Urokliwe miasta nad Bugiem

Znajduje się tam magiczna kraina, gdzie czas płynie wolniej, a dzika przyroda przypomina amazońską dżunglę. Wśród zakoli Bugu kryją się urokliwe, tajemnicze zakątki.

Zdjęcie

Drohiczyn/fot. Piotr Kamionka /Reporter
Drohiczyn/fot. Piotr Kamionka
/Reporter


Horodło. Kiedyś na urwistym brzegu rzeki stał zamek

Przed wiekami przeprawy przez Bug broniła w Horodle potężna drewniana warownia otoczona fosą. Dzisiaj pozostały z niej wały nazwane ,,wałami Jagiellońskimi".

Reklama

Horodło zasłynęło jako miejsce podpisania unii horodelskiej między Polską a Litwą w 1413 r. Przybył tu wówczas król Władysław Jagiełło oraz wielki książę litewski Witold.

Obecnie Horodło to wieś w pobliżu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Po dawnych czasach pozostała tu stara cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja. W świątyni można podziwiać wspaniały rokokowy ikonostas z XVIII w. pochodzący z Wołynia.

Położenie i dojazd: Horodło leży we wschodniej części woj. lubelskiego, 20 km na od Hrubieszowa, 75 km od Zamościa.

Drohiczyn - miasto koronacji królów

Leży na wysokim brzegu Bugu w województwie podlaskim, z dala od tranzytowych tras. Ale to w Drohiczynie tworzyła się historia tego regionu – w XIII wieku było to miasto koronacyjne. W 1253 r. koronowano tu króla Rusi, Daniela Romanowicza, prawnuka króla Bolesława Krzywoustego.

W tamtych czasach Bug był wykorzystywany do transportowania towarów. Znakowano je ołowianymi plombami, które dziś można zobaczyć na wystawie archeologicznej w drohiczyńskim muzeum regionalnym. Są w nim też eksponaty archeologiczne, potwierdzające metrykę grodu.

W tym małym, sennym miasteczku jest dużo do zwiedzania: klasztor franciszkanów z pięknym barokowym wnętrzem, klasztor benedyktynek, klasztor jezuitów, czy muzeum diecezjalne, a w nim tron papieski, który pozostał na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie w 1999 r. Znajduje się tu także cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja, bo na Podlasiu żyją obok siebie katolicy i prawosławni.

Położenie i dojazd: Drohiczyn leży nad środkowym Bugiem, na terenie woj. podlaskiego, ok. 100 km od Białegostoku, 55 km od Bielska Podlaskiego, 15 km od Siemiatycz.

Bug ma swoje źródła na poleskiej części Ukrainy, a przez ponad 150 km jest rzeką graniczną. W Polsce płynie na 587 kilometrach, co czyni go naszą piątą co do wielkości rzeką. Płynie przez Podlasie i Mazowsze, łącząc się potem z Narwią i Wisłą. Bug wciąż jest rzeką o dzikim, nieuregulowanym brzegu.

Tekst: Marta Jaworska i Jerzy Sadownik

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Roztoczańskie szumy - nasz nowy cud natury

    Odgłosy wody spadającej po kamiennych przełomach słychać na kilkaset metrów, dlatego te kaskadowe wodospady nazywane są szumami. Znajdują się w gminie Susiec na rzece Tanwi. więcej