Zamek Książ. Czy skrywa tajemnicę złotego pociągu?

Już sama jego historia nadaje się na film sensacyjny. Był siedzibą książąt i arystokratów. Przechodził z rąk do rąk, rozbudowywany i niszczony na przemian. Wybudowany w XIII wieku, do dziś kusi urodą i niejedną nieodkrytą tajemnicą…

Zdjęcie

Zamek Książ /123/RF PICSEL
Zamek Książ
/123/RF PICSEL

Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Malborku i Wawelu). Stoi na skalnym cyplu otoczonym kotliną i lasem. Zwiedzającym oferuje odrestaurowane wnętrza, panoramę z wieży widokowej i ogród. Czasy największej świetności zamek przeżywał za panowania w nim rodu Hochbergów.

Maria von Pless, zwana Daisy, jedna z najpiękniejszych kobiet Europy, mieszkała w nim do 1940 roku. W czasie II wojny światowej w Książu była jedna z kwater Hitlera. Historycy spierają się, w jakim celu wykuto olbrzymie podziemia. 

Reklama

Najbardziej fantastyczne hipotezy mówią o próbach stworzenia tu bomby atomowej, bardziej racjonalni udowadniają, że były to bunkry dla Hitlera i jego sztabu. Nie znaleziono dowodów, że podziemia łączą się tunelami z kompleksem sztolni i komór o nazwie Riese.

Czy schowano w nich słynny pociąg pełen skarbów wywożonych przez nazistów? Czy to tu czeka na odkrycie Bursztynowa Komnata? Przed kilku tygodniami na nowo rozgorzała w tym rejonie gorączka złota. Niezależnie od rezultatu poszukiwań zamek Książ tylko na tym zyskuje. Darmowego rozgłosu można pozazdrościć…Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również