Wycieczka w rejony Jeziora Czorsztyńskiego

Turyści wybierający się w Pieniny najczęściej zatrzymują się w Krościenku lub Szczawnicy. Wiele do zaoferowania ma także Jezioro Czorsztyńskie i miejscowości wokół niego.

Zdjęcie

Zamek w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim /123/RF PICSEL
Zamek w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim
/123/RF PICSEL

Jezioro Czorsztyńskie leży na zachód od Pienin Właściwych, Trzech Koron i Krościenka. Zostało utworzone w latach '70 w sposób sztuczny jako zbiornik zaporowy na Dunajcu. Pięknie prezentuje się z okolicznych wzgórz. Przy dobrej pogodzie można je podziwiać w towarzystwie widocznych w oddali Tatr.

Atrakcje nad jeziorem

Wśród atrakcji znajdują się rejsy po jeziorze statkiem ("Harnaś" i "Biała Dama") oraz gondolą. Z wodnej perspektywy można podziwiać przyrodę oraz malownicze zamki: nidzicki i czorsztyński. Ci, którzy chcieliby popływać w kameralnym gronie, mogą wynająć łódkę, kajak lub rower wodny. Wokół jeziora znajduje się również kilka plaż.

Reklama

Pienińskie zamki

Nad brzegami jeziora położone są dwa zamki. Zamek w Nidzicy jest jednym z najcenniejszych zabytków obronnych w Polsce. Zbudowany został na wapiennej skale na wysokości 556 m.n.p.m między 1320 a 1325 rokiem. 

Historia jego powstania nie jest jednoznaczna, prawdopodobnie zbudował go Jana Berzevicz lub jego brat Rykolfa. Płynący u jego stóp Dunajec oddzielał państwo węgierskie od Polski. Zwiedzanie możliwe jest przez cały rok, jedynie w grupach z przewodnikiem (wliczony w cenę biletu). Budowla wykorzystywana była kilkukrotnie jako plener filmowy, m.in. w "Janosiku" oraz "Zemście".

Na przeciwległym brzegu jeziora wznoszą się ruiny gotyckiego zamku w Czorsztynie. Jan Długosz twierdził, że właścicielem zamku był Piotr Wydżga. Jednak współcześni historycy powstanie budowli wiążą ze św. Kingą. 

Największa część budowli bez wątpienia pochodzi z okresu późniejszego, z czasów Kazimierza Wielkiego. Zamek inspirował od lat artystów i malarzy, pisał o nim chociażby Tetmajer i Kurpiński. Trzeba przyznać, że miejsce jest bardzo romantyczne. Zamek otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok.

Skansen

Osada Czorsztyn to nietypowy skansen położony w Kluszkowcach. Przeniesiono tutaj zabytkowe, głównie drewniane wille i chałupy, aby uchronić je przed zalaniem, kiedy tworzono zalew. Skansen jest przepięknie położony, co dodatkowo dodaje uroku temu miejscu. Można tutaj skorzystać z noclegów w jednej z willi czy zjeść obiad w restauracji "U Szperlinga". Wycieczka do osady pozwoli przenieść się w czasie.

Noclegi

W okolicy nietrudno znaleźć nocleg. Można wybierać spośród kwater prywatnych i pensjonatów. Szczególnie urokliwy będzie nocleg nad brzegiem jeziora.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej