Wycieczka do ​Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Bezkresne połoniny, dzikie lasy i pozostałości dawnych, łemkowskich wsi. Bieszczady przyciągają swoim unikatowym urokiem wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku.

Zdjęcie

Bieszczady /123/RF PICSEL
Bieszczady
/123/RF PICSEL

Bieszczadzki Park Narodowy jest chyba jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Majestatyczne połoniny o każdej porze roku wyglądają zachwycająco. Teren BdPN obejmuje Bieszczady Zachodnie, został założony w 1973 roku i jest trzecim co do wielkości chronionym parkiem w kraju.

Dawni mieszkańcy

Dawniej część obszaru BdPN (przed jego utworzeniem) była zamieszkana. Jednak w latach 1944-1947 decyzją władz państwowych w wyniku akcji "Wisła" ludność została wysiedlona. Łemkowie i Bojkowie zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i wyprowadzenia się w inne rejony Polski. 

Reklama

Tereny zaczęły porastać drzewami i krzewami, pojawiały się dzikie zwierzęta. Do dziś w niektórych miejscach można odnaleźć ślady dawnych mieszkańców - fundamenty domów, opustoszałe cerkwie, przydrożne krzyże, zdziczałe sady, studnie.

Bieszczadzka natura

W Bieszczadach można podziwiać naturalne formy krajobrazu Karpat Wschodnich oraz fragmenty pierwotnej puszczy karpackiej. Znajdują się tutaj również unikatowe, połoninowe zbiorowiska roślinne oraz dobrze zachowane torfowiska wysokie. 

Wyróżniają się gatunki roślin wschodniokarpackich i alpejskich oraz rzadkie gatunki bezkręgowców. Bieszczady są ostoją dla dużych ssaków i ptaków drapieżnych. Symbolem parku jest ryś - to jego podobizna widnieje w logo. Poza tym mieszkają tutaj m.in. dziki, sarny, niedźwiedzie, orły, żubry, wilki.

Powyżej 1200 m.n.p.m. zaczyna się strefa połonin - niższe partie porastają jarzębiny i olsze zielone (olszy kose). Wyżej spotkamy różne rodzaju trawy i porosty (np. pszeniec biały, rojnik górski), a także kostrzewa niska.

Turystyka aktywna

W Bieszczadzkim Parku Narodowym wytyczono wiele ścieżek pieszych, konnych i rowerowych. Z uwagi na ochronę przyrody nie wolno z nich zbaczać. W zimie góry można przemierzać korzystając z nart biegowych - Wysokie Bieszczady dobrze nadają się do tego sportu, jednak trzeba mieć już pewne doświadczenie.

Sukcesywnie powiększa się ilość ścieżek dydaktycznych, które pozwalają dogłębnie poznać przyrodę Bieszczad. W kasach można nabyć publikacje dotyczące najcenniejszych walorów przyrodniczych i kulturowych wybranej trasy.

Należy pamiętać o tym, że wstęp na teren Parku jest płatny.

W Ustrzykach Dolnych znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej