​Wycieczka po Świętokrzyskim Parku Narodowym

Gołoborza, niezapomniane wschody i zachody słońca, prehistoryczne wzniesienia i legendy dotyczące czarownic... To wszystko znajdziecie właśnie w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Czekają na was niezliczone atrakcje, zamki, skanseny i muzea - wystarczy tylko wyjść z domu i ruszyć na jedyną w swoim rodzaju weekendową wycieczkę!

Zdjęcie

Gołoborza w Górach Świętokrzyskich /123/RF PICSEL
Gołoborza w Górach Świętokrzyskich
/123/RF PICSEL

Kilka informacji o rezerwacie

Świętokrzyski Park Narodowy to jeden z 23 rezerwatów utworzonych na terenie Polski. Położony w centrum najstarszych w naszym kraju Gór Świętokrzyskich obejmuje swoim zasięgiem kilka pasm wzniesień i okoliczne doliny. Chroniona jest przede wszystkim unikalna przyroda i specyficzne dla tego regionu rumowiska skalne - gołoborza. 

Porastające okolicę gęste lasy iglaste sprzyjają długim spacerom, zbieractwu grzybów, jeżyn i borówek. Walory turystyczne, którymi szczyci się okolica, przyciągają corocznie tysiące przyjezdnych pragnących obcować z naturą i wypocząć od zgiełku dużych miast. Może i ty odnajdziesz tutaj coś dla siebie? 

Reklama

Liczne szlaki wytyczone przez najważniejsze górskie szczyty poprowadzą cię tą magiczną i kojarzoną z sabatami czarownic krainą, przez gęste bory i budzące ciarki na plecach jaskinie na niezapomnianą wycieczkę twojego życia!

Świętokrzyski Park Narodowy - atrakcje

Na terenie ŚPN znajduje się wiele wartych odwiedzenia miejsc. Dawny klasztor położony na szczycie Świętego Krzyża, którego historia sięga początków kultury polskiej, corocznie przyciąga wielu zainteresowanych przeszłością podróżników. Tuż obok usytuowane jest Muzeum Przyrodnicze z bogatą wystawą obrazującą charakterystyczną dla regionu faunę i florę. 

W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu również natrafimy na ciekawe zakątki. Chyba najbardziej popularną okoliczną atrakcją są ruiny zamku w Chęcinach. Góruje on nad województwem, przypominając o dawnej świetności tych ziem i ich średniowiecznej przeszłości. Warto wybrać się tam na rodzinną wycieczkę z dziećmi lub romantyczny spacer we dwoje. Niezwykły klimat gwarantowany! 

Oprócz pozostałości dawnych budowli, Świętokrzyskie przyciąga również intrygującymi grotami. Największą z nich, Jaskinię Raj, koniecznie trzeba zwiedzić, zahaczając także o znajdujący się niedaleko skansen w Tokarni.

Szlaki turystyczne

Przez Świętokrzyski Park Narodowy prowadzi wiele szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności. Warto wybrać któryś dla siebie w taki sposób, by obejrzeć najważniejsze okoliczne atrakcje. Jedną z ciekawszych tras jest ta oznaczona na niebiesko: Bodzentyn - św. Katarzyna, który poprowadzi nas malowniczą doliną Czarnej Wody i pozwoli na odkrycie pozostałości dawnej kolejki wąskotorowej. 

Za to szlak Nowa Słupia - św. Krzyż da nam możliwość poznania przeszłości lokalnego przemysłu w Muzeum Starożytnego Hutnictwa, zdobycia Świętego Krzyża i Łysej Góry. Z obu tych szczytów roztacza się zachwycająca panorama pięknej okolicy. To świetne punkty widokowe, pozwalające popatrzeć na Góry Świętokrzyskie z innej perspektywy. 

Niezwykła pod względem botanicznym jest również trasa czarna Nowa Słupia - Szczytniak, prowadząca przez wąwozy lessowe, łąki i pełne mrowisk lasy. Podążając wzdłuż drogi dotrzemy do enklawy Chełmowej Góry, na której powstał pierwszy okoliczny rezerwat przyrody.

Jak dojechać do Świętokrzyskiego Parku Narodowego?

Z niemal każdego zakątka Polski kursuje autobus do Kielc lub Jędrzejowa, skąd naprawdę niedaleko do centrum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Korzystając z lokalnych usług transportowych w kilkadziesiąt minut przedostaniemy się stamtąd do podnóża chęcińskiego zamku lub Łysej Góry, skąd rozpoczniemy zwiedzanie.

Do rezerwatu można również wybrać się własnym samochodem lub rowerem. Większość szlaków przystosowana jest do potrzeb cyklistów, a trudność górzystych terenów na pewno poprawi naszą kondycję i zdrowie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Roztoczańskie szumy - nasz nowy cud natury

    Odgłosy wody spadającej po kamiennych przełomach słychać na kilkaset metrów, dlatego te kaskadowe wodospady nazywane są szumami. Znajdują się w gminie Susiec na rzece Tanwi. więcej