Wiosenne atrakcje w Dolinie Prądnika

W Ojcowskim Parku Narodowym, zaledwie 20 km od Krakowa znajduje się niezwykłe miejsce. To najładniejsza i najbardziej tajemnicza dolina Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Dużo tu jeszcze jest do odkrycia!

Reklama

Jak to się stało, że Dolina Prądnika ma tak baśniowe ukształtowanie terenu? Przybrała niesamowite kształty, bo rozciągało się tu płytkie morze, a żyły w nim małże, jeżowce, gąbki – gdy więc wody ustąpiły, to z osadzonego materiału uformowały się skały.

Potem przez zmianę klimatu, ulegały one erozji i powstawały skalne słupy o przedziwnych kształtach, kaniony i jaskinie. Jak głosi legenda, w jednej z jaskiń ukrył się Władysław Łokietek, gdy uciekał przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Stąd nazywana jest Jaskinią Łokietka (obecnie można ją zwiedzać).

W okolicach Ojcowa zbadano ok. 400 jaskiń, a do największych należą: Jaskinia Ciemna, Zbójecka i Koziarnia, zaś Jaskinia Łokietka jest najdłuższa w całym parku – długość korytarzy i komór ma ok. 270 m. Dzisiaj jaskinie to raj dla nieto­pe­rzy (mieszka tu aż 17 gatunków). Jaskinie są ich miejscem schronienia i zimowania. Nietoperz stał się nawet symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego (jego czarna sylwetka widnieje na logo parku).

Piękne, malownicze tereny parku „zagrały” w wielu znanych filmach: tu kręcono m.in. Janosika oraz Ogniem i mieczem. Za scenografię wykorzystano ruiny zamku w Ojcowie i wspaniale zachowany zamek w Pieskowej Skale, jeden z najpiękniejszych z okresu renesansu w Polsce. Wybudowany w I poł. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego był zamkiem obronnym na szlaku Orlich Gniazd. Jego górna część znajdowała się na niedostępnej skale.

W pobliżu stoi Maczuga Herkulesa – najbardziej charakterystyczna skała ojcowskiego parku. Zbudowana z twardych wapieni ma – wraz ze skałą, na której stoi – 40 m wysokości.

Według jednej z legend, ta skała to maczuga księcia Kraka, który zabił nią strasznego smoka, a maczugę pozostawił tu, by była przestrogą dla złoczyńców.

Dodatkowe informacje o opisanych atrakcjach

Zamek w Ojcowie – zwiedzanie ruin w godz. od 10.00 do 16.45 (kwiecień, wrzesień) albo do 17.45 (maj-sierpień). Ceny biletów 2–3 zł. Jaskinia

Łokietka – czynna codziennie od 16 kwietnia do 11 listopada, w godz. od 9.00 do 18.30 (kwiecień-sierpień). Ceny biletów 6–8 zł. informacja pod numerem telefonu 12 419-08-01.

Jaskinia Ciemna – czynna codziennie od 23 kwietnia do 9 października w godzinach od 10.00 do 17.00 (kwiecień-wrzesień). Bilety: 5–7 zł (z przewodnikiem).

Zamek w Pieskowej Skale – otwiera się po remoncie 28 kwietnia. Więcej informacji pod nr tel. 12 389 60 04, wew. 30; mail: maczops@poczta.onet.pl www.pieskowaskala.eu

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej