Ujście Warty. Ostoja dzikiej przyrody

To miejsce zachwyci każdego miłośnika natury, a zwłaszcza obserwatorów ptaków. Niedawno zostało uznane za jeden z siedmiu cudów Polski.

Zdjęcie

Park Narodowy Ujście Warty/fot. Lech Muszyński /Reporter
Park Narodowy Ujście Warty/fot. Lech Muszyński
/Reporter

Najlepszą porą do odwiedzin Parku Narodowego Ujście Warty są jesień i wiosna, gdy migrują tu dziesiątki tysięcy ptaków. Stworzona tu Rzeczpospolita Ptasia pozwala na poznanie ich zwyczajów. Nic dziwnego, że odwiedzają ją ludzie z całego świata.

Park Narodowy Ujście Warty jest najmłodszym z polskich parków (powstał w 2001 roku), ale doskonale znają go miłośnicy ptaków z całego świata. Ze względu na naturalne położenie na niedostępnych bagnach, ten teren bardzo długo pozostawał prawie niezamieszkały.

Reklama

Skrawek nieskażonej przyrody w północno-zachodniej części Polski to przystanek w drodze dla wielu ptaków. Żyje ich tu prawie trzysta gatunków, a samych żurawi naliczono ostatnio ponad 30 tysięcy. Wystarczy wstać o wschodzie słońca, by oglądać klucze majestatycznie sunące po niebie.

Polska utraciła te ziemie za Piastów, potem rządzili tu templariusze, joannici, i Krzyżacy. Pozostało po nich wiele pamiątek. W pobliskim Słońsku znajdowała się administracyjna stolica zakonu joannitów.

Pamiątką po tych czasach są ruiny zamku oraz okazały kościół

Na jego sklepieniach i w witrażach widnieją herby, na ambonie i w dekoracji malarskiej białe krzyże. W Chwarszczanach stoi zabytkowa kaplica templariuszy przypominająca architekturą warowny zamek. Warto zajrzeć do środka, by zobaczyć malowidła na surowych ścianach.

W pobliskiej Witnicy mieści się unikatowy Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji poświęcony wynalazkom i rozwojowi cywilizacji technicznej. Lokalizacja tego parku jest nieprzypadkowa, bo dzisiejsza Witnica, to dawna wioska Vietz, położona przy ważnym historycznym trakcie Akwizgran–Berlin–Królewiec –Petersburg.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to potężny system poniemieckich fortyfikacji z lat trzydziestych XX wieku, powstały na dawnym pograniczu. Rozciąga się na odcinku ponad 100 kilometrów. Labirynt podziemnych tuneli kryje tajemnice z czasów wojny. Jest to także największe w Europie Środkowej zimowisko nietoperzy.

Wycieczki do Ujścia Warty

Zloty miłośników ptaków: Towarzystwo Przyjaciół Słońska Unitis Viribus, ul. Puszkina 44, Słońsk, tel: 95 757 24 45, e-mail: tps@tps-unitisviribus.org.pl.

Informacja turystyczna, noclegi w przedwojennej wodomistrzówce i przewodnicy: Biuro Turystyki Przyrodniczej Dudek, Stacja Pomp 2, Słońsk, e-mail: hoopoe@hoopoe.com.pl, tel: 95 757 22 12.

Biuro Podróży Horyzonty, ul. Staromostowa 4/3, Kraków, tel. 12 31 24 400, e-mail: biuro@horyzonty.pl.

Noclegi

Agroturystyka „Nad Rzeczką” , ul. Puszkina 44, Słońsk, tel: 95 757 24 45, e-mail: henrykradowski@wp.pl, nocleg: 40 zł/os.

Ciekawe miejsca

Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji, ul. Moniuszki, Witnica, wstęp bezpłatny. Międzyrzecki Rejon Umocniony, Pniewo 1. tel: 509 868 965, e-mail: biuro@bunkry.pl, wstęp: 14 i 12 zł.

Przyrodniczy Ogród Zmysłów, Chyrzyna (siedziba PN Ujście Warty), e-mail: turystyka@pnujsciewarty.gov.pl

Anna Olej-Kobus


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej