Wadowice - miasto Jana Pawła II

W tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło – mówił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 r. Wtedy widział ukochane miasto po raz ostatni.

Zdjęcie

Wadowice - ukochane miasto Jana Pawła II /123/RF PICSEL
Wadowice - ukochane miasto Jana Pawła II
/123/RF PICSEL


Te słowa mieszkańcy przyjęli bardzo gorąco. Wielu kocha i pamięta Ojca Świętego. To tu 18 maja 1920 roku, w kamienicy stojącej nieopodal rynku, tuż przy bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, urodził się Karol Wojtyła. Turyści mogą zwiedzać Wadowice Szlakiem Jana Pawła II, na którym znajduje się bazylika, gdzie został ochrzczony, szkoła czy cukiernia, do której chodził na ulubione kremówki.

Reklama

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest muzeum w Domu Rodzinnym Ojca Świętego. Wystawa otwarta rok temu po przebudowie ma wiele interaktywnych stanowisk i ekranów, dzięki którym zwiedzający mogą nie tylko oglądać eksponaty, ale niejako przechodzić przez całe życie papieża. Szlaki turystyczne w okolicach Wadowic zachęcają do wycieczek rowerowych i pieszych wędrówek.

Warto wybrać się do Lanckorony, której zabytkowa, drewniana zabudowa składa się na zespół malowanych w różne kolory domów z wąskim frontem, ustawionych szczytami do rynku. Mieszczące się w nich kawiarnie, galerie i sklepiki tworzą niezwykły klimat artystycznego miasteczka.

Wystarczy przejechać kilka kilometrów dalej, by usłyszeć żarliwe modlitwy i śpiewy unoszące się nad zabytkowymi murami. To Kalwaria Zebrzydowska, wpisane na listę UNESCO sanktuarium, należące do najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów. Na kompleks składa się barokowa bazylika z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor oraz zespół kaplic wkomponowanych w krajobraz beskidzki.

Magda Pinkwart

Ciekawe miejsca:

Muzeum w Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II, czynne w sezonie pon.-niedz. 8.30-17.30; bilety:18 i 10 zł, tel. 33 823 35 65, e-mail: rezerwacja@domjp2.pl. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, ul. Bernardyńska 46, tel. 33 876 63 04;

Bazylika Ofiarowania NMP w Wadowicach (miejsca związane z Janem Pawłem II to: kaplica chrztu, kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy i kaplica papieska z relikwiami św. Jana Pawła II). W każdą I sobotę miesiąca o godz. 18.00, msza święta, którą poprzedza Wieczór Jana Pawła II o godz. 17.30. Nabożeństwo kończy procesja światła przed pomnik na wadowickim rynku. Pl. Jana Pawła II nr 1; tel. 33 873 20 96, kancelaria@wadowicejp2.pl.

Noclegi. Dom Pielgrzyma w sercu sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, ul. Bernardyńska 46, tel. 33 876 55 39, e-mail: dompielgrzyma@kalwaria.eu, pok. 2-osobowy z telewizorem i łazienką: 100 zł, pokój 2-osobowy bez łazienki: 60 zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej