Wielki zlot żaglowców w Szczecinie

Początek sierpnia to od kilku lat w Szczecinie wielkie święto – do portu wpływa ponad sto wielkich żaglowców i jachtów z całego świata. Jachty cumować będą przy nabrzeżach: Pasażerskim, Wieleckim, Wałach Chrobrego, przy Akademii Morskiej, Starówce oraz przy części Nabrzeża Bułgarskiego.

Każdego dnia finału odbywać się będą wydarzenia artystyczne towarzyszące regatom. W te dni Szczecin odwiedzą tysiące turystów, oglądając nie tylko żaglowce, ale też podziwiając miasto.

Reklama

A Szczecin może się pochwalić wspaniałą historią. To wielowiekowa siedziba książąt pomorskich. To tu urodziła się caryca Katarzyna II. Miasto posiada wspaniałe rozwiązania architektoniczne – place w kształcie gwiazd i rozchodzące się promieniście szerokie aleje.

Największy z nich to Plac Grunwaldzki, który łączy aż osiem ulic. W mieście znajduje się największy schron cywilny w Polsce – pięciopiętrowy blok ukryty pod ziemią.

Jego powierzchnia użytkowa jest wielkości średniego supermarketu. W Szczecinie jest też najstarsze w Polsce, działające od 1909 r., kino „Pionier”.

W centrum miasta można podziwiać secesyjne kamienice z bogactwem portali, rzeźb i ryzalitów. Koniecznie trzeba zajrzeć do Zamku Książąt Pomorskich, gdzie mieszczą się sarkofagi książęce.

Jak dojechać?

Najłatwiej dotrzeć samochodem lub pociągiem. Można też dolecieć samolotem z Rzeszowa, Gdańska, Katowic, Krakowa i Warszawy. Noclegi Jest tu ogromny wybór hoteli, ceny od 130 zł.

Wielki finał regat

Najpiękniejsze żaglowce świata zawitają do Szczecina w dniach 3–6 sierpnia 2013 r. W tym terminie odbędzie się tam finał regat wielkich żaglowców z całego świata – The Tall Ships Races 2013.

Dużo gości

Regaty rozpoczęły się 4 lipca br. w Danii. Stamtąd żaglowce i jachty wyruszyły do Helsinek, a następnie do Rygi. Finał odbędzie się w Szczecinie.

Organizatorzy Wielkiego Zlotu Żaglowców spodziewają się przypłynięcia statków m.in. z Rosji, Holandii, Danii, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Meksyku, Rosji.

Szlak Gotyku Ceglanego

W mieście znajduje się aż 270 zabytków objętych ochroną prawną. Miasto leży na Szlaku Gotyku Ceglanego. Można tu też podziwać gmachy na Wałach Chrobrego, wybudowane po 1901 r., w stylu historyzmu i północnoniemieckiego manieryzmu.

Żeliwne pompy uliczne

Charakterystycznym elementem szczecińskich ulic są pomalowane na niebiesko żeliwne pompy. Postawiono je tu w drugiej połowie XIX w. Są bogato zdobione (kanelowana kolumna, herby miasta, korona na szczycie), a wylew wody następuje ze stylizowanej paszczy smoka.

Do dziś przetrwało 30 pomp (przed wojną było ich 70). Pompy były bardzo przydatne szczególnie w czasie II wojny światowej i zaraz po wojnie, gdy stanowiły praktycznie jedyne źródło wody pitnej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej