Zwiedzanie Ostródy

Położone przy głównej drodze miasto zbyt często jest tylko mijane przez turystów pędzących nad morze lub na Mazury.

Miasto ma sporo atutów, którymi skusi każdego. Trzeba jednak pozwolić się skusić, zjeżdżając tu z krajowej siódemki.

Ozdobiona drewnianymi rzeźbami promenada nad Jeziorem Drwęckim jest jednym z najpiękniejszych deptaków w Polsce. Główną atrakcją jest tu długie molo, ustępujące wielkością jedynie bardziej znanym nadmorskim konstrukcjom.

Reklama

Nawet nowoczesne budynki dobrze komponują się z krajobrazem. Architekci wykonali niezłą pracę: altanki i ogródki jednego z hoteli także budzą żeglarskie skojarzenia.

Najsłynniejszym mieszkańcem Ostródy był sam Napoleon

Nic dziwnego, Ostróda jest cenionym w świecie centrum produkcji jachtów. Od popularnych, spotykanych na mazurskich jeziorach, do luksusowych. Można stąd teoretycznie ruszyć wodą na podbój oceanów. Część trasy pokonamy zabytkowymi pochylniami po... trawie, szlakiem słynnego Kanału Ostródzko-Elbląskiego. W ciągu dnia bez trudu dopłyniemy aż do Zalewu Wiślanego. I to właśnie wydostanie się stamtąd na Bałtyk może być najtrudniejszą częścią takiej wyprawy. Ostróda to ważny punkt na szlaku zamków krzyżackich.

Wokół zakonnej warowni powstała tu już w czternastym wieku osada. Bryła odrestaurowanego zamku nie stoi na wzniesieniu, nie robi też wielkiego wrażenia. Resztki fosy sprawiają, że wygląda jakby był schowany przed przypadkowymi turystami. Uwagę zwraca tablica pamiątkowa informująca o wydarzeniu sprzed dwustu lat. Przez półtora miesiąca mieszkał tu sam Napoleon Bonaparte. Można by rzec, że w 1807 roku Ostróda była stolicą Europy.

A przynajmniej tej części, którą francuski władca na początku XIX wieku sobie podporządkował. W zalewie różnych „domków Napoleona” – często wyimaginowanych – jakich pełno jest w całej Polsce, to siedziba prawdziwa. Zaiste cesarska.

Mieczysław Pawłowicz

Warto wiedzieć

Dojazd jest łatwy. Ostróda leży przy drodze krajowej nr 7 łączącej Chyżne, Kra ków, Kielce oraz Warszawę z Elblągiem i Gdańskiem. Nie mniej popularny jest szlak wschód-zachód czyli droga nr 16 z Olsztyna (tylko 42 km) do Bydgoszczy. Koleją dojedziemy z Warszawy w około 3 godziny za 42 zł. Pociąg z Gdańska jedzie dwie godziny, ale cena jest taka sama.

Muzeum ma siedzibę w odbudowanym zamku krzyżackim przy ulicy Mickiewicza 22. W październiku można je zwiedzać od wtor ku do piątku w godz. od 9 do 16, w sobo ty i w niedziele od 10 do 15. Od listopada do marca muzeum nieczynne w niedziele.

Bilety. Wstęp jest płatny, ale cena umiarkowana. Bilet normalny kosztuje 4 zł, a ulgowy 3 zł.

Punkt widokowy na wieży kościoła ewangelickiego mieści się przy ulicy Sien- kiewicza 22. Informacja turystyczna Centrum Informacji Turystycznej mieści się na Placu 1000-lecia Państwa Polskiego 1a, tam uzyskamy informacje na temat noclegów, tel.: 89 642-30-00 .

Jeśli pogoda nie sprzyja zbieraniu grzybów, zawsze można wybrać się na ryby. Tu biorą!

Ostródzkie molo jest największą tego typu konstrukcją na wodach śródlądowych w Polsce. Wbija się w jezioro na 50 metrów od brzegu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej