Wakacje w mieście!

Miasta uciekają od betonu. Tworzą oazy rozrywki w podwórkach starych kamienic, w parkach. Do rodzinnego odpoczynku zachęcają bulwary i plaże nad rzekami... Sprawdź 25 miejsc, gdzie warto bywać latem!

Naturalny piasek, zieleń (palmy!), plażowa siatkówka i widok na Stare Miasto w Warszawie? To przepis na idealną plażę miejską! Ta pod Mostem Poniatowskiego jest jedną z najlepszych w kraju. Popularna jest też La Playa przy Wybrzeżu Helskim. W tutejszym klubie latem imprezuje Warszawa!

Reklama

Miasto Cypel

Lato przybywaj, miasto ożywaj! – zapraszają organizatorzy tego unikalnego kulturalno-rozrywkowego miasteczka, w którym odbywają się festiwale i koncerty. W soboty na pikniku ekologicznym za zużyty sprzęt elektroniczny dostaniesz sadzonki i kupony na kawę.

Z myślą o najmłodszych powstało Małe Miasto Dzieciom prowadzone przez pedagogów i animatorów (ul. Zaruskiego 6; wejścia na wieczorne koncerty są płatne; www.miastocypel.eu).

Miejski spływ

Warszawę warto zwiedzić z perspektywy wody, nieśpiesznie, z nurtem mijając zatłoczone ulice. Można wystartować znad Świdra lub spod mostu Łazienkowskiego. Ceny: od 49 zł/os.

Warszawa Powiśle

Kultowa klubokawiarnia, ewenement: jak z miejsca tak brzydkiego (dawna kasa PKP), można stworzyć lokal, którym warto chwalić się nawet gościom z zagranicy (ul.Kruczkowskiego 3B; czynne od godz. 12 lub od 10; www.warszawapowisle.pl).

Letnie atrakcje w Poznaniu

Sztuczne jezioro otoczone lasem, parkiem i plażą... To tu odbywają się słynny Festiwal Malta, regaty i zloty samochodowe. Kolejka Górska Adrenaline to pół kilometra emocji z pętlą zakręconą o 360 stopni!

Można zjechać na pontonie po torze narciarskim i zagrać całą rodziną w minigolfa albo wypożyczyć rowery lub rolki. A potem – obejrzeć (za darmo) film w kinie letnim Malta Ski (ul. Wiankowa 3; www.maltaski.pl, www.maltapoznan.eu).

KontenerART

Mekka artystów, gdzie można wypocząć, dobrze zjeść, spotkać przyjaciół, zdobyć nowe umiejętności na warsztatach artystycznych lub pobawić się na licznych koncertach.

W tym roku KontenerART stoi w centrum miasta nad Wartą. Na gości czeka ponad 35 koncertów, 60 warsztatów, wiele seansów filmowych i duża, piaszczysta plaża! Atrakcją dla sportowców jest Skimboarding, czyli pływanie na specjalnej desce (ul. Ewangelicka; wstęp za darmo; www.kontenerart.pl).

Park przy Starym Browarze

Teren przyległy do centrum handlowego Stary Browar to miejsce letnich koncertów, warsztatów i zajęć sportowych. Codziennie o godz.18 odbywają się tu bezpłatne zajęcia tai-chi, zumby lub jogi. Pagórkowaty teren to idealne miejsce na rodzinny piknik (ul. Półwiejska 42; www.starybrowar5050.com).

Cafe Bordo

W cudownie intymnym ogródku z fontanną poczujesz śródziemnomorski klimat. Trzeba spróbować kremu z raków i zapiekanych śliwek z kruszonką (ul. Żydowska 28/3; www.cafebordo.comfebordo.com).

A w Krakowie...

Plaża Kraków to największa miejska plaża w Europie. Zachwyca widok na Wawel, Bulwary Wiślane i kościół na Skałce. Do dyspozycji gości jest 150 leżaków, boiska do piłki, siatkówki i tenisa oraz basen!

Czasem odbywają się tu ciekawe wystawy i wernisaże krakowskich artystów. W środy zaś kursy salsy. Dla dzieci duży plac zabaw i inne atrakcje dla rodzin (ul. Ludwinowska 2; www.plazakrakow.com.pl; wstęp wolny, godzina pływania w basenie wraz z leżakiem kosztuje 20 zł).

Kino Perła

Jedno z najciekawszych kin plenerowych. Pojawi się w kilku miastach, ale krakowska lokalizacja w klubie Literki (budynek starej spółdzielni) jest najciekawsza.

Od środy do niedzieli wyświetlane będą filmowe hity wg tematycznego klucza - np. w piątki komedie, w niedziele horrory. (ul. Berka Joselewicza 21; projekcje po godz. 20, wstęp wolny; www.kinoperla.pl).

Tor Kajakarstwa Górskiego

W Starorzeczu Wisły, na długości 320 m zamontowano imitację strumienia silnego górskiego potoku. Organizowane są tu spływy pontonowe, kajakowe i pokazy rodeo wodnego.

Duże emocje gwarantuje rafting, czyli zespołowy spływ pontonem. Atrakcją dla dzieci jest plac zabaw w stylu osady wikingów. Na miejsce prowadzi m.in. świetna trasa rowerowa (ul. Kolna 2; www.kkk.krakow.pl).

Dynia Resto Bar

W centrum, ale z dala od zgiełku. Przyciąga oryginalny ogródek. Dynia serwuje pyszne śniadania, a wieczorem... romantyczną atmosferę! (ul. Krupnicza 2; czynne 8-22; www.dynia.krakow.pl).

Wrocław kusi turystów

Wrocławianie uwielbiają odpoczywać przy największej polskiej fontannie multimedialnej i w cieniu otaczającej ją eliptycznej Pergoli. Porośnięta bujną winoroślą latem jest zastawiana leżakami. O pełnych godzinach można podziwiać pokazy fontann, nocą efektownie iluminowane.

Po wyznaczonym fragmencie fontanny mogą biegać dzieci. Ale zanim oddasz się słodkiemu lenistwu, wybierz się na spacer po sąsiednim, unikatowym na skalę europejską Ogrodzie Japońskim (ul. Wystawowa 1; www.wroclawskafontanna.pl, www.halastulecia.pl/pergola).

Wyspa Słodowa

Piękne widoki, bliskość wody, sąsiedztwo zabytków Starego Miasta i przyjazna atmosfera to nie jedyne atuty tego miejsca! Są jeszcze liczne animacje, darmowe koncerty, rodzinne i studenckie grillowanie oraz pływające po Odrze restauracje – do wyboru, do koloru (Na Odrze, między ulicą Drobnera a ulicą Grodzką. www.wyspaslodowa.eu).

Restauracja na barce

W sercu historycznego Wrocławia można się zrelaksować, jedząc obiad na wodzie. Restauracja na Barce ma trzy pokłady, z których rozpościera się malowniczy widok na Ostrów Tumski, secesyjne kamienice i odrzańskie wyspy.

Klimat tworzą świetny wystrój, dobra kuchnia oraz kelnerki w marynarskich strojach. W każdą środę do końca lata, w godz. 19-22, Barka Tumska urządza dancingi pod hasłem ,,Parostatkiem w piękny rejs” (Barka cumuje przy Hotelu Tumskim, ul. Wyspa Słodowa 10; godziny otwarcia na stronie www.hotel-tumski.com.pl).

Kąpielisko Glinianki

To popularne miejsce wypoczynku nad wodą. Wrocławianie się tu opalają i chłodzą, kąpiąc w trzech naturalnych jeziorkach. Z myślą o aktywnych na terenie ośrodka powstał WakePark, kompleks sportów wodnych.

Znajdziesz tu wszystko, co niezbędne do pływania na wakeboardzie i nartach wodnych (można wykupić kurs i się tego nauczyć). Na miejscu wypożyczalnia sprzętu wodnego, snack bar i zielona strefa ze stolikami piknikowymi oraz molo (ul. Kosmonautów 2; kąpielisko czynne od 9 do 19; www.wakeparkwroclaw.pl).

Wakacje w Trójmieście

Plaż i nadmorskich promenad Trójmiasto ma niemało, lecz co roku miano najlepszych zyskują te w Gdyni. Bulwar nadmorski ciągnie się przez półtora kilometra i jest, obok Daru Pomorza i Skweru Kościuszki, znakiem rozpoznawczym miasta.

Na szerokim deptaku można spacerować, jeździć na rowerach i rolkach. Odbywają się tu różne zawody sportowe, np. bieg Parkrun (soboty, godz. 9) (www.parkrun.pl).

Plaża Brzeźno w Gdańsku

Kameralne molo, piękna promenada. Tutejsze kąpielisko co roku otrzymuje Błękitną Flagę, co świadczy o wyjątkowej czystości wody i piasku.

Dla aktywnych stworzono boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej, a na deptaku ustawiono stoły do gry w szachy lub warcaby. Wieczorami darmowe koncerty (Brzeźno, nadmorska dzielnica na trasie do Sopotu).

Kino letnie Orange w Sopocie

To największe plenerowe kino w Europie. Po zachodzie słońca w wygodnych leżakach może zasiąść kilkaset osób (Sopockie molo; wstęp wolny; www.orangekinoletnie.wp.pl).

Bar Przystań w Sopocie

Nad brzegiem Zatoki Gdańskiej można zjeść świeże ryby i... podejrzeć rybaków przy suszeniu sieci! Duży pomost z leżakami, szeroka plaża i niezwykła panorama: od Klifu Orłowskiego po Port Gdański. Przy dobrej widoczności zobaczysz nawet Hel (www.barprzystan.pl).

Tekst: Justyna Łobodzińska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat kobiety
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Są miejsca, gdzie klimat sprzyja osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Odwiedzamy uzdrowiska, w których można podreperwać zdrowie, zregenerować siły i się odstresować. więcej