Wycieczka do Leszna i okolic

Stąd pochodził słynny ród Leszczyńskich. Ich (i Sułkowskich) zamek w Rydzynie jest doskonałym miejscem do startu na spotkanie z historią i przyrodą. Przemęcki Park Krajobrazowy zachwyca krystalicznymi wodami.

Zdjęcie

Zamek w Rydzynie/fot. Zofia i Marek Bazak /East News
Zamek w Rydzynie/fot. Zofia i Marek Bazak
/East News

Rydzynę i Leszno łączy piękna legenda. Otóż gdy Dąbrówka jechała z Czech do Polski na spotkanie ze swym przyszłym mężem Mieszkiem I, towarzyszył jej orszak rycerzy. Wśród nich był niejaki Filip, który wsławił się męstwem, a że do tego wyratował Dąbrówkę z opresji, władca obsypał go złotem i nadał mu ziemie wraz ze wsią Leszczyną.

To właśnie od niej ród Filipa przybrał miano Leszczyńskich, z czasem stając się słynny i wpływowy. Ich wpływ na politykę był tak wielki, iż mawiano: „Kto Leszczyńskich nie zna, ten Polski nie zna.” Najbardziej znanym przedstawicielem był Stanisław Leszczyński, król Polski. Uczęszczał do leszczyńskiego gimnazjum.

Reklama

Swoją siedzibę magnacki ród wzniósł w pobliskiej Rydzynie. Miała przyćmić inne rezydencje. Trzeba przyznać, że jej wnętrza robią wrażenie do dzisiaj. Gdy Stanisław Leszczyński, po utracie korony, musiał uciekać z kraju, sprzedał zamek Aleksandrowi Sułkowskiemu. Kolejny właściciel dbał o rozwój rezydencji, zaś jego wnuk, Antoni Paweł Sułkowski, wsławił się w walkach o niepodległość.

Po zwiedzeniu Rydzyny trzeba zajrzeć do Leszna. Miejscem, gdzie przed wiekami była wioska nadana rycerzowi Filipowi jest ulica Lipowa. Dziś miasto słynie z tradycji żużlowych (tu trenował legendarny Alfred Smoczyk) i szybowcowych.

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć mistrzów lotu w akcji, trzeba wybrać się na Piknik Szybowcowy. Nocne pokazy, akrobacje czy latające smoki to tylko kilka z wielu atrakcji. Najlepszym miejscem do odpoczynku w otoczeniu przyrody jest pobliski Przemęcki Park Krajobrazowy.

Wystarczy wsiąść na rower lub wyruszyć z kijkami, by zapomnieć o pośpiechu i cywilizacji. Czasem drogę przetnie zając, czasem dzięcioł przerwie pracę, by sprawdzić, kto przyszedł w odwiedziny.

W takim miejscu łatwo zrozumieć, czemu Leszczyńscy i Sułkowscy tak ukochali to miejsce...

Anna Olej-Kobus

Leszno

Ziemia Leszczyńska leży w Wielkopolsce, w jej południowo-zachodniej części, w połowie drogi z Poznania do Wrocławia (ok. 90 km od obu tych miast). Najprościej dojedziemy tu własnym samochodem lub autobusem.

Zwiedzanie Rydzyny : Zamek jest udostępniony do zwiedzania codziennie od godz. 10 do 18 (przed przyjazdem warto sprawdzić czy są dostępne sale) Zwiedzanie jest płatne. Bilety wstępu kosztują 5 zł. Zwiedzanie z przewodnikiem jest droższe; bilety kosztują: 20 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy).

Nocleg na zamku: Hotel Zamek w Rydzynie 64-130 Rydzyna, pl. Zamkowy 1 Telefony do recepcji hotelowej: 603-517-817, 65 529-50-40 Za nocleg ze śniadaniem zapłacimy 280 zł w pokoju dwuosobowym i 165 zł w jedynce.

Informacja turystyczna: Leszno, ul. Słowiańska 24, tel. 65 592-81-91, czynna w dni powszednie 10-18, w soboty 9-16.

Przemęcki Park Krajobrazowy: W Górsku jest Galeria Rzeźb Ptaków w lipowym drewnie, pomalowanych w naturalne kolory (ok. 300). Zwiedzanie codziennie w godz. 9-18, tel. 65 549-47-37

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej