W zaczarowanych Górach Świętokrzyskich

W tych górach odkryjecie Raj pod ziemią, na jej powierzchni zaś niezwykłe miejsca owiane legendami. Wybierzcie się tam całą rodziną.

Reklama

Są niewysokie, a więc dostępne dla każdego. I leżą niedaleko od centrum Polski, zatem dojechać do nich łatwiej niż np. pod tatrzańskie szczyty. W dodatku jest tam mnóstwo miejsc, które trzeba zobaczyć na własne oczy. To tylko kilka powodów, by odwiedzić tajemnicze Góry Świętokrzyskie.

Nazwa regionu pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w kościele na Łysej Górze. Miejsce jest celem licznych wycieczek i pielgrzymek.

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o sabatach czarownic, które na miotłach – a jakże! – zlatywały się na Łysą Górę? Ten szczyt był przed wieloma wiekami miejscem pogańskich obrzędów, ale już od tysiąca lat przechowywane są tam relikwie Krzyża Świętego, którym zawdzięcza nazwę cały region. Warto odwiedzić to niesamowite miejsce – szczególnie zbudowany tam kościół i klasztor. I z ciekawości, i… dla spokoju ducha.

Ślady działania sił nadprzyrodzonych znajdziecie w Górach Świętokrzyskich na każdym kroku

Nawet kamienne gołoborza, czyli rumowiska skalne, które ujrzycie w drodze na Łysą Górę, wg legendy usypały tamtejsze czarty. W dodatku okoliczne zamki i ich ruiny zasiedla spora grupka zjaw. W Chęcinach biała dama pilnuje skarbów królowej Bony, a w ruinach zamczyska Krzyżtopór błąka się zakuty w czarną zbroję syn właściciela. Nawet w ruinach biskupiego zamku w Bodzentynie żalą się duchy przetrzymywanych kiedyś w lochach innowierców.

Za to pod ziemią ukryty jest... Raj. Chodzi rzecz jasna o najpiękniejszą jaskinię w Polsce, która znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Chęcin. Jej ozdobą są nacieki skalne, tworzące istne kamienne draperie o niezwykłych kształtach.

Świętokrzyskie to również raj dla dzieciaków. W Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie mali turyści mogą spotkać Koziołka Matołka i jego przyjaciół, m.in. skrzaty, smoka czy małego Pinokia. W Bałtowie zaś – zawrzeć bliższą znajomość z ogromnymi dinozaurami.

Na spotkanie z dinozaurem

Przed laty w Bałtowie (powiat Ostrowiec Świętokrzyski) naukowcy odkryli tropy dinozaurów. Obecnie działa tam JuraPark, w którym znajduje się około 100 modeli tych olbrzymich gadów (w skali 1:1). Dzieciaki uwielbiają je oglądać oraz się z nimi fotografować.

W sąsiadującym z parkiem Zwierzyńcu Bałtowskim mogą podziwiać biegające daniele, muflony i inne zwierzaki, a w tzw. Krainie Koni, czyli pobliskim ośrodku jazdy konnej, wziąć udział w kuligu z pochodniami.

W Bałtowie działa też Stacja Narciarska „Szwajcaria Bałtowska” z kilkoma wyciągami.

Na stronach www.juraparkbaltow.pl oraz www.szwajcariabaltowska.pl znajdziecie wszystkie niezbędne informacje, (również o noclegach).

Miłośnicy archeologii powinni odwiedzić rezerwat w Krzemionkach Opatowskich - znajdują się tam największe w Europie pola górnicze sprzed 5 tysięcy lat. Wydobywano tu krzemień pasiasty, a miejscowi rzemieślnicy wyrabiali z niego rozmaite narzędzia.

Położenie

Góry Świętokrzyskie leżą w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.), drugi co do wielkości – Łysa Góra (594,3 m n.p.m.). Góry są porośnięte lasami jodłowymi (Puszcza Jodłowa) i bukowymi. Na ich terenie utworzono Świętokrzyski Park Narodowy. Centrum regionu są Kielce.

Co zwiedzić, gdzie spać, jeść oraz jak spędzać czas dowiecie się z portalu swietokrzyskie.travel. Informacji można też szukać na stronach swietokrzyskie.pl oraz www.gory-swietokrzyskie.pl i swietokrzyskie.org.pl

A może… do sanatorium

Są tu trzy znane ośrodki lecznicze: Busko Zdrój – m.in. na choroby układu krążenia i narządów ruchu, Solec Zdrój – m.in. na problemy reumatyczne i alergiczne oraz Rytwiany – zalecane m.in dla osób po zawale serca.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Naj

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej