​Wielkopolski Park Narodowy - naturalne piękno

Jest takie miejsce 15 km od Poznania, gdzie przyroda zachowała swą nieskażoną, naturalną formę. Piękno tej okolicy przyciąga corocznie ponad milion turystów. Wielkopolski Park Narodowy to idealne miejsce na weekendowy wypad za miasto...

Zdjęcie

Muzeum Arkadego Fiedlera/fot. Paweł Graf /Reporter
Muzeum Arkadego Fiedlera/fot. Paweł Graf
/Reporter

Polodowcowa sceneria

Wielkopolski Park Narodowy to muzeum krajobrazu polodowcowego. Formy pozostawione przez lądolód są bardzo różnorodne i wpływają na charakter oraz atmosferę miejsca. Tworzą je malownicze lasy mieszane, moreny, głazy narzutowe i jeziora. 

Tutejsza flora jest bogata i urozmaicona. Drzewa zachycają wiekiem i wielkością. Przy odrobinie szczęścia możemy poznać faunę Wielkopolskiego Parku Narodowego: lisy, borsuki, jelenie, kormorany.

Reklama

Muzeum Przyrodnicze

A jeśli szczęście się do nas nie uśmiechnie, zawsze możemy odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach. To tu zobaczymy wszystko to czego nie uda się dostrzec w terenie: całe bogactwo flory i fauny. Ekspozycję stanowią zdjęcia, plastikowe modele, skały, ale również wypchane zwierzęta.

Muzeum Arkadego Fiedlera

Jeśli chcemy poznać bardziej egzotycznych mieszkańców terenów zielonych, nie tylko z Wielkopolskiego Parku Narodowego, ale z  całego świata - warto odwiedzić Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Znajdziemy tu eksponaty przywiezione z wypraw prowadzonych przez podróżnika, wśród nich pająki, krokodyle, skorpiony, motyle i żywe piranie. 

Muzeum obejmuje także znajdujący się na zewnątrz budynku Ogród Kultur i Tolerancji. Wypełniają go repliki najważniejszych budowli i pomników dawnych cywilizacji. Największe wrażenie na gościach robi rzeczywistych wymiarów kopia żaglowca Krzysztofa Kolumba i pomniejszona replika piramidy Cheopsa.

Jezioro Góreckie

Dialog kulturowy warto zakończyć monologiem przyrody.  Spacer dookoła Jeziora Góreckiego to czas na kontemplacje krajobrazu Wielkopolskiego Parku Narodowego i wsłuchanie się w ciszę nagłaśniającą dźwięki wydawane przez kormorany. 

Pośrodku jeziora, z czystej, niemal przezroczystej tafli wody wyłania się mała wyspa, na której znajdują się ruiny romantycznego zamku. Niestety nie są one dostępne dla turystów, ale ich malownicze położenie pozwala nacieszyć oko.

Słodkie zakończenie

Zwieńczeniem każdej wycieczki w Wielkopolskim Parku Narodowym są lody w cukierni Kostusiak, znajdującej się tuż przy dworcu PKP. Przyjemność niech trwa...Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej