Złotoryja - złote miasto w krainie wulkanów

Złotoryja leży na malowniczym skalistym wzniesieniu ponad doliną Kaczawy. Niegdyś była ważnym ośrodkiem wydobycia złota na Dolnym Śląsku.

Zdjęcie

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny/fot. K. Chojnacki /East News
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny/fot. K. Chojnacki
/East News

Czasy średniowiecznej sławy tego miejsca pamięta kościół Narodzenia NMP, ufundowany w XIII w. przez księcia wrocławskiego Henryka Brodatego. Świadkiem przeszłości miasta jest także górniczy kościół św. Mikołaja. Z jego pierwotnej gotyckiej budowli zachowały się dwa piękne portale.

Do największych atrakcji miasta należą Muzeum Złota oraz sztolnia kopalni złota Aurelia, dziedzictwo średniowiecznych tradycji górnictwa złota. W muzeum znajduje się ekspozycja poświęcona historii wydobycia cennego kruszcu w okolicach Złotoryi, a wśród eksponatów znajdują się wydobyte tutaj złote samorodki.

Reklama

Tradycje wydobycia złota kultywuje Polskie Bractwo Kopaczy Złota, które jest organizatorem dorocznych, odbywających się w maju Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota.

Oprócz złota w okolicach Złotoryi znajdują się też rudy miedzi. Złotoryja leży na Pogórzu Kaczawskim, które jest określane mianem krainy wygasłych wulkanów. Świadectwem ich aktywności są wzgórza o charakterystycznych kształtach i typ budujących je skał.

Podróż

Złotoryja leży 11 km od autostrady A4. Do miasta prowadzi od zjazdu droga wojewódzka nr 364. Można także dojechać autobusem, np. z Wrocławia i z Legnicy.

Noclegi . W pensjonacie za pokój 2-osobowy zapłacimy od 100–120 zł za dobę (ze śniadaniem). Wokół miasta jest wiele kwater agroturystycznych, w których można znaleźć pokój 2-osobowy za 60 zł.

DJ

Demony i złe moce

Portal znajdujący się w jednej ze ścian XIII-wiecznego kościoła Narodzenia NMP zdobią głowy demonów. To symbol powszechnie stosowany w architekturze średniowiecznej.

Oznacza, że wszystko co złe, zostaje na zewnątrz strefy świętej, jaką jest wnętrze kościoła. Podobne wizerunki demonów, diabłów i innych złych mocy można odnaleźć i w innych kościołach z tego okresu.

Skansen

Skansen górniczo-hutniczy znajduje się we wsi Leszczyna pod Złotoryją na terenach dawnej kopalni miedzi „Ciche Szczęście”. Na jego terenie stoją dwa bliźniacze piece z XIX w. do wypalania wapna, które wcześniej używano do prażenia skał zawierających związki miedzi.

Dużą atrakcją są Dymarki Kaczawskie – cykl imprez plenerowych, podczas której prezentowane są dawne metody wytopu miedzi.

Renesansowa Fontanna Delfina

W sercu Rynku znajduje się neorenesansowy ratusz, który w połowie XIX w. zastąpił wcześniejszą siedzibę władz miasta. Z otoczenia starego ratusza przetrwała renesansowa Fontanna Delfina z 1604 r.

Niestety, podczas II wojny światowej zniszczeniu uległ jej główny element dekoracyjny – głowy delfinów. A późniejsi renowatorzy zmienili ich kształt, upodabniając je do smoków.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Życie na gorąco

Zobacz również