​Wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego

Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem w Polsce, leży w województwie podlaskim. Został utworzony w 1993 roku, aby chronić bagienne tereny Kotliny Biebrzańskiej. Obejmuje tereny od źródeł Biebrzy aż do jej ujścia w Narwi.

Zdjęcie

Widok na Biebrzę /123/RF PICSEL
Widok na Biebrzę
/123/RF PICSEL

Rozlewiska, torfowiska, szuwary, lasy tworzą piękne krajobrazy, które można podziwiać zarówno z lądu, jak i wody. Park jest rajem dla miłośników ptaków. Mieszka tutaj wiele różnorodnych gatunków nie spotykanych w innych rejonach kraju. Najbardziej charakterystycznym ssakiem zamieszkującym ten teren jest łoś, któremu jedynie tutaj udało się przetrwać II wojnę światową.

Pieszo, rowerem lub po wodzie

W Biebrzańskim Parku Narodowym wytyczono wiele interesujących ścieżek edukacyjnych oraz szlaków turystycznych. Trzeba być uważnym, nie można z nich zbaczać, ze względu na rozliczne bagna i tereny podmokłe. Urok Biebrzy zdecydowanie najlepiej poznawać z łódki, kajaka lub tratwy. Wtedy też turyści mają największe szanse zobaczenia z bliska ptaków i zwierząt.

Reklama

Można również zdecydować się na podziwianie terenów Parku z wysokości siodełka rowerowego. Nie wszystkie ścieżki będą jednak przejezdne dla jednośladów.

Goniądz

Ciekawym i mało znanym miasteczkiem w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego jest Goniądz. Urokliwie położony nad brzegiem Biebrzy stanowi zaplecze noclegowo-gastronomiczne dla turystów odwiedzających park. Warto zajrzeć do monumentalnego kościoła św. Agnieszki oraz przespacerować się po ryneczku.

Osowiec-Twierdza

W Osowcu znajduje się siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego. Można tutaj skorzystać z usług przewodnika, wziąć udział w zajęciach edukacyjnych oraz obejrzeć wystawy dotyczące parku.

Nieopodal znajduje się rosyjska twierdza z XIX wieku. Zbudowana w latach 1882-1890 na zlecenie dowództwa wojsk carskich miała chronić Imperium Rosyjskie przed atakami ze strony Prus Wschodnich. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem. Można również przejść się ścieżką Wokół Fortu IV Twierdzy Osowiec.

Noclegi

Decydując się na urlop w pobliżu Biebrzańskie Parku Narodowego najlepiej wybrać nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Poziom usług jest zróżnicowany, podobnie jak ceny. W wielu można zamówić domowe posiłki przygotowane przez gospodarzy, kupić produkowane przez nich wyroby z mleka czy mięsa. W niektórych z nich można wynająć kajak lub łódkę. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej