Zamość. Co trzeba zobaczyć?

Miasto idealne, wymyślone przez Jana Zamoyskiego. Historia obeszła się z nim łagodnie, więc wygląda tak jak 400 lat temu.

Zdjęcie

Klimatyczny rynek w Zamościu /123/RF PICSEL
Klimatyczny rynek w Zamościu
/123/RF PICSEL

Mało jest miast na świecie. które mają swoje urodziny. Zamość ma. Jego historia zaczęła się 10 kwietnia 1580 roku. Jan Zamoyski, kanclerz i hetman wielki koronny, postanowił wówczas zbudować miasto idealne. Miasto, o jakim od stuleci śnili filozofowie.

Ten wyjątkowy pomysł kanclerza zakończył się sukcesem!

Urodą Zamościa zachwycamy się do dziś. Międzynarodowe uznanie znalazł w 1992 r., kiedy to UNESCO uznało go za wyjątkowy zespół urbanistyczny w światowej skali.

Reklama

Jan Zamoyski miał 38 lat, gdy postanowił zbudować miasto „na surowym korzeniu”. Dziś powiedzielibyśmy: w szczerym polu. Miejsce wybrał obronne, ale na szlaku handlowym z zachodu i północy nad Morze Czarne.

Skąd wziął osadników? Król Stefan Batory zwolnił przybywających do Zamościa z czynszów, podatków i ceł na 25 lat.

Dał zezwolenie na zakładanie cechów, prawo składu, cotygodniowych targów oraz trzech jarmarków w roku. Przybywali tu i żyli w życzliwej tolerancji Polacy, Włosi, Niemcy, Rusini, Ormianie, Grecy i Żydzi. Każda nacja wniosła coś od siebie, ale ta wielokulturowość nie naruszyła pierwotnej koncepcji przestrzennej Zamościa.

Do dziś zachował się szachownicowy układ ulic Starego Miasta i trzy rynki: Wielki, Solny i Wodny. Autorem wspaniałej koncepcji urbanistycznej był włoski architekt, urodzony w Padwie a zmarły w Zamościu, Bernardo Morando.

Co trzeba tu zobaczyć?

Na pewno Rynek, jeden z najwspanialszych XVI-wiecznych placów Europy. To kwadrat o boku 100 m, na którym krzyżują się osie miasta: reprezentacyjna i handlowa.

Rynek otaczają podcieniowe kamieniczki. Dominuje nad nimi bryła ratusza z wieżą (52 m) i okazałymi schodami. Latem, w południe, z ratuszowej wieży trębacz gra hejnał, ale tylko w trzy strony świata. Ponoć Zamoyski nie lubił Krakowa i trąbić w jego stronę zakazał… Anna Ochremiak.

Informacje

Zamość leży blisko wschodniej granicy kraju, przy drodze krajowej nr 17 z Lublina do Lwowa. Przecina ją w mieście droga nr 74 z Janowa Lubelskiego do Hrubieszowa i dalej do Włodzimierza Wołyńskiego na Ukrainie (przejście graniczne Zosin). Można tu wygodnie dojechać pociągiem, autobusami i prywatnymi busami.

Miasto wg UNESCO Na liście znalazło się Stare Miasto (600 na 400 m), ale strefa ochrony konserwatorskiej obejmuje też fortyfikacje położone na przedpolu twierdzy. Jej granice wyznaczają ulice: Peowiaków i Sadowa, rzeka Łabuńka, ulice: Podwale i Okopowa. W części otaczających Stare Miasto fortów jest galeria handlowa, część jest dostępna do zwiedzania.

Informacja turystyczna: Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej mieści się na parterze Ratusza, Rynek Wielki 13, tel.: 84 639-22-92, e-mail: zci@zamosc.pl

Muzeum Zamojskie przy ulicy Ormiańskiej 30, tel. 84 638 64 94, www.muzeum-zamojskie.pl czynne jest codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych, od godz. 9 do 16. Od maja do końca września – w godz. 9-17. Bilet normalny – 10 zł, a ulgowy – 6 zł.

Muzeum Fortyfikacji i broni. Bilet normalny na 3 obiekty – 25 zł, na jeden obiekt – 10 zł, ulgowy na trzy obiekty – 12 zł, a na jeden obiekt – 6 zł. W każdym miesiącu wyznaczany jest dzień bezpłatny. W marcu to środa. Informacja jest podawana na: www.muzeum-zamojskie.pl oraz www.muzeumarsenal.pl


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zwiedzanie Pułtuska

    Położony pięknie nad rzeką, z fantastyczną historią, zabytkami i prawdziwie kosmicznymi atrakcjami, Pułtusk jest wyśmienitym celem na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. więcej