passę do sławnych gości. W najbardziej dramatycznych okolicznościach przyjechał tu Henryk Sienkiewicz.

Wielki pisarz i późniejszy laureat Nagrody Nobla, przysłany został w 1875 roku do Pułtuska jako reporter, by opisać pożar, który zniszczył większość drewnianych domów w mieście. Sienkiewicz nie tylko napisał barwny tekst, ale i... spostrzeżenia z Pułtuska przeniósł do „Quo Vadis“, jako opis pożogi Rzymu.

Kosmiczną sławę przyniosła miastu katastrofa, do której doszło w styczniu 1868 roku. W pola otaczające miasto uderzył prawdopodobnie największy na świecie deszcz meteorów.

Na ziemię spadło aż 9 ton kosmicznej materii w 70 tys. drobnych kawałkach. Niebo zjawiskowo rozpalone deszczem płonących szczątków widziano od Królewca aż po Wrocław.

Największy z kawałków trafił do British Museum w Londynie, wiele innych do Muzeum Regionalnego na rynku w Pułtusku, gdzie podziwiać je można do dziś.

Marzena Hmielewicz

Ciekawe miejsca

Jednym z ważniejszych zabytków Pułtuska jest zamek biskupów płockich z XIV-XVI w stojący na wzgórzu, nad Narwią – obecnie Dom Polonii.

Warto też odwiedzić Muzeum Regionalne ulokowane w ceglanej, XVI-wiecznej wieży ratuszowej oraz Bazylikę kolegiacką Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

W okolicy: Pułtusk leży 60 km na północ od Warszawy (dojazd trasą 61) i stanowi dobrą bazę wypadową do organizowania wycieczek rowerowych i pieszych w Puszczę Białą, do Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, na kajakowe szlaki Narwi. Można też stąd dojechać do Nasielska korzystając z kolejki wąskotorowej.

Noclegi : Dom Polonii w Pułtusku, Hotel Zamek Pułtusk, ul. Szkolna 11, tel: 23 692 90 00, e-mail: recepcja@zamekpultusk.pl, pokój 2-osobowy: 160-260 zł.

Hotel Baltazar, ul. Baltazara 41, Pułtusk, tel: 23 692 04 75, e-mail: recepcja@hotel-baltazar.com.pl, pokój 2-osobowy ze śniadaniem: 120-160 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej