Wielkie grzybobranie w Puszczy Białej

Jej nazwa podobno pochodzi od bielejących wśród lasów piasków i wydm, a także od kwitnącej na bagnach na biało wełnianki. Jest domem licznych ptaków oraz zwierząt i... rajem dla grzybiarzy.

Zdjęcie

Grzybobranie /123/RF PICSEL
Grzybobranie
/123/RF PICSEL

W przeszłości Puszczę Białą nazywano też Biskupią, bo od XI w. lasy te należały do biskupów płockich. Jest to jeden z największych kompleksów leśnych na Mazowszu. Na piaszczystych wydmach dominują sosnowe bory, ale spotkać można też okazałe dęby, graby i olchy. Specyficzny mikroklimat sprawia, że okoliczne lasy są ulubionym miejscem grzybiarzy.

Stare grody i rzeczne spływy

Dwie główne miejscowości, Pułtusk i Wyszków, mają dobrze przygotowaną infrastrukturę turystyczną. W pierwszej zwiedzimy zamek, rynek i popływamy po Narwi.

Reklama

Z kolei Wyszków, kiedyś gród nadrzeczny, żyjący z pobierania myta na Bugu, kusi zabytkowym kościołem, świetnie rozwiniętą bazą agroturystyczną i pięknym położeniem.

Grzyby i inne atrakcje

Jeśli nie wyobrażamy sobie jesieni bez grzybów, warto wpaść na Wielkie Grzybobranie do Długosiodła (w tym roku odbędzie się 11 września). Oprócz zawodów na najładniejszy koszyk z darami lasu, organizowane będą koncerty, występy kabaretów, zawody rzeźbienia w drewnie, a także degustacja tutejszych potraw myśliwskich i dań... z grzybami oczywiście! z grzybami w roli głównej!

Miejsca w Puszczy Białej, które warto odwiedzić

W poszukiwaniu największych grzybowych okazów najlepiej wybrać się w okolice Wyszkowa, Długosiodła, Broku, Pułtuska, Różana, Makowa Mazowieckiego oraz Małkini. Przy okazji może zwiedzicie tutejsze zabytki? Pułtusk – warto obejrzeć gotycką bazylikę kolegiacką, zamek biskupi, w którym obecnie mieści się Dom Polonii oraz ratusz z XVI w. na przepięknym i długim rynku.

Długosiodło – zajrzyjcie do skansenu architektury kurpiowskiej. Można tu podziwiać chaty przepięknie malowane w charaktersystyczne ludowe wzory. Wyszków – warto odwiedzić m.in. kościół św. Idziego, obelisk Wazów oraz pałac w pobliskim Rybienku Leśnym. Pniewo – udajcie się do Kuźni Kurpiowskiej, czyli izby regionalnej. Organizowane są w niej lekcje oraz warsztaty prowadzone przez twórców ludowych.

Pułtusk

Nazywany jest ,,Wenecją Północy”. To piękny stary gród obronny biskupów płockich (trzeci na Mazowszu), z ceglanymi murami. Jego rozwój nastąpił w XIV i XV w. dzięki handlowi zbożem. Urokliwa starówka położona jest na wyspie, a rynek, który mierzy aż 380 m, uchodzi za najdłuższy w Polsce.

Kuźnia kurpiowska w Pniewie

W chatce stojącej na skraju lasu czas się zatrzymał: oprócz krosien obejrzymy tu meble z tutejszymi ludowymi motywami oraz dawne sprzęty gospodarskie.


Bogactwo lasów i rzek

Okolica Wyszkowa, oprócz ludowej zabudowy, kusi malowniczo wijącym się Bugiem. Pływanie po nim kajakiem lub łodzią to uczta dla oczu i cudowny relaks.

Królestwo podgrzybków

Bory sosnowe to dla nich idealne miejsce, ale dobrze się tu też czują koźlaki i maślaki. W dębinach, jeśli nam się poszczęści, znajdziemy nawet prawdziwki!

Tekst: Jerzy SadownikArtykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej