Wiosenny wyjazd na Mierzeję Helską

O tej porze roku plaże, jod i świeże ryby są tylko dla nas!

Zdjęcie

Mierzeja Helska/fot. Łukasz Jóźwiak /Reporter
Mierzeja Helska/fot. Łukasz Jóźwiak
/Reporter


Teraz, gdy rybackie porty na Półwyspie Helskim są już wolne od kry, warto przyjechać nad Bałtyk, by w ciszy i spokoju zażyć jodu i relaksu. Turystów o tej porze roku na półwyspie nie ma wielu. Na parkingach wolne miejsca gwarantowane.

Reklama

Luźno jest w kafejkach i smażalniach ze świeżą rybką prosto z kutra. Te oferowane w sezonie są zwykle z zamrażarki, bo latem nie łowi się tyle, co zimą. Dokąd wybrać się na wiosenny wypad na półwysep? Najmodniejszym miejscem na weekendowy wypoczynek jest położone na samym końcu mierzei miasto Hel. Słynie z deptaku, zabytkowej ulicy Wiejskiej z mnóstwem kawiarni i tawern. W porcie można kupić dorsza lub łososia prosto od rybaka.

Przejdźmy się po jego cudownej plaży czy szlakiem turystycznym związanym z obroną Helu we wrześniu 1939 roku. Miasteczko jest również znane z nowoczesnego fokarium, gdzie do życia na wolności przysposabia się małe bałtyckie foki, i z latarni morskiej. Z Helu można robić wycieczki po półwyspie wygodnym szynobusem. Pojazd kursuje do Juraty – kurortu z pięknym, oświetlonym wieczorem molo, do uzdrowiskowej Jastarni, do słynnych Chałup i Kuźnicy.

Do położonego zaś na początku tej piaszczystej mierzei Władysławowa warto się wybrać przy dobrej pogodzie. Tutaj bowiem, z wieży widokowej Domu Rybaka, ogarniemy wzrokiem spory kawałek polskiego wybrzeża.

Kaszubskie pamiątki z Helu

Z wycieczki na Hel można przywieźć figurkę wykonaną ręcznie przez miejscowych twórców. Niegdyś głównym tematem rzeźb kaszubskich byli święci i anioły.

Dziś krąg tematyczny poszerzył się o życie codzienne, rybołówstwo, przyrodę, scenki obyczajowe, wieśniaków i wieśniaczki, wędkarzy, krasnoludki. Figury są zwykle polichromowane, w żywej gamie kolorystycznej: biel, żółć, czerwień, błękit.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej