Wyprawa w Bieszczady. Co zobaczyć?

To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie jeszcze można znaleźć dziewiczą przyrodę. Połoniny zarówno w słońcu, jak i osnute mgłą, są magiczne. Bieszczadzka jesień nie ma sobie równych!

Zdjęcie

Cerkiew w Turzańsku /123/RF PICSEL
Cerkiew w Turzańsku
/123/RF PICSEL

Cerkwie. Turzańsk, Bystre

Nie sposób wyobrazić sobie Bieszczad bez drewnianych cerkiewek. Stały się symbolem tego regionu. Choć wiele zostało rozebranych, wciąż możemy zobaczyć świątynie łemkowskie, bojkowskie i ukraińskie.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku jest wyjątkowym przykładem drewnianej architektury sakralnej w stylu tzw. osławieckim. W Polsce są tylko dwie tego typu budowle – w Rzepedzi oraz właśnie w Turzańsku.

Reklama

Jej wnętrze dzieli się na trzy części: prezbiterium, nawę i babiniec (przedsionek), a każda jest nakryta wieżą zwieńczoną hełmem. Dwie kolejne wieżyczki przykrywają dobudówki.

Legenda głosi, że podczas pożaru starej świątyni w 1800 r. przez rozbite okno wyleciała ikona Matki Bożej. Spoczęła na trawie w odległości ok. 500 m od cerkwi. Mieszkańcy uznali to za znak Boży i nową budowlę wznieśli dokładnie w miejscu, gdzie odnaleźli obraz. Cerkiew w Turzańsku w 2013 roku została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

Świątynia św. Michała Archanioła w Bystrem prezentuje tzw. narodowy styl ukraiński, który nawiązuje do cerkwi huculskich (w Bieszczadach zachowały się cztery takie obiekty, oprócz Bystrego są to Chmiel, Hoszów i Hoszowczyk). Została wybudowana na planie krzyża greckiego (wszystkie ramiona takiej samej długości).

Niemal wszystkie połoniny znajdują się na terenie Parku Narodowego. Po Bieszczadach można spacerować, jeździć rowerem lub przemierzać je konno. Szlaki mają ponad 130 km.

Droga na Połoninę

Najwyższy szczyt po polskiej stronie – Tarnica – ma 1346 m n.p.m. Niższa jest Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.), ale droga na nią jest uważana za najpiękniejszą widokowo trasę w Bieszczadach. Grzbiet rozciąga się na długości czterech kilometrów i składa z czterech wierzchołków.

Trzy znajdują się na szlaku turystycznym. Wędruje się najpierw lasem z polankami, aby wejść na bezkresne granie. Stoki zaścielają grechoty – rumowiska skalne. Połonina Caryńska wzięła nazwę prawdopodobnie z języka rumuńskiego od słowa „tara”, czyli pole lub „car” – miejsce powyżej uprawianej ziemi.

Nad zalewem

Jeżeli nie chcesz zbytnio oddalać się od cywilizacji, wybierz się nad Jezioro Solińskie. Dawna miejscowość spoczywa na dnie zalewu, na głębokości ok. 60 metrów, a nowa to wiele ośrodków wypoczynkowych i zapora. Żelbetowa tama mierzy 664 m długości i 82 wysokości. Jej wnętrze można zwiedzać. Więcej na stronie: www.solina.pl

Informator

Góry zajmują południowo-wschodni kraniec Polski, są częścią Beskidów.

Dojazd. Głównym węzłem komunikacyjnym jest Sanok. Ma on dalekobieżne połączenia autobusowe z większością miast. Można też dojechać pociągiem do Rzeszowa, a stamtąd autobusem.

Noclegi. Wzdłuż czerwonego szlaku biegnącego przez Bieszczady znajdują się całoroczne schroniska górskie. Są oddalone od siebie o dzień marszu. Ceny: 10-35 zł za noc. Więcej na: 5schronisk.bieszczady.pl lub www.twojebieszczady.net

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej