Wolin: Wyprawa w przeszłość. Festiwal Słowian i Wikingów

Zbroje rycerzy błyszczą w słońcu, damy w barwnych szatach wiwatują na cześć zwycięzców... Jeśli chcemy ujrzeć to na własne oczy, odwiedźmy latem jedną z historycznych imprez.

Na plac wkracza kilkuset wojów: Słowian, Wikingów, Bałtów. Przed nimi ważna bitwa, za chwilę rozpoczną batalię na śmierć i życie. Na szczęście ta krwawa walka nie odbywa się naprawdę.

Reklama

To tylko inscenizacja wydarzeń, które mogły mieć miejsce przed wiekami. Jak co roku, można ją obejrzeć na Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie, a konkretnie na wysepce Ostrów Recławski, gdzie odtworzono dawną wioskę wojowników północy.

Impreza odbędzie się już po raz dziewiętnasty i, jak zawsze, organizatorzy spodziewają się tłumów uczestników i gości. Nic dziwnego.

Tylko tu na własne oczy można zobaczyć, jak żyło się przed wiekami, np. obejrzeć obrzędy ślubne i pogrzebowe odtworzone na podstawie dawnych wikińskich sag. Miłośnicy historii z całego świata rozstawiają ręcznie wykonane repliki dawnych namiotów, wkładają stylowe stroje, gotują strawę według dawnych przepisów.

Tkacze, kowale, wikliniarze, garncarze czy szewcy uwijają się, by mieszkańcom osady niczego nie brakowało. Goście festiwalu mogą poznać tajniki dawnych rzemiosł i kupić kopie broni, ubrań, starej biżuterii ze srebra i brązu.

Zadbano także o najmłodszych. Maluchy mają do dyspozycji plac zabaw, na którym mogą walczyć w dziecięcych turniejach, lepić garnki czy wziąć udział w zabawach i grach zaczerpniętych ze średniowiecznych legend.

Praktyczne rady dla turystów

Festiwal w Wolinie Odbędzie się 26-29 lipca. Bilety: normalny całodniowy – 12 zł, ulgowy – 8 zł. Więcej na : www.jomsborg-vineta.com Jarmark we Wdzydzach Jest organizowany 20-21 lipca. Bilety: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł. Więcej informacji na: www.muzeum-wdzydze.gda.pl Koronacja w Gnieźnie Będzie miała miejsce 27 lipca. Wstęp wolny. Więcej na: ww.koronacjakrolewska.pl Turniej w Ogrodzieńcu Odbędzie się 3-4 sierpnia. Wstęp (ze zwiedzaniem zamku) – 10 zł. Wiecej informacji na: ww.zamek-ogrodzieniec.pl

Ludowy jarmark we Wdzydzach Kiszewskich

Szycie sieci, mielenie zboża w żarnach, obróbka bursztynu, robienie koronek, czy malowanie na szkle – to tylko kilka z niezliczonych atrakcji jubileuszowego, bo już 40. Jarmarku Wdzydzkiego.

Ta największa na Pomorzu impreza folklorystyczna odbędzie się na terenie 20-hektarowego Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

Oprócz występów lokalnych zespołów ludowych goście będą mogli podejrzeć miejscowych rękodzielników przy pracy. Wędrowni sprzedawcy przybyli tłumnie, by oferować gościom zioła, ogórki z miodem i inne jarmarczne różności.

Dzieci także nie będą narzekać na nudę. Barwnymi opowieściami o rusałkach, olbrzymach czy leśnych skrzatach umilą im czas wróżki. Młodzieńcy i mężczyźni w sile wieku będą mogli sprawdzić się podczas wspinaczki na słup, a panie podejrzeć, jak filcuje się wełnę czy drukuje na tkaninie.

Interesujących zajęć na pewno nie zabraknie, a gdy ktoś poczuje się głodny lub spragniony, będzie się mógł posilić przysmakami regionalnej kuchni na jednym z licznych straganów lub odwiedzając karczmy „Wygoda” i „Pod Wdzydzką Trocią”.

Co roku Muzeum Romantyzmu organizuje dla najmłodszych „Zabawę u Pana Hrabiego”. 15 czerwca na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, m.in. koncerty i warsztaty plastyczne.

Widowiskowa koronacja królewska w Gnieźnie

W katedrze gnieźnieńskiej zapadła cisza. Za chwilę na głowę księcia Bolesława Chrobrego zostanie włożona korona, marszałek wielki wręczy mu włócznię św. Maurycego oraz jabłko i berło – symbole królewskiej władzy.

Kiedy to się stanie, wszyscy możni i lennicy zebrani w świątyni złożą pokłon monarsze, uznając odtąd jego władzę. Czy tak to kiedyś było? Tego nie wie nikt.

Dziś koronację królewską starają się odtworzyć twórcy widowiska historycznego organizowanego corocznie w Gnieźnie, najstarszej stolicy Polski. Jest ona główną częścią historycznego festynu. Z rynku Starego Miasta rusza barwny korowód szlachty w strojach z epoki. Potem impreza przenosi się na plac św. Wojciecha, przy którym oprócz koncertów muzyki dawnej można będzie obejrzeć widowiska teatralne dotyczące codziennego życia w dawnym grodzie.

Dla pań przygotowano też warsztaty poświęcone nauce średniowiecznych tańców przy akompaniamencie muzyki granej na replikach starych instrumentów. Panowie mają możliwość stanąć w szranki z piastowskimi wojami i obejrzeć pokazy walk konnych i pieszych. Dzieci też nie powinny narzekać.

Specjalnie dla nich zorganizowano Piastowską Wioskę. Będą one mogły wziąć udział w licznych konkursach, posłuchać starych legend i dowiedzieć się, jak wyglądało życie rycerzy w czasach pierwszych Piastów.

Turniej rycerski i bitwa o zamek w Ogrodzieńcu

Giermkowie na podzamczu polerują zbroje, gotują w kociołkach strawę dla swoich panów. Dzielni rycerze muszą nabrać sił, bo przed nimi ciężkie turniejowe zmagania o miecz kasztelana zamku. Można będzie podziwiać potyczki konne i piesze oraz rywalizację łuczników i kuszników z najlepszych bractw rycerskich z kraju.

Wystarczy wybrać się na XVI turniej rycerski w najpiękniejszym „orlim gnieździe” Jury Krakowsko-Częstochowskiej – zamku w Ogrodzieńcu.

Tych, co zamiast sztuki walki wolą inne klimaty, z pewnością zachwycą barwne tańce księżniczek na zamkowym dziedzińcu i występy średniowiecznych minstreli.

Ukoronowaniem imprezy jest wieczorna bitwa o zamek z widowiskowym spaleniem wsi. Dzieci ucieszą się, gdy podczas bitwy pojawi się niezwykły gość – smok, który zamieszkał w zamkowej grocie.

Kolejną atrakcją są popisy sokolników oraz bieg, w którym wezmą udział nie tylko rycerze, ale też ich damy. Nie zabraknie też zabawnych trefnisiów umilających czas przybyłym na turniej. Kto będzie miał ochotę, może samodzielnie wybić pamiątkową monetę lub przymierzyć rycerską zbroję.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej