Wola Okrzejska. Z wizytą u Henryka Sienkiewicza

Obchodzimy Rok Sienkiewiczowski. Zaglądamy zatem w rodzinne strony pierwszego Polaka, który otrzymał literackiego Nobla.

Zdjęcie

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej/fot. I.T.Kaczyńscy /East News
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej/fot. I.T.Kaczyńscy
/East News

Sienkiewicz we wspomnieniach tak opisuje to miejsce: Wola Okrzejska, przylegająca do osady wiejskiej, dawnej miasteczka Okrzei, leży nad Okrzejką w powiecie łukowskim, 28 wiorst od Łukowa, a w pobliżu Maciejowic. Jest to majątek niewielki składający się z 28 domostw zamieszkałych przez 208 mieszkańców. Całe dzieciństwo spędziłem tutaj na wsi, czemu zawdzięczam pewną znajomość naszego ludu i jego języka […]

Przyszły noblista spędził tu pierwszych dwanaście lat życia, do czasu gdy w 1852 roku posłano go do szkoły w Warszawie

Później wielokrotnie powracał w te strony, odwiedzając rodzinę, krewnych i znajomych, których na Podlasiu miał mnóstwo. Wiele z tych miejsc i osób znalazło odpowiedniki w jego przyszłych dziełach. Na przykład stawy porośnięte sitowiem w pobliskim Burzcu, majątku ciotki pisarza, są pierwowzorem grzęzawisk wokół Zbaraża w „Ogniem i mieczem”.

Reklama

Więcej takich historii poznamy w muzeum pisarza, w odrestaurowanej oficynie dworskiej majątku Cieciszowskich. Rodowód muzeum sięga okresu międzywojennego, gdy powołano Komitet Sypania Kopca. Ukończono go w 1938 r., jednak do uruchomienia muzeum nie doszło z powodu wojny. Otwarto je dopiero w latach 60. XX w.

Wokół Woli Okrzejskiej jest wiele miejsc związanych z Sienkiewiczem. W Okrzei – oprócz wycieczki na pamiątkowy kopiec – warto odwiedzić klasycystyczny kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła, miejsce chrztu Henryka. Świątynia, będąca fundacją prababki pisarza, kryje cenne pamiątki, m.in. chrzcielnicę i epitafia fundatorów. Około 700 metrów na wschód od kościoła, na cmentarzu parafialnym, znajduje się grób matki Sienkiewicza Stefanii z Cieciszowskich.

Informacje praktyczne

Dojazd. Wola Okrzejska znajduje się w północno-wschodniej części województwa lubelskiego, w pobliżu granicy z województwem mazowieckim. Najlepszy jest dojazd od drogi krajowej nr 17 łączącej Warszawę z Lublinem, z której należy skręcić w Trojanowie w kierunku północno-wschodnim. W połowie drogi od skrętu mija się Kłoczew, a po 25 km dociera się do Okrzei, 3 km dalej jest Wola Okrzejska. Trasę wyznaczają kierunkowskazy do muzeum.

Muzeum Henryka Sienkiewicza Wola Okrzejska 105, 21-480 Wola Okrzejska, tel.: 25 755-90-00. Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 8.00-17.00. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 4 zł. Obsługa przewodnika dla grupy 15 zł. Zwiedzający mogą obejrzeć sześć pomieszczeń. Na ekspozycję składają się pamiątki po Sienkiewiczu i jego rodzinie. Zgromadzono m.in.: zdjęcia, portrety i dzieła noblisty.

Jedną z sal poświęcono scenografii zekranizowanych książek Sienkiewicza. Są tu rekwizyty z „Przygód Pana Michała”, „W pustyni i w puszczy”, „Krzyżaków” oraz „Quo vadis”. W saloniku, gdzie urodził się Sienkiewicz, znajdują się meble odkupione od rodziny pisarza. Najbardziej wartościowym eksponatem jest fortepian Erard z 1840 r. wykonany w Paryżu, który niegdyś należał do matki pisarza. W ogrodzie przed muzeum znajdują się drewniane rzeźby postaci stworzonych przez Sienkiewicza. www.muzeumsienkiewicza.eu

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej