Wycieczka do Miłosławia

Na szlaku z Wielkopolski na Dolny Śląsk leży niepozorne miasteczko. Po bliższym poznaniu zachwyca.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Przejeżdżałam tędy wiele razy. Nigdy nie znajdowałam czasu, by zajrzeć do miasteczka. Tym bardziej, że w przewodnikach trudno szukać ciekawszych informacji i zachęt do odwiedzenia Miłosławia.

To, co wiedziałam o miasteczku z małym, ale coraz bardziej znanym w Polsce browarem, to wspomnienie zwycięskiej bitwy z Prusakami w czasie Wiosny Ludów w 1848 roku.

Reklama

To za mało, by poświęcić trochę czasu na choćby krótki postój. A jednak przeznaczenie chciało inaczej...

Kiedy zobaczyłam już zadziwiające założenia architektoniczne „Bażantarni”, pospacerowałam po pięknym parku, którego ozdobą jest liczący sobie półtora stulecia neorenesansowy pałac, zaczęłam żałować, że trafiłam do Miłosławia tak późno.

Miłosław jest niewielki. Nawet podczas krótkiego pobytu niczego nie przegapimy. Dla mnie najciekawsza okazała się „Bażantarnia”. Ten drewniany domek (prawie) na kurzej nóżce (to pierwsze, chociaż niezbyt precyzyjne skojarzenie), te arkady w murze (nie widać ich na zdjęciu obok), wreszcie ta niby-obronna baszta z murem jak na obronnych zamkach.

Każda część jest jak z innego snu architekta, ale wszystkie do siebie dobrze pasują. Nic tu nie zgrzyta... Koniecznie trzeba pospacerować po tutejszym parku otaczającym pałac. I ta budowla stanowi specyficzną mieszankę stylistyczną, ale robi wrażenie.

Choć powstała niedawno, była już gruntownie przebudowywana. Po II wojnie światowej wymagała już odbudowy niemal od fundamentów. W miłosławskim parku stoi pierwszy pomnik Juliusza Słowackiego wzniesiony w 50. rocznicę śmierci poety, w 1899 roku.

W uroczystości odsłonięcia brał udział Henryk Sienkiewicz. Na koniec warto spróbować piwa z lokalnego browaru, ale tego nie wolno nam już reklamować...

Miłosław - dodatkowe informacje

Dojazd samochodem jest łatwy, zwłaszcza od strony autostrady A2. Należy zjechać z niej na wysokości Wrześni, kierując się w stronę drogi numer 15 – kierunek Jarocin.

Z autostrady do Miłosławia jest 13 km. Jeśli jedziemy od południowego zachodu (np. z Wrocławia – 153 km) najłatwiej dojechać drogą nr 5 do Trzebnicy, następnie 15 do Jarocina, dalej 15 (11). Na rozjeździe za Miąskowem trzymamy się 15 (to skręt w prawo).

Można też dojechać PKS. Autobusy kursują np. do Wrześni i Środy Wlkp., skąd bez problemu znajdziemy połączenia z Poznaniem. Jeśli chodzi o pociągi, to trasa Oleśnica – Chojnice czynna jest tylko na odcinku z Oleśnicy do Jarocina i (sezonowo) z Gniezna do Nakła. Niech nas nie zmyli dworzec!

Zwiedzanie Park z pałacem i pomnikiem mieści się u zbiegu ulic Poznańskiej (trasa nr 15) i Zamkowej (droga nr 441), w południowo-zachodniej części miasteczka. „Bażantarnia” leży po drugiej stronie drogi 441. Za szkołą skręcamy w lewo, kierując się na hotel „Darz Bór”.

MR

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej