Żegiestów - małe uzdrowisko dla pragnących spokoju

Tajemnica wyjątkowości tego miejsca tkwi w klimacie. Gęste lasy osłaniające od wiatrów i bliskość rzeki sprawiły, że w Żegiestowie panuje specyficzny mikroklimat, podobny do alpejskiego.

Zdjęcie

Cerkiew greckokatolicka w Żegiestowie/fot. S. Barna /East News
Cerkiew greckokatolicka w Żegiestowie/fot. S. Barna
/East News

Uzdrowisko powstało w 1846 roku. Węgierski szlachcic Ignacy Medwecki, szukając rud żelaza w dolinie Szczawnego Potoku, przypadkiem natrafił na źródła wód mineralnych. Badania chemiczne wykazały, że odkryte wody to szczawy alkaliczno-żelaziste. Zdroje nazwano Anna, Maria i Antonina.

Miejscowość rozkwitła pod koniec XIX wieku. Po otwarciu linii kolejowej Tarnów - Muszyna wybudowano wille i pensjonaty. Do celów leczniczych zaczęto wykorzystywać kąpiele w Popradzie.

Reklama

Kolejne złote lata w rozwoju uzdrowiska przypadają na okres międzywojenny. Zbudowano istniejący do dziś Nowy Dom Zdrojowy, uzdrowiska Zamek, Polonia, Światowid, Malutka, Orlątko, Sanato (dziś Cztery Pory Roku) oraz imponujące sanatorium Wiktor.

Ten ostatni obiekt w prestiżowym czasopiśmie Architektura z 1938 roku uznano za najbardziej nowatorski budynek w Polsce. Żegiestów to jedno z najmniejszych polskich uzdrowisk, oaza ciszy i spokoju. Ceniący je kuracjusze mogą poratować zdrowie w jedynym działającym sanatorium Wiktor.

Zabiegi dla kuracjuszy

Do Żegiestowa można pojechać na leczenie sanatoryjne ze skierowaniem z NFZ lub na turnus rehabilitacyjny pod nadzorem specjalisty (na zdjęciu). W sanatorium Wiktor wykonywane są zabiegi hydroterapii, balneoterapii, fizykoterapii i rehabilitacji ruchowej. Do dyspozycji kuracjuszy jest też niedawno oddany ośrodek spa.

W uzdrowisku leczy się choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego i schorzenia reumatologiczne. Podczas zabiegów inhalacyjnych wykorzystuje się wody mineralne z miejscowego ujęcia. Do Żegiestowa można się również wybrać na… weekendową kurację odmładzającą.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Rewia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej