Warszawa. Co warto wiedzieć?

Stolica da się lubić, a z roku na rok pięknieje i ma coraz więcej do zaoferowania.

Reklama

Niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, nie może pochwalić się takimi zabytkami jak Wrocław czy Kraków. Jednak nie znaczy to, że nie ma tu co oglądać. Urocze zakątki, wspaniałe pałace, bogate świetlne iluminacje i interesujące muzea przyciągają do Warszawy turystów z całego świata.

Zwiedzanie zacznij od Pałacu Kultury i Nauki, monumentalnej pamiątki po czasach socrealizmu. To najwyższy budynek w Polsce – ma 234,5 m wysokości. Mieści 3288 sal, gabinetów, pokoi, kin, teatrów i muzeów. Na jego 30. piętrze znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się rozległa panorama Warszawy. Na dachu PKiN mieszka para sokołów.

Następnie skieruj się na starówkę

Powstała ona w XIV w. Jednak to, co zobaczysz, to efekt żmudnej powojennej rekonstrukcji – bowiem w czasie Powstania Warszawskiego i po jego upadku Stare Miasto zniszczone zostało w 90%. W czasie odtwarzania budynków wykorzystano zachowane fragmenty. Trud ten doceniono i już w 1980 r. starówka warszawska wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobacz zamek królewski. A następnie udaj się do stojącej nieopodal katedry św. Jana.

W jej surowym, mrocznym wnętrzu rozegrały się ważne wydarzenia, m.in. zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja. Warto obejrzeć tu barokową kaplicę Baryczków z cudownym krucyfiksem i mauzoleum kardynała Stefana Wyszyńskiego. W podziemiach katedry spoczywają Henryk Sienkiewicz, Gabriel Narutowicz i Ignacy Jan Paderewski. Wybierz się też na spacer po murach obronnych lub zapuść w labirynt staromiejskich uliczek. Kamiennymi schodkami zejdź w dół skarpy wiślanej, a następnie wróć na starówkę malowniczą ul. Mostową. Koniecznie przemierz ulice Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat – bogato ozdobione świątecznymi świetlnymi dekoracjami. Zimą cały trakt królewski rozświetlony jest tysiącami lampek.

Odwiedź też Łazienki Królewskie

To jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowo-parkowych w kraju. Jego nazwa pochodzi od pawilonu kąpielowego, który powstał tu w XVII w. Obowiązkowo zobacz tu Biały Domek zbudowany dla Elżbiety Grabowskiej – ukochanej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – siedzibę króla – Pałac Na Wodzie. Na tyłach pałacu wznosi się Podchorążówka, w której przygotowywano wybuch powstania listopadowego.

Stamtąd udaj się w kierunku Al. Ujazdowskich, by zobaczyć pomnik Fryderyka Chopina. Wybierz się też do królewskiego Ogrodu Światła przy pałacu w Wilanowie. W Magicznym ułożone ze świateł rośliny są większe niż ludzie, a w Ogrodzie Wyobraźni czekają Cię niezwykłe pokazy łączące światło z muzyką klasyczną. Zaś na Złotym Dziedzińcu znajduje się zaprzężona w sześć koni królewska karoca, w której można sobie zrobić zdjęcie.

Na mapie miasta istotnym punktem jest muzeum Powstania Warszawskiego. W budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich możesz zobaczyć jak dzień po dniu toczyły się losy powstania i jego uczestników. Najmłodszych zaś ucieszy wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie wszystkiego można dotknąć i spróbować jak działa.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Na żywo

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej