Zamość i Roztocze na weekend

Perła Renesansu, Padwa Północy… A to po prostu chodzi o nasz Zamość. Wystarczy, że miniesz jego granice i jak okiem sięgniesz, rozciąga się piękne Roztocze. Przynajmniej raz w życiu trzeba tu przyjechać.

Zdjęcie

Rynek w Zamościu wieczorową porą /123/RF PICSEL
Rynek w Zamościu wieczorową porą
/123/RF PICSEL

A wszystko dzięki Janowi Zamoyskiemu, kanclerzowi wielkiemu koronnemu, który mając 38 lat, postanowił wybudować miasto. Wybrał na nie miejsce dogodne do obrony, położone blisko siedziby rodowej Zamoyskich – Skokówki i przy skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych.

Miasto idealne

Jan Zamoyski wymarzył sobie stworzenie nowoczesnego miasta, godnego siedziby jego rodu i zarazem silnej twierdzy, oraz ważnego ośrodka kulturalnego, religijnego i handlowego. Do realizacji tego zadania zaangażował włoskiego architekta Bernarda Moranda.

Reklama

Ten zaś projektując Zamość, oparł się na koncepcjach włoskich urbanistów marzących o stworzeniu renesansowego miasta idealnego, czyli takiego, które będzie funkcjonalne i przyjazne dla mieszkańców. Wpisał miasto w pięciobok utworzony przez fortyfikacje.

Zaplanował szachownicowy układ ulic i usytuowanie placów – w centrum Rynek Wielki, a symetrycznie po obu jego stronach rynki: Solny i Wodny. Zaprojektował też najważniejsze jego budowle: pałac, kolegiatę, ratusz, kilka wzorcowych kamienic i akademię. Jan Zamoyski zmarł w 1605 roku. Jego dzieło kontynuował syn, Tomasz Zamoyski. To on dokończył budowę fortyfikacji. Dostępu do miasta broniły potężne mury, fosy i zalewy.

Rynek

To jeden z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie. Na uwagę zasługują pięknie zachowane kamieniczki ormiańskie – położone najbliżej ratusza (ta część Zamościa została przyznana przez Jana Zamoyskiego Ormianom, stąd nazwa ulicy oraz domów).

Informator

ZAMOŚĆ – miasto położone na Wyżynie Lubelskiej.

DOJAZD. Pociąg, autobus, minibus.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA W ZAMOŚCIU. 30 kwietnia – 3 maja 2016 r.: Zamojska Majówka na Rynku Wielkim; 7 maja 2016 r. Koncert na Rynku, rozpoczęcie sezonu motocyklowego; 15 maja 2016 r. Muzeum Zamojskie zaprasza na „Noc muzeów”, przewodnicy oprowadzą zainteresowanych po Zamościu; 27-29 maja 2016 r. „Szturm Twierdzy Zamość”. W tym samym czasie 27-28 maja 2016 r. odbywać się będzie 32. festiwal „Jazz na Kresach”.

ROZTOCZE. Ciągnie się około 180 km od Kraśnika do Lwowa (w tym na terenie Polski około 110 km). Dzieli się na trzy części: Roztocze Zachodnie (Gorajskie), Środkowe (Tomaszowskie) i Wschodnie (Rawskie).

Kraina lasów, pagórków i… osobliwości

Ogromne zielone kompleksy (Roztoczański Park Narodowy), malow nicze miejscowości, mało turystów, cisza, spokój, natura i… Ty! Roztocze to przepiękna kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Choć nie jest to najbardziej popularny kierunek wypraw, to jednak warto odkryć swojskie uroki tych rejonów.

Czy nie chcesz zobaczyć znany z wiersza Brzechwy Szczebrzeszyn i chrząszcza wyrzeźbionego w lipie? Albo zawitać do 3,5-tysięcznego Zwierzyńca, w którym jest aż 68 pomników, tablic, figur religijnych i historycznych. A może cofnąć się w czasie w XIX-wiecznym skansenie w Guciowie? To tylko część tu tejszych atrakcji. A Górecko Kościelne, a Józefów, a Susiec? Zaznacz kolejny punkt na mapie i ruszaj.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej