Zamek Królewski w Warszawie. Klejnot Rzeczpospolitej

W czasie wojny doszczętnie zniszczony, dziś jest ozdobą stolicy i jednym z najmłodszych historycznych zamków na świecie.

Zdjęcie

Zamek Królewski w Warszawie /123/RF PICSEL
Zamek Królewski w Warszawie
/123/RF PICSEL

Z wieży Zygmuntowskiej codziennie o 11.15 płynie melodia. To hejnał Warszawy, upamiętniający bombardowanie zamku 17 września 1939 roku. Zegar na zniszczonej wieży zatrzymał się dokładnie o 11.15. Wtedy muzealnicy, pod kierunkiem prof. Stanisława Lorentza, próbowali ratować co się dało.

Ryzykując życie, zdołali wynieść i ukryć niektóre elementy wystroju wnętrz i dzieła sztuki. W 1944 roku ruiny zamku zostały wysadzone przez żołnierzy niemieckich. Do dziś przewodnicy pokazują nawiercone co metr otwory w fundamentach, w które wkładano dynamit.

Reklama

Choć po powojennej odbudowie otwarto go dopiero w 1984 roku, ma długą historię. Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV wieku, a obecny kształt zawdzięcza rozbudowie w XVI wieku, za czasów Zygmunta III Wazy. Wówczas, po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy, stał się rezydencją królewską i centrum administracyjnym kraju.

Za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego przeżywał okres największej świetności. Śmiało mógł konkurować z najpiękniejszymi rezydencjami w Europie. Zgromadzono także wiele cennych dzieł sztuki: w zbiorach muzeum są dwa obrazy Rembrandta oraz weduty Canaletta. Zamek był świadkiem ciekawych wydarzeń i miał niezwykłych mieszkańców.

W jednej z komnat mistrz Jan Twardowski ukazał królowi Zygmuntowi Augustowi ducha zmarłej żony, Barbary Radziwiłłówny. Jako „duch” wspomogła magię Twardowskiego podobna do królowej warszawska mieszczka, Barbara Giżanka, z którą później Zygmunt August, ku oburzeniu szlachty, nawiązał romans.

W zamkowych apartamentach, za zasługi dla Rzeczpospolitej, ostatni rok życia spędził Stefan Żeromski. A mieszkający w Pałacu Pod Blachą książę Józef Poniatowski urządzał huczne przyjęcia, o których plotkowała cała Warszawa. Ale to już zupełnie inna historia.

Magda Pinkwart

Zwiedzanie

Muzeum Zamek Królewski w Warszawie. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej, Plac Zamkowy 4, tel: 22 35 55 338, e-mail: rezerwacja@zamek-krolewski.pl

Trasa Zamkowa: bilety – 23,00 zł, ulgowy – 15,00 zł, rodzinny – 14,00 zł/os., dzieci i młodzież do 16 roku życia – 1,00 zł.

Ciekawe miejsca. Pokój Canaletta. Wnętrze zaprojektował Dominik Merlini w latach 1776-77. Król postanowił umieścić tu serię widoków Warszawy, malowanych przez słynnego weneckiego malarza Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.

Sala Senatorska należy do najwspanialszych sal Zamku. Uchwalono w niej Konstytucję 3 maja 1791 roku.

Pałac pod Blachą. Książę Józef Poniatowski, bratanek króla, stworzył tu pierwszy salon towarzyski Warszawy, w którym bywali m.in.: Ludwik XVIII i cesarz Napoleon I. Pałac był tematem licznych anegdot w związku z romansowym usposobieniem gospodarza.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej