Ulubione miejsca Jana Pawła II

"Pilnujcie mi tych szaków". Tak miał powiedzieć Jan Paweł II, gdy biskup Stanisław Dziwisz powiadomił go o upamiętnieniu w Polsce miejsc jego wędrówek. I pilnujemy...

Reklama

Ojciec święty wędrował nimi najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał. Odwiedzał je też jako papież. Trasy prowadzą po istniejących szlakach. W niektórych miejscach stanęły specjalne tablice i drogowskazy.

Oprócz szlaków istnieją też miejsca papieskie, związane z posługą duszpasterską kardynała Karola Wojtyły.

„W górach – bliżej Boga”

Papież bardzo lubił góry. W nich odpoczywał, spacerując lub jeżdżąc na nartach. Wędrował sam lub w towarzystwie grup młodej inteligencji, znajomych księży, profesorów uczelni. Pierwszy Szlak Papieski oznaczyli górale w 1983 r. po wizycie Ojca Świętego w Tatrach i jego wycieczce od schroniska na Polanie Chochołowskiej do Doliny Jarząbczej.

W 2003 r., w 25. rocznicę pontyfikatu, oznaczono trasy we wszystkich pasmach górskich Małopolski, wszędzie tam, gdzie trafił podczas wędrówek. Wtedy też, 26 maja 2003 r. w Rabce Zdroju dokonano ich symbolicznego otwarcia i poświęcenia.

Dziś szlaki istnieją we wszystkich polskich górach – od Bieszczad po Sudety.

„Więc w tej ciszy ukryty ja”

Karol Wojtyła lubił również spływy kajakowe. Pierwszym szlakiem wodnym księdza Karola była Brda. Spływ odbył się w 1953 r. Rzeki i jeziora najchętniej przemierzał w składanym kajaku nazwanym „Kaloszem” (można go dziś oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie).

Najdłuższy szlak (140 km) rozpoczyna się w Wigrach, a wiedzie głównie przez puszczę, jeziorami, Czarną Hańczą oraz Kanałem Augustowskim do Studzienicznej i Augustowa.

Na Pomorzu w 2009 r. utworzono ponad 120-km szlak rzeką Słupią. Z kolei na Obrze w Zbąszyniu stanął niezwykły pomnik – wzorując się na starym zdjęciu, przedstawiono Karola Wojtyłę siedzącego w kajaku.

JOG

Informator

Pomysłodawcą utworzenia sieci Szlaków Papieskich na terenie całej Polski jest Urszula J. Własiuk, obecnie prezes Fundacji Szlaki Papieskie (www.szlakipapieskie.pl).

Ideą były słowa Ojca Świętego:– „Dobrze by było umieścić w mojej biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię”, a wytyczono je na podstawie wspomnień osób wędrujących z księdzem Wojtyłą, książeczek GOT, wpisów do ksiąg parafialnych i innych dokumentów.

Znakowane są zwykle wzdłuż istniejących szlaków PTTK, poprzez dodanie do typowych oznaczeń symbolu żółtego trójkąta z krzyżem, często na kwadratowym niebieskim polu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej