Warmia i Mazury jesienią

Czy Kraina Wielkich Jezior jest piękniejsza niż Malediwy i Galapagos? Tak, pokonała te wyspy w międzynarodowym konkursie „7 Nowych Cudów Natury”! Krajobrazy nad jeziorami zachwycają. Region kryje też wiele innych atrakcji.

Jadę na Mazury od strony Łomży i Kolna, a gdy zaczyna się las, to znak, że niedługo wyłoni się z puszczy Pisz. To malownicze miasteczko położone jest w sercu Puszczy Piskiej, nad jeziorem Roś, jednym z prawie... 3 tysięcy jezior na Mazurach!

Stąd planuję rozpocząć swoją wyprawę. Z Pisza do Rucianego-Nidy można po- płynąć właśnie z jeziora Roś Kanałem Jeglińskim, a potem przez jezioro Seksty i Śniardwy – największe mazurskie jezioro, z wysepkami i urokliwymi zatoczkami, ale też kapryśne, słynące z niebezpiecznych białych szkwałów...

Reklama

Jeśli ktoś woli lądem przebyć ten szlak, to jest niedaleko z Pisza do Rucianego, niecałe 20 km. To doskonała przejażdżka rowerowa, bo droga wiedzie przez sosnowo-świerkową puszczę pachnącą żywicą i zdrowymi dla płuc olejkami eterycznymi.

Gdy jestem w Rucianem, muszę wpaść do nieodległej leśniczówki Pranie nad jeziorem Nidzkim. To miejsce o wyjątkowej atmosferze, tworzył tu Konstanty I. Gałczyński. Mieści się tu teraz muzeum poety, odbywają się wystawy, spotkania autorskie twórców, koncerty, także jesienią (program imprez można znaleźć na stronie: www. lesniczowkapranie.art.pl).

Otoczone puszczą jeziora połączone są kanałami. Bez trudu więc można dalej popłynąć do Mikołajek. To raj dla żeglarzy!

Wybieram jednak trasę rowerową, bo po drodze z Rucianego-Nidy w stronę Mikołajek odwiedzam skansen Iznota. W tej wsi powstał ośrodek turystyczny – Galindia. Skąd taki pomysł? Te okolice zamieszkiwali niegdyś (od V w. p.n.e.) Galindowie, plemię bałtyckie. Na podmokłych i bagiennych terenach budowali chaty na palach.

Niesamowite obyczaje tego ludu wykorzystali pomysłodawcy ośrodka. W Mikołajkach też warto zatrzymać się na nieco dłużej, spróbować potraw regionalnych w licznych tutaj restauracjach. Wy bornie smakuje sandacz z kurkami czy baba ziemniaczana.

Z Mikołajek jest 10 km do parku dzikich zwierząt w Kadzidłowie, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazo wego. Oglądam z bliska jego mieszkańców: jelenie, bobry, sarny, łosie i... wilki.

Z Mikołajek warto by wpaść też do kulturalnej stolicy Mazur – Mrągowa (niewiele ponad 20 km). Tutaj zawsze można trafić na jakąś imprezę. Miasto słynie między innymi z Pikniku Country czy Festiwalu Kultury Kresowej.

Podobny dystans jest też z Mrągowa do Kętrzyna, który w herbie ma niedźwiedzia ukrytego między świerkami! Stąd już bardzo blisko do Gierłoży – ważnego punktu programu każdej wycieczki. Znajduje się tu tzw. Wilczy Szaniec, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się tajna kwatera Hitlera.

Na Warmii także są szlaki wodne, a najsłynniejszy to Kanał Elbląski (Ostródzko-Elbląski). Uznany za pomnik historii i jeden z siedmiu cudów Polski! Powstał w II połowie XIX w. Jest arcydziełem budownictwa wodnego.

W konstrukcji kanału zastosowano unikatowy systemu pochylni, dzięki którym statek może się poruszać na różnych wysokościach. Koło wodne przeciąga statki po pochylniach. Pod koniec XIX w. przpływało ich kanałem nawet kilkadziesiąt dziennie! Przewoziły płody rolne.

Ten region to prawdziwy raj dla miłośników agroturystyki. Na Warmii i Mazurach bez trudu znajduję ciche zakątki. Polecam wsie nad mazurskimi jeziorami. Są oazą spokoju.

O niezmąconej ciszy świadczy obecność dzikiego ptactwa, żyją tu na przykład łabędzie nieme, majestatyczne, upierzone na biało, z pomarańczowymi dziobami.

Dzięki objęciu ich ochroną, są licznymi gośćmi na mazurskich wodach. Ceny pokoi w gospodarstwach – już od 20 zł za dobę. Adresy znajdziemy na stronie: www.agroturystyka.warmiamazury.net

Tekst: Marta Jaworska

Wilczy Szaniec, czyli kwatera Hitlera

Około 9 km od Kętrzyna leży wieś Gierłoż, gdzie nieopodal w lesie podczas wojny Niemcy wznieśli 50 bunkrów. Mieściła się tu doskonale zamaskowana kwatera Hitlera. Obiekty były pokryte warstwą ziemi, sztucznymi drzewami.

Dziś pozostały ruiny olbrzymich bunkrów, bo wojska Rzeszy, wycofując się, wysadziły je w powietrze. W Wilczym Szańcu był słynny zamach na Hitlera w lipcu 1944 r. Zamach okazał się nieudany. Jeszcze tego dnia... Hitler spotkał się z Mussolinim.

Zwiedzanie obiektu: codziennie od 8.00 do wieczora. Bilety 10–15 zł. Szczegóły na stronie: www.it.ketrzyn.pl

Informacja turystyczna: Kętrzyn 89 751-47-65; Mikołajki 87 42-16-850; Mrągowo 89 741-80-39 (89); Pisz 87 423-26-75; Ruciane-Nida 87 423 19 89. Co warto zobaczyć, gdzie zjeść i przenocować dowiesz się też na stronach internetowych: www.mazury.info.pl www.infomazury.com.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej