Zamek w Niedzicy czyli "Wakacje z duchami"

Zdjęcie

Zamek w Niedzicy /123/RF PICSEL
Zamek w Niedzicy
/123/RF PICSEL

Księżna Brunhilda i książę Bogusław byli piękni, młodzi i bardzo zakochani. Mieszkali w niedzickim zamku z dala od ludzi. Lecz księżnej się nudziło. Zaczęła robić księciu wymówki i naciskać, aby opuścili warownię. Ich kłótnie dla mieszkańców zamku stały się nie do zniesienia. Poradzili więc parze, aby zamieszkała w wysokiej wieży, gdzie nie będzie ich słychać.

Podczas jednej z awantur Bogusław odepchnął filigranową Brunhildę zbyt mocno i ta wypadła z okna wprost do zamkowej studni. Zrozpaczony książę błąkał się dniami i nocami po pokojach i dziedzińcu, jęcząc: – Przebacz mi, Brunhildo!

Reklama

Uwaga, Duchy! Znak ostrzega turystów przed wejściem na Zamek Dunajec

Legendę tę wykorzystał w swojej książce "Wakacje z duchami" Adam Bahdaj. Na jej podstawie nakręcono w 1970 roku kultowy serial. Zdjęcia powstały na Zamku Dunajec. Od tej pory datuje się wielka sława tego miejsca.

I dobrze, bo to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce gotyckich warowni. A rozciągające się wokół niej malownicze Pieniny oferują wiele atrakcji. Przede wszystkim liczne szlaki turystyczne w Pienińskim Parku Narodowym na piesze i rowerowe wycieczki. Do zdobycia są też szczyty: Trzy Korony i Sokolica.

Roztaczające się z nich widoki na wijący się między wapiennymi skałami Dunajec warte są wysiłku kilkugodzinnej wspinaczki. Jeśli już o Dunajcu mowa, to obowiązkowo trzeba wybrać się na spływ tą spienioną rzeką. Górale w niebieskich kaftanach nie tylko wprawnie sterują tratwami, ale są też bardzo dowcipni. Ich żarty ubarwiają wyprawę przepięknym Przełomem Dunajca.

Kto lubi leniuchować, może spędzać dni na plaży. U stóp niedzickiego zamku stworzono bowiem kąpielisko na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Gigantyczny zbiornik powstał w połowie lat 90. XX wieku w wyniku budowy zapory wodnej na Dunajcu, z której można dojrzeć nawet odległe szczyty Tatr.

Po jeziorze kursują tramwaje wodne, wożące turystów z Niedzicy do leżącego na drugim brzegu Czorsztyna. Z Niedzicy niedaleko jest na Słowację, np. do słynnego Czerwonego Klasztoru. Tam również warto wybrać się na wycieczkę.

Serial naszego dzieciństwa

Na Wakacjach z duchami wychowało się kilka pokoleń Polaków. Serial był kręcony na Zamku Dunajec. W związku z tym w lipcu i w sierpniu w Niedzicy zaplanowano wiele imprez nawiązujących do książki i filmu. Już 26 czerwca gościć tam będzie aktor Henryk Gołębiewski, który w serialu grał jedną z głównych ról (na zdjęciu pierwszy z prawej).

W sobotnie wieczory po murach zamku przechadzać się będzie Brunhilda w inscenizacji światło i dźwięk. Także w weekendy pokazywane będą w kinie pod chmurką odcinki serialu. Przygotowano również grę miejską, spotkania z aktorami i potańcówki na Polanie Sosny w Niedzicy.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Rewia

Zobacz również

  • Gdzie się rozgrzać zimą?

    Z roku na rok coraz więcej osób zimą wybiera się w podróż na południe – w poszukiwaniu słońca, kolorowych krajobrazów i energii, której zawsze o tej porze roku brakuje. Kto nie jest zimnolubny, ten... więcej