W magicznym Lublinie

Miasto zachwyca ponad 700-letnią historią, którą skrywają urokliwe, wciąż odnawiane zaułki Starego Miasta. Ze względu na kresowe położenie, potężny niegdyś Lublin jest nazywany Bramą Wschodu.

Zdjęcie

Najstarsze wzmianki o gotyckiej Kaplicy Zamkowej pochodzą z 1326 r. /123/RF PICSEL
Najstarsze wzmianki o gotyckiej Kaplicy Zamkowej pochodzą z 1326 r.
/123/RF PICSEL

Atrakcją miasta jest... ślad diabelskiej łapy. Można go zobaczyć w zamkowym holu, na drewnianym stole. Czarcia łapa pojawiła się tam dawno temu, gdy pewien bogacz chciał odebrać ziemię ubogiej wdowie.

Przekupił sędziów Trybunału. Pokrzywdzona kobieta zawołała: Diabeł by sprawiedliwiej osądził! Tej nocy czarci ubrani w togi wznowili proces. Tym razem wyrok był korzystny dla wdowy. Aby go przypieczętować, diabelski sędzia oparł się ręką o stół, wypalając w desce ślad dłoni (to właśnie on jest w zamku). Wówczas to Chrystus na krucyfiksie w sali rozpraw odwrócił głowę.

Reklama

Krzyż ten znajduje się w jednej z kaplic w Archikatedrze. Ale nie tylko łapa przyciąga turystów do tego zamku. Kaplica pw. św. Trójcy to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce. Sciany i sklepienia, a także filar podtrzymujący sufit pokrywają unikalne w skali światowej rusko-bizantyjskie freski.

Powstały na zamówienie Władysława Jagiełły (zresztą dwa oblicza króla odnajdziemy wśród religijnych wizerunków). W 1569 r. w murach zamku podpisano akt unii polsko-litewskiej.

Wizytówką miasta jest Brama Krakowska zbudowana za czasów Kazimierza Wielkiego. Codziennie z jej szczytu w samo południe rozbrzmiewa hejnał Lublina.

Stare Miasto należy do grona najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. Nie sposób na nim znaleźć dwóch identycznych kamieniczek.

Główna arteria grodu, Grodzka, to najładniejsza ulica miasta – pełna kafejek, pubów i galerii. Rynek jest nieregularny, co też jest ewenementem, jak na średniowieczne miasto. Taki układ wymusiła topografia terenu.

Centralną jego część zajmuje Stary Ratusz, zwany Trybunałem. W stylowych wnętrzach często odbywają się kameralne koncerty. W piwnicach gmachu znajduje się wejście do podziemnej trasy turystycznej.

JOG

Informator

Lublin jest największym miastem po wschodniej stronie Wisły. Z Warszawy jest 168 km. Miasto posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z Warszawą i większością dużych miast w kraju, a także z Berlinem, Kijowem i Odessą.

Lublin ma lotnisko. Port zlokalizowany jest w Świdniku, ok. 10 km od centrum. W zamku mieści się Muzeum. Można je zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10-16. Wejście do holu ze stołem z czarcią łapą kosztuje 3 zł. Za bilet do kaplicy św. Trójcy trzeba zapłacić 8,50 zł (normalny) lub 6,50 zł (ulgowy).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej